Xxtfed (anonim, 213.146.41.) Warszawa 2 lata temu

Kiedy najwcześniej test ciążowy z krwi może wyjść pozytywny?

Dzień dobry. Wczoraj robiłam test ciążowy - pierwszy pozytywny, drugi negatywny. Zrobiłam wczoraj też beta HCG z krwi. Odebrałam wynik to 0,1 mIU/mL. Czy taki wynik może świadczyć o ciąży? Jestem przed miesiączką, mam mieć za 6 dni.

65
308 odpowiedzi, 28 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

5 miesięcy temu

Wykonanie oznaczenia poziomu hormonu beta-hCG z krwi jest badaniem umożliwiającym wykrycie wczesnej ciąży. Zaleca się wykonanie oznaczenia nie wcześniej niż po upływie co najmniej 6 dni od terminu przewidywanego zapłodnienia.

Przyjmuje się, że dla kobiety ciężarnej w pierwszych tygodniach ciąży wynik oznaczenia poziomu hormonu beta-hCG powinien wynosić ponad 5 mIU/ml.

W prawidłowo rozwijającej się ciąży poziom beta-hCG podwaja się średnio co 48 godzin i rośnie aż do 9-12 tygodnia ciąży. W późniejszym etapie ciąży spada do 10-20 % wartości maksymalnej.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic

1

Karolina Zygmunt Farmaceuta

2 lata temu

Stężenie hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), które zostało wykryte w Pani krwi jest bardzo niskie. Wynik testu z krwi uznaje się za negatywny przy stężeniu poniżej 5 mIU/mL. Proszę jednak pamiętać, że testy wykonane zbyt wcześnie przeważnie nie są miarodajne. Pisze Pani, że miesiączka miała pojawić się u Pani dopiero za 6 dni. Należałoby zaczekać z wykonywaniem wszelkich testów ciążowych przynajmniej do dnia spodziewanej miesiączki, gdyż dopiero wtedy poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta na tyle, by można było potwierdzić ciążę - choć często nawet wtedy jest jeszcze za wcześnie. Na pewno na etapie, na którym jest Pani obecnie, nie można jeszcze niczego z pewnością stwierdzić. Co więcej, test laboratoryjny z krwi na poziom gonadotropiny kosmówkowej uznaje się za wiarygodny dopiero po mniej więcej 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki.

Faktycznie zastanawiające jest, iż pierwszy wynik, jaki Pani uzyskała, był pozytywny. Wyniki fałszywie pozytywne zdarzają się bardzo rzadko. Trudno mi jednak ocenić sytuację, gdyż nie wiem, jaki rodzaj testu został wykonany. Tak jak wspominałam, bardzo mało prawdopodobne jest również, by na tyle wcześnie test dał wynik pozytywny (tj. byłby wykrywalny hormon hCG). Ponadto stężenie, które zostało wykryte w teście laboratoryjnym (0,1 mIU/mL) nie jest nawet wykrywalne przez domowe testy ciążowe (nawet te najbardziej czułe wykrywają hCG od poziomu przynajmniej 10 mIU/mL). Być może odczytała Pani wynik zbyt długo po wykonaniu testu (później niż po wymienionym przez producenta czasie)? Wtedy druga kreska na teście może pojawić się w wyniku wyschnięcia odczynników i wydaje się on być pozytywny.

Reasumując - jeżeli chce Pani uzyskać miarodajny wynik, proszę powtórzyć domowy test ciążowy najwcześniej w dniu spodziewanej menstruacji (przy okazji zaobserwuje Pani, czy miesiączka pojawi się, czy też nie). Zachęcam również do lektury naszego artykułu, który opisuje właściwości testów ciążowych i wyjaśnia, jak i kiedy wykonać test:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic Poniżej również link do strony zawierającej przykładowe testy ciążowe, które można kupić w aptekach: https://www.gdziepolek.pl/tematy/test-ciazowy

2

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 miesiące temu

Do @Asiaaa: Tak, jest taka możliwość. Ochrona antykoncepcyjna tabletek jest zachowana wyłącznie w okresie prawidłowego ich stosowania. Współżyjąc w opisany sposób nie była Pani zabezpieczona przed ciążą. Antykoncepcja jest w pełni odwracalną metodą zapobiegania ciąży, a jej działanie nie rozciąga się w żaden sposób w czasie, kiedy pacjentka już nie stosuje tej metody (zaniechała przyjmowania preparatu). Płodność może wrócić już w pierwszym cyklu po zakończeni przyjmowania tabletek, a zatem przed wystąpieniem następnej "fizjologicznej" miesiączki.

Asiaaa (anonim, 31.179.227.) 4 miesiące temu

Czy jest możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek ale przed nadejściem prawodlowego okresu? Odstawiłam tabletki, miałam kilka dni krwawienie po odstawieniu, później kochaliśmy się kilka razy bez zabezpieczeń, już ponad miesiąc od czasu kiedy odstawiłam a okresy nadal brak. Robiłam 2 tyg temu bete i była 2,3 za 10dni mam ginekologa, przed wizytą chce powtórzyć bete

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

5 miesięcy temu

Do @AleAleksandra:

W przypadku, gdy test nie był wykonany z porannego moczu, zachęcam, aby go powtórzyć. Istnieje prawdopodobieństwo, że wykonany test mógłby być zbyt mało czuły, aby wykryć stężenie hormonu w moczu. Najwyższe stężenie beta-hCG jest w porannym moczu.

Nie prowadzi się statystyk ciąż występujących u pacjentek z 1 jajnikiem i nie ma badań określających prawdopodobieństwo wystąpienia takiej ciąży. Naturalne poczęcie jest jak najbardziej możliwe i o ile nie ma innych przyczyn ewentualnej niepłodności to nie trzeba ograniczać się do technik zapłodnienia pozaustrojowego.

1

AleAleksandra (anonim, 31.61.251.) 5 miesięcy temu

A jeśli mocz nie był poranny. Ma to znaczenie?
I jakie jest prawdopodobieństwo że można zajść w ciążę z jednym jajnikiem przy dwóch drożnych jajowodach? Czy tylko on vitro?

2

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

5 miesięcy temu

Do @AleAleksandra:

W przypadku wykonania dzisiaj ultraczułego testu z porannego moczu uzyskany wynik jest wiarygodny i nie jest Pani w ciąży, ponieważ upłynęło już 14 dni od inseminacji.

2

AleAleksandra (anonim, 31.61.251.) 5 miesięcy temu

Dzień dobry kiedy jest wiarygodny wynik testu? Inseminację miałam 26.03 test zrobiłam 10 dni po niej. Dzień miesiączki wypada mi na 10.04. test wyszedł negatywny. Czy to już ostateczny wynik że nie jestem w ciąży czy test powtórzyć?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

5 miesięcy temu

Do @Poola:

Uzyskany wynik wskazuje na brak ciąży.
W przypadku, gdy miesiączka nie wystąpi w ciągu najbliższych kilku dni zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Poola (anonim, 45.159.164.) 5 miesięcy temu

Dzień Dobry mam pytanie spóźnia mi się miesiączka 6 dni testy robie i są negatywne zrobiłam badania z krwi dzisiaj i wyszło mi 2.3 q stosununek mielsmy 16 dni temu więc nie wiem co robić

3

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

5 miesięcy temu

Do @Ginekologiczne:
Wytwarzanie komórki jajowej naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim jajniku, nie jest wcale regułą. Przy jednym drożnym jajowodzie szanse na ciążę spadają, jednak zajście w ciążę jest nadal możliwe. Jeśli ma Pani problem z zajściem w ciążę lub jakiekolwiek obawy z tym związane, najlepiej byłoby skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Zachęcam również do lektury tego wpisu:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wspomaganie-plodnosci

1

Ginekologiczne  (anonim, 176.106.33.) 5 miesięcy temu

Czy przy jednym drożnym jajowodzie są szans ena zajście w ciążę czy owulacje co miesiąc raz w jednym jajniku raz w drugim?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

5 miesięcy temu

Do @Ginekologiczne:

Wynik świadczy o braku ciąży.

Ginekologiczne  (anonim, 5.173.33.) 5 miesięcy temu

Witam
Miesiączkę dostałam 3.03 miesiączkę dostałam 28.03 31.03 zrobiłam beta hcg wynik <2.30 co to może oznaczać??

3

Katarzyna Domagała Farmaceuta

7 miesięcy temu

Owulacja zwykle występuje 14 dni przed miesiączką.

Agaf (anonim, 188.33.241.) 7 miesięcy temu

Proszę o pomoc, ostatnia miesiączka byla 22-27.12.21.
Cykle mam średnio 37-40dni. Z mężem współżyłam w okolicy 14-16 stycznia. 26go stycznia zrobiłam test i druga kreska była niewidoczna, zrobiłam kolejne w czwartek i piątek, kreski były bardzo bardzo blade. Wczoraj postanowiłam zrobić betę i wyszło 1,1. Czy to możliwe,że owulacja nastąpiła tak późno, że jest za wcześnie na stwierdzenie ciąży?

2

Katarzyna Domagała Farmaceuta

8 miesięcy temu

W mojej ocenie tego typu pytanie powinna Pani skierować do ginekologa - nasza praca dotyczy głównie leków. Posiadamy ogólną wiedzę z ginekologii i położnictwa, natomiast tak szczegółowe dane statystyczne dotyczące ciąży i zapłodnienia, o jakie Pani pyta, może przytoczyć ginekolog, gdyż są to kwestie leżące w obrębie jego kompetencji.

Kasia (anonim, 37.47.241.) 8 miesięcy temu

Badanie było zrobione 11 dni po inseminacji na pękniętym pęcherzyku. Z tym że, czytałam że czas implantacji trwa czasem kilka dni i nawet od 6 do 12 dni od zapłodnienia jest implantacja, więc wtedy wynik po 8 dniach od owulacji może być fałszywie ujemny. Zatem wg tego wynik może być wiarygodny po 8 dniach ale tylko jeśli już zdążyła nastąpić implantacja. Jeśli implantacja nastąpi później to później będzie wytwarzane beta hcg. Czy to jest bardzo rzadkie że nastepuje później niż 8 dnia??

Katarzyna Domagała Farmaceuta

8 miesięcy temu

Testy ciążowe o dużej czułości są zwykle w stanie wykryć ciążę ok. 8 doby od zapłodnienia, gdyż zazwyczaj wtedy poziom beta hCG zaczyna wzrastać, dlatego uwagę powinna Pani zwrócić na to, ile dni po stosunku wykonała Pani test ciążowy.

4

Kasia (anonim, 83.8.155.) 8 miesięcy temu

Dzień dobry, czy wynik beta HCG z krwi <0,2 jakieś 3-4 dni przed spodziewaną miesiączką wyklucza ciążę w większości przypadków? Ginekolodzy zalecają zrobić badanie w dniu spodziewanej miesiączki. Jak często zdarza się że wynik wcześniej rośnie? Czy raczej jednak dopiero w dniu spodziewanej miesiączki, a wcześniejsze wyniki są przeważnie fałszywie ujemne i spokojnie wynik <0,2 za 3-4 dni z tak samo dużym prawdopodobieństwem może wzrosnąć i wskazywać ciążę, jak i nie wzrosnąć? Na co się mogę nastawiać? Bo kompletnie nie rozumiem dlaczego każą robić w dniu spodziewanej miesiączki skoro beta HCG jest wykrywalne wcześniej... w takim wypadku mój wynik może być jeszcze fałszywie ujemny bo za wcześnie zrobiłam.

15

Trufla (anonim, 5.173.113.) 8 miesięcy temu

Bardzo dziękuje Pani Oldze za pomoc i rozwianie moich wątpliwości ❤️
Na szczęście zarówno test domowy jak i laboratoryjny okazały sie byc negatywne. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

8 miesięcy temu

Do @Pamcia:

W takiej sytuacji należy pilnie skonsultować się z ginekologiem. Istnieje ryzyko ciąży pozamacicznej, która stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Pamcia (anonim, 89.64.115.) 8 miesięcy temu

Witam, tydzien spóźnila mi się miesiączka test wyszedl pozytywny, po paru dniach dostalam obfita miesiaczke. Jeśli udam się do lekarza to stwierdzi on czy byłam w ciąży?

2

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

8 miesięcy temu

Do @Trufla: moja opinia jest taka, aby zarówno test ciążowy domowy, jak i badanie laboratoryjne wykonywać po 14 dniach od stosunku. Zapewne są sytuacje, w których te testy będą wychodzić pozytywne wcześniej, niemniej przy wyniku negatywnym zawsze pozostaje wątpliwość, czy aby nie wykonano ich za szybko.

Jeśli dotychczas miesiączkowała Pani raczej regularnie, to jeśli krwawienie się nie pojawi, a test nie wskaże na ciążę, należałoby zgłosić się do ginekologa w celu przeprowadzenia diagnostyki.

1

Trufla (anonim, 193.93.95.) 8 miesięcy temu

Dzień dobry. Współżyłam w okolicach 2-4 stycznia, 7 stycznia powinna rozpocząć się miesiączka, ale niestety do tej pory jej nie ma. Mam nabrzmiałe piersi (co jest dla mnie nietypowe), podwyższoną temp ciała i często korzystam z łazienki.
Zazwyczaj cykle trwały 28-33 dni. Wynik testu płytkowego negatywny, ale nadal się martwię. Czy badanie z krwi będzie wiarygodne czy to jeszcze za szybko?

3

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

8 miesięcy temu

Do @Nira: Pani objawy są niespecyficzne i niezbyt nasilone - nie można na ich podstawie wyrokować o ciąży czy chorobie. Jeśli stosunki były prawidłowo zabezpieczone i użyta skuteczna metoda antykoncepcji nie zawiodła, to ryzyko ciąży jest małe.

1

Nira (anonim, 5.173.9.) 8 miesięcy temu

Witam, proszę o pomoc. Ostatnią miesiączkę miałam 23-28 grudnia. Moje cykle trwają 26,30 a czasami 32 dni (ostatnie 3 cykle takie byly). Kochałam sie z moim chłopakiem 31 grudnia i 1 stycznia, byliśmy zabezpieczeni. Ale niepokoi mnie fakt ze od 5/6 stycznia moje piersi oraz sutki stały sie bardziej wrażliwe (i może lekko ciemniejsze, ale do tego nie mam pewności- nie wiem czy czasem nie dopisuję) oraz zawsze mialam dużo śluzu a w tym cyklu jestem tak jakby "sucha". Nie wiem co robic ponieważ miesiączkę mam dostać dopiero 22 i nie wiem czy mogłabym być w ciąży czy to zwiastuje jakąś chorobę.

1

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

8 miesięcy temu

Do @Kasia:

W przypadku, gdy karmi Pani piersią jest możliwość występowania nieregularnych cykli. W przypadku, gdy krwawienie nie wystąpi w ciągu najbliższych kilku dni, zachęcam do konsultacji z ginekologiem.

Kasia (anonim, 31.0.32.) 8 miesięcy temu

Witam. Proszę o pomoc wizytę mam dopiero za tydzień. Urodziłam synka 22 lipca przez cięcie. Karmiłam piersią teraz je 5 posiłków dziennie a cycek w przerwach pomiędzy, 2 razy w nocy i na zasypianie. Pierwsza miesiączka po porodzie była 19 listopada. Obecnie mam 22 dni spóźnienia i testy negatywne. Czy jest jeszcze szansa że mogę być w ciąży?

Jolla... (anonim, 78.11.222.) 8 miesięcy temu

Okres miałam równo co 28 dni

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

8 miesięcy temu

Do @Jolla...: Ciąża u kobiet liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Do poczęcia doszło zapewne w cyklu, który rozpoczął się miesiączką 24 lipca. Owulacja następuje około 14 dni przed spodziewanym terminem miesiączki. Aby oszacować, kiedy mogło do niej dojść i kiedy w związku z tym prawdopodobnie nastąpiło poczęcie należałoby znać długość swojego cyklu. Przy średniej długości cyklu wynoszącej standardowe 28 dni prawdopodobnie do zapłodnienia doszło między 05.08.2021 a 11.08.2021. Przy innej długości cyklu prawdopodobny zakres dat może być inny. Dokładna data poczęcia raczej nie jest możliwa do wskazania, chyba, że Pani cykl był wyjątkowo dokładnie monitorowany pod kątem wystąpienia owulacji.

Jolla... (anonim, 78.11.222.) 8 miesięcy temu

Witam ostatnia miesiączkę miałam 24 lipca test ciążowy z krwi robiłam 13 sierpnia wynik 0.1 natomiast 20 sierpnia zrobiłam test z apteki i już wynik pozytywny obecnie jestem w 23 tygodniu ciąży według ostatniej miesiączki jak i z USG kiedy mogło dojść do zapłodnienia według mojego kalendarzyka ciąży do zapłodnienia doszło 6,7 dnia sierpnia.

Karolina  (anonim, 94.254.187.) 8 miesięcy temu

Zrobilam badanie beta po prawie 4miesiacach, wynik 4,5 mlu/ml czyli brak ciąży (miesiączki występowały w miarę w terminie) ale zastanawia mnie co może być powodem tak wysokiego wyniku

1

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

8 miesięcy temu

Do @Kasia: zupełnie nic nie wskazuje na to, aby była Pani w ciąży.

Jusia (anonim, 5.134.208.) 8 miesięcy temu

Dzień dobry,

Spodziewana owulacja 23-24 grudnia, 30.12 zrobiłam test beta wynik <0,2 mlU/ml
Czy to może oznaczać, że są jeszcze szanse na ciąże w tym cyklu?

9

Asia (anonim, 5.173.98.) 8 miesięcy temu

Miałam miesiączki w miarę w terminie, ale mimo to nadal sie stresuje ze mogłabym byc w ciąży a beta 4,7 dosc wysoka jak na brak ciąży

Kasia (anonim, 185.97.16.) 8 miesięcy temu

Witam. Zrobiłam HCG z krwi cztery miesiące po stosunku wynik <2,3. Stosuje tabletki antykoncepcyjne krwawienia z odstawienia występują w terminie. Czy to na 100% wyklucza ciążę?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Do @Asia:

Uzyskany wynik wyklucza ciążę. W przypadku, gdy dotychczas nie wystąpiła u Pani miesiączka, zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Asia (anonim, 5.173.98.) 9 miesięcy temu

Dzien dobry, robilam bete po 3miesiacach od stosunku wynik 4,7mlU/ml czy to w 100% wyklucza ciążę? Testy domowe również negatywne

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Do @Vikq:

Uzyskany wynik wskazuje na brak ciąży. Dla uzyskania całkowitej pewności, zachęcam do powtórzenia wyniku po 48 h. Jest to okres czasu, w którym w momencie ewentualnej ciąży dochodzi do podwojenia wartości beta-hCG.

Vikq (anonim, 109.173.152.) 9 miesięcy temu

Dzień dobry,
Jestem 11 dni po stosunku . Wynik Beta Hcg z dnia dzisiejszego to 3,659 mlU/ml. Do planowanej miesiączki równe 14 dni. Czy wynik wskazuje ze doszło do zapłodnienia?

5

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Do @Karolaaa123:

Prawdopodobnie doszło do zapłodnienia przy kolejnym cyklu. Sugeruje to wyznaczony termin porodu. Więcej informacji może Pani udzielić lekarz ginekolog na podstawie wykonanego USG i uzyskanych wymiarów płodu.

Karolaaa123 (anonim, 88.156.136.) 9 miesięcy temu

Witam. Mam pytanie. 10 dni po inseminacji zrobiłam betę i wyszła negatywna ( brak ciąży), miesiączka przyszła normalnie w terminie jednak była słabsza niż zawsze, po miesiącu od miesiączki okazało się ze beta wynosi 692,100 . I moje pytanie brzmi czy jest możliwe ze zaszłam w ciąże podczas inseminacji czy raczej w kolejnym cyklu? Termin porodu z usg oraz z miesiączki taki sam ( liczony właśnie od ostatniej miesiączki).

1

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

9 miesięcy temu

Do @hella:
Wyniki testów - laboratoryjnego z krwi i domowego z moczu wskazują na to, iż nie jest Pani w ciąży. Nie może być Pani w ciąży jeśli wynik beta HCG 2 mIU/ml. Beta HCG jest hormonem, który organizm kobiety wytwarza, od momentu zapłodnienia komórki jajowej (najpierw przez zarodek, potem łożysko), jeśli nie ma hormonu = nie doszło do zapłodnienia = brak ciąży.

hella (anonim, 83.22.27.) 9 miesięcy temu

Dobry wieczór, okres spóźnia się już 6dni, z reguły mam regularny jak w zegarku co 29dni, robiłam dzisiaj badanie beta hcg wynik to <0,2, czy mogę być w ciąży mimo takiego wyniku? Test ciążowy z moczu negatywny.

6

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Do @Rusl:

Zachęcam do wizyty u ginekologa w celu potwierdzenia ciąży. Uzyskany wynik jest wynikiem wskazującym na ciążę.

Rusl (anonim, 5.173.138.) 9 miesięcy temu

27744,4 mIU/mL ??

maria (anonim, 185.135.123.) 9 miesięcy temu

@Ewa Pilch
Dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam :)

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Wykonane oznaczenia świadczą o braku ciąży.

2

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.