---CeraVe - pytania

Julka  (anonim, 37.30.123.) Warszawa 10 dni temu

Na czym polega podwójna owulacja?
50,00 zł
10,00 zł

Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie podwójnej owulacji. Na różnych stronach znalazłam wiele sprzecznych informacji na ten temat. Rozumiem że w trakcie jednego cyklu dojrzewają dwie komórki jajowe, ale dojrzewają one w tym samym czasie czy w odstępie czasowym? Jeśli w odstępie czasowym to w jak długim? Maksymalnie w odstępie ilu dni? Jak często zdarza się taka sytuacja i jak w takim przypadku określić dni płodne? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

1 odpowiedź, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

10 dni temu

Czasami jajnik uwalnia więcej niż jedną komórkę jajową lub oba jajniki uwalniają komórkę jajową podczas tego samego cyklu menstruacyjnego. Nazywa się to hiperowulacją (owulacją wielokrotną). Jest to zjawisko, które może prowadzić do powstania bliźniąt dwujajowych, jeśli plemniki zapłodnią obie komórki jajowe w oknie owulacyjnym (12-36 godzin od uwolnienia).

Owulacja wielokrotna zawsze ma miejsce w krótkim przedziale czasowym - obie komórki jajowe zostają uwolnione w ciągu 24 godzin w dniu owulacji. Następnie wzrasta poziom progesteronu (hormonu), który zapobiega ponownej owulacji i przygotowuje organizm na potencjalną ciążę. W związku z tym, niezależnie czy jest to zwykła owulacja czy owulacja wielokrotna, dni płodne wyznacza się tak samo.

Nie ma szczególnych objawów, które wskazywałyby na to, że doszło do hiperowulacji. Wzrost temperatury następujący po owulacji jest taki sam, niezależnie od tego, czy uwolniona została jedna czy wiele komórek jajowych.

Częstotliwość występowania hiperowulacji jest zależna od indywidualnych cech kobiety. Jest kilka rzeczy, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielokrotnej owulacji, np. niedawne stosowanie hormonalnej antykoncepcji, występowanie bliźniąt dwujajowych po stronie matki, schorzenia, takie jak PCOS czy zabiegi na niepłodność.

Załączam materiały, które mogą Panią zainteresować:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-zaburzenia-miesiaczkowania

https://www.gdziepolek.pl/blog/historia-antykoncepcji-metody-zapobiegania-ciazy-kiedys-i-dzis

Odpowiedź doceniona:
10,00 zł
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Podobne pytania

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację