anonim (anonim, 193.59.56.)
około 3 lat temu, Świętokrzyskie

Czy istnieje zamiennik leku Adatam, który nie powoduje biegunki?

Witam, Urolog przepisałmi lek Adatam przy leczeniu prostaty. Jednak mam po nim biegunkę. Lekarz zalecił więc przyjmowanie tego leku co drugi dzień ale biegunka powraca, jestem na ścisłej diecie. czy jest jakiś inny lek, lub o podobnym skladzie który nie bedzie powodował tego typu działań niepożądanych po przyjęciu leku.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, lek Apo-Tamis jest zamiennikiem leku Adatam i preparat te można stosować zamiennie.
Przesyłam link do ulotki leku Apo-Tamis:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/6099/apo-tamis-kapsulki/ulotka

oraz do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-wyleczyc-chora-prostate
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

zdun (anonim, 5.172.255.)
około 11 miesięcy temu

zbraku leku adatam dostalem zamienik apo-tamis czy moge prayjmowac

Dzień dobry,

preparat Adatam zawiera tamsulozynę - substancję stosowaną do łagodzenia dolegliwości związanych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (prostaty). Jest wiele leków zawierających tamsulozynę w składzie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92793/adatam-kapsulki/zamienniki
natomiast zmiana jedynie marki, producenta leku najprawdopodobniej nie złagodzi działań niepożądanych, ponieważ skutki uboczne wywołuje w większości przypadków substancja czynna - a ta we wszystkich tych preparatach jest taka sama.
Są substancje "podobne" do tamsulozyny, w rozumieniu przynależności do tej samej grupy terapeutycznej - np. alfuzosyna, doksazosyna, sylodosyna czy terazosyna. Jednak sposób w jaki działają jest podobny, zbliżona jest charakterystyka działań niepożądanych i niestety nie można dać gwarancji, że skutki uboczne w postaci biegunki nie wystąpią.
Leki zawierające te substancje - podobnie jak preparaty z tamsulozyną - dostępne są na receptę lekarską. W leczeniu przerostu prostaty można stosować także leki z innych grup (np. wpływające na przemiany testosteronu) lub zawierające substancje naturalne. Opcje terapeutyczne należy omówić z urologiem (informując go jednocześnie o nieustępowaniu biegunki pomimo zmiany częstotliwości dawkowania), który oceni, jakie postępowanie w Pana przypadku będzie najwłaściwsze.
Pacjenci mogą zgłaszać do odpowiednich instytucji występowanie działań niepożądanych. Jak i dlaczego warto to robić przeczyta Pan w artykule:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Pozdrawiam serdecznie!