Anonim (anonim, 31.0.85.) Warszawa 4 lata temu

Czy przy chorobie Hashimoto mogę brać witaminę D w dawce 4000 jednostek?

Czy mogę brać wit d3 w dawce 4000 przy hasimoto. Czy najpierw trzeba zrobić badanie poziomu wit w d3.

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Opinie na temat zasadności wykonywania badania na poziom witaminy D przed suplementacją są różne. Duża część społeczeństwa ma deficyty lub stężenia suboptymalne (nieco poniżej normy), głównie ze względu na małe spożycie witaminy D z pokarmem oraz zahamowaną jej syntezę w skórze w okresie zimowym. Nie ma jednak pewności, czy zalicza się Pani do tych osób. Moim zdaniem, ponieważ nie jest Pani całkowicie zdrowa (choroba Hashimoto), wykonanie takiego badania pozwoli zyskać pewność, czy taka suplementacja jest Pani potrzebna i ewentualnie dopasować dawkę.

Jeśli chodzi o dawkę, to warto zwrócić uwagę, że Zespół ds. Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej w czerwcu tego roku określił maksymalną dawkę witaminy D w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety na 2000 IU czyli 50 µg. Taka dawka uznawana jest za bezpieczną jako uzupełnienie pożywienia. W tymże stanowisku wyrażono również opinię, iż "rozpoczęcie suplementacji powinno być poprzedzone oceną zaopatrzenia organizmu w witaminę D, którego najlepszym wyznacznikiem jest stężenie metabolitu wątrobowego 25(OH)D w surowicy krwi". Tym bardziej, jeśli rozważa Pani zażywanie dawki większej niż obecnie rekomendowana maksymalna, diagnostyka laboratoryjna byłaby wskazana.

Załączam nasze materiały, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/witamina-d3 https://www.gdziepolek.pl/tematy/choroba-hashimoto-a-problemy-z-tarczyca https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-chorobe-hashimoto

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

  Specjaliści

  Telekonsultacje
  E-wizyta
  Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
  Umów telekonsultację

  Artykuły