awka (anonim, 62.21.50.)
około roku temu, Warszawa

Czy można bez obaw użyć po 7 dniach krążek Ginoring z otwartej zbyt wcześnie saszetki?

Witam. Przez przypadek otworzyłam saszetkę z krążkiem o tydzień za wcześnie. Czy jeśli teraz będę przechowywać go w oryginalnej saszetce, ale nie zamkniętej fabrycznie, to jego skuteczność się obniży? Czy mogę bez obaw pozostawić go tak i zaaplikować po upływie 7 dni?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Z informacji, jakie udało mi się zasięgnąć od kilku lekarzy ginekologów wynika, iż otwarcie saszetki zawierającej krążek Ginoring, nie ma żadnego wpływu na trwałość oraz skuteczność systemu. Mówiąc prościej, przechowywanie krążka w otwartym opakowaniu nie spowoduje, że będzie on "wietrzał", uwalniał substancję czynną lub jego skuteczność antykoncepcyjna spadnie.

Nawet, jeśli pacjentka otworzy saszetkę, może w niej przechowywać system Ginoring do końca daty ważności zadeklarowanej przez producenta bez utraty jego właściwości oraz działania terapeutycznego.

System rozpoczyna uwalniać substancję tylko i wyłącznie po kontakcie z błoną śluzową pochwy, reaguje tylko na warunki w niej panujące (śluz, pH, wilgotność, obecność bakterii), zatem jeśli nie wyrzuciła Pani otwartego krążka, może go Pani użyć bez obaw.

Ginoring to dopochwowy system terapeutyczny do samodzielnego zakładania, stosowany w celu uzyskania działania antykoncepcyjnego. Zawiera dwa żeńskie hormony płciowe (etonogestrel i etynyloestradiol), które powoli uwalniają się do krwiobiegu i zapobiegają ciąży. Wskazany u kobiet w wieku rozrodczym.

Zgodnie z ulotką saszetka chroni krążek przed niekorzystnym działaniem światła i wilgoci. Stąd zastosowanie systemu Ginoring wiele godzin po otwarciu saszetki wiąże się z ryzykiem niewłaściwego działania krążka i ewentualnego braku działania antykoncepcyjnego.
Według mnie, ryzyko jest zbyt duże, zastosowałabym w odpowiednim dniu nowo otwarty system, a niewłaściwie otwarty krążek oddałabym do utylizacji.

Jeśli mogę jakoś jeszcze Pani pomóc, pozostaję do dyspozycji.

Załączam ulotkę leku :
-https://www.gdziepolek.pl/produkty/96195/ginoring-przyrzad/ulotka

Załączam również linki do artykułów, których lektura w mojej ocenie może okazać się przydatna:
-https://www.gdziepolek.pl/tematy/krazki-dopochwowe
-https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje
-https://www.gdziepolek.pl/tematy/antykoncepcja-hormonalna