← powrót do głównej strony opinii i pytań

tere (anonim, 5.173.248.)
około 15 dni temu, Warszawa

Czy Nolpaza to dobry zamiennik za lek Ranigast 150?

Od lat brałam Ranigast 150 ,teraz lekarz mi przepisał Nolpaza 20 .Moje pytanie czy to jest dobry zamiennik ?

Skoro lekarz ze wszystkich możliwości terapeutycznych wybrał dla Pani lek Nolpaza w dawce 20 mg, to na pewno kierował się swoją najlepszą wiedzą i Pani sytuacją zdrowotną. Nie ma leków "gorszych" i "lepszych", mogą być ewentualnie leki gorzej lub lepiej dobrane, czasami też dzielą się na "nowsze" i "starsze" generacje, ale wbrew pozorom, czasami dla niektórych pacjentów preparaty dłużej obecne na rynku okazują się być lepszym rozwiązaniem.

Nolpaza zawiera zawiera pantoprazol, substancję będącą tzw. selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Efekt działania będzie więc w pewnym zakresie podobny do tego po leku Ranigast, jednak będzie on uzyskiwany poprzez inny mechanizm działania. Lek ma także inne przeciwwskazania oraz możliwe skutki uboczne - proszę więc obserwować reakcję swojego organizmu.

Ze względu na to, że obecnie wszystkie produkty zawierające ranitydynę są wstrzymane w obrocie, zastąpienie leku Ranigast innym, ale o tym samym składzie nie jest możliwe:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-z-ranitydyna-wstrzymane-w-obrocie
Wstrzymanie oznacza, że leków tych nie można sprzedawać, ale nie ma jednak jeszcze pewności, czy leki z ranitydyną, w tym Ranigast fast będą dostępne w przyszłości w aptekach.

Załączam linki do artykułów, które mogą Panią zainteresować:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-radzic-sobie-ze-zgaga
https://www.gdziepolek.pl/tematy/niestrawnosc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy

Zachęcam również do przeczytania artykułu na naszym blogu, w którym szczegółowo wyjaśniamy, co oznacza wstrzymanie i wycofanie leku z obrotu. Dokładnie opisany jest również przypadek ranitydyny, substancji czynnej leku Ranigast:
https://www.gdziepolek.pl/blog/leki-wstrzymane-i-wycofane-z-obrotu