Jakasia (anonim, 37.8.231.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Dlaczego osoby planujące ciążę nie powinny stosować leku Mysimba?

Planuje zajść w ciąże, jednak wcześniej chciałabym trochę schudnąć. W ulotce napisane jest ze osoby planujące ciąże nie powinny go zażywać. Z jakiego powodu?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Całkowita eliminacja leku z organizmu może potrwać nawet do kilku dni od zakończenia terapii. Dlatego o planowaniu ciąży należy porozmawiać ze swoim lekarzem.
Ponieważ nie przeprowadzono odpowiednich badań, nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długa ma być przerwa między zakończeniem leczenia, a ciążą.
Wiadomo natomiast, iż substancje zawarte w leku obniżają płodność oraz powodują obumarcie zarodka u zwierząt, dlatego tym bardziej konieczna jest konsultacja z lekarzem, zanim podejmie Pani decyzję o zajściu w ciążę.

Myca (anonim, 89.73.152.)
około 3 miesięcy temu

Witam. Jaki jest bezpieczny czas po odstawieniu leku mysimba aby planować ciąże?

Zapis w ulotce leku Mysimba, o którym Pani wspomina, wynika z faktu, iż w badaniach jednego ze składników tego leku - naltreksonu - wykazano negatywny wpływ na płodność u zwierząt (tj. w czasie, gdy lek podawany był zwierzętom, wystąpiła mniejsza ilość ciąż oraz większa liczba ciąż urojonych). Wykazano również, iż naltrekson powoduje obumarcie zarodka, gdy już do ciąży dojdzie (zarówno gdy substancja ta podawana była przed ciążą, jak i w jej trakcie). Z oczywistych względów badania te nie zostały wykonane u ludzi - jednak przez to, że zaobserwowano te efekty u zwierząt, nie należy stosować leku podczas planowania ciąży i w jej trakcie, gdyż istnieje ryzyko, że wystąpią one również u człowieka.

W Pani przypadku najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem w kwestii tego, jak dalej postępować. Jeżeli jest Pani w sytuacji, w której zachodzi konieczność przyjmowania leku Mysimba, powinna Pani niezwłocznie poinformować lekarza, który ten lek zaordynował, iż planuje Pani zajście w ciążę. Być może plany te będzie trzeba odłożyć w czasie do zakończenia kuracji, lub też lekarz zaproponuje inną metodę leczenia.

Lek Mysimba jest stosowany w połączeniu z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną w celu wspomagania redukcji masy ciała u osób otyłych lub osób z nadwagą, u których współwystępują schorzenia takie jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy nadmierny poziom cholesterolu we krwi. Preparat zawiera 2 substancje czynne - bupropion oraz naltrekson. Jeżeli leczenie nim nie przynosi wystarczających efektów (tj. masa ciała nie uległa obniżeniu o co najmniej 5%) po 16 tygodniach należy go odstawić. Poniżej załączam link do artykułu o leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/88259/mysimba-tabletki

Być może przydatne okażą się również nasze artykuły na temat leczenia otyłości i nadwagi, a także wspomagania odchudzania:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/otylosc-i-nadwaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-odchudzanie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/odchudzanie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/rosliny-na-odchudzanie-i-oczyszczanie

jak również na temat stosowania leków w ciąży:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko