bloggdzie po lek

Leki, które zniknęły z aptek: sierpień 2020

udostępnij:

Dokładnie w rocznicę kryzysu lekowego, sytuacja związana z dostępnością leków jest relatywnie dobra. Liczba pozycji na autorskiej liście braków GdziePoLek spadła do rekordowo niskiego poziomu 21. Aktualnie najbardziej wyczekiwanym przez pacjentów deficytem jest preparat Nitrendypina Egis stosowany na nadciśnienie.

Ta edycja raportu zamyka okrągły rok od czasu, kiedy przygotowaliśmy pierwsze wydanie jedynego niezależnego raportu o brakach leków.

Podczas gdy poprzedniego lata miał miejsce kryzys lekowy i brakowało takich podstawowych leków, jak Euthyrox czy metforminy, obecnie sytuacja jest zdecydowanie lepsza.

Liczba brakujących leków w raportach z ostatnich 12 miesięcy

Porównanie liczby braków leków za ostatnie 12 miesięcy

Źródło: GdziePoLek

Nominalna liczba pozycji jest najniższa od momentu rozpoczęcia monitorowania (21). Co ważne, dobra dostępność dotyczy najważniejszych grup leków, z którymi występowały problemy w przeszłości, takimi jak produkty zawierające przeciwcukrzycową metforminę, przeciwpadaczkowy lewetyracetam czy na tarczycę z lewotyroksyną (Euthyrox).

Od ostatniej edycji raportu do aptek wróciły też długo niewidziane preparaty, takie jak Jodid (na niedobór jodu).

Należy zaznaczyć, że dostępność leków nie jest taka sama w całym kraju i na przykład pacjenci w mniejszych miejscowościach mogą doświadczać problemów, których nie mają pacjenci w większych miastach. Może też brakować poszczególnych marek, do których pacjenci są przywiązani, ale dostępność zamienników nie kwalifikuje ich na naszą listę.

Nie zmienia to faktu, że ogólna dostępność poprawiła się.

Aktualna lista braków

Nasz raport powstaje poprzez analizę wszystkich leków na receptę, których dostępność w aptekach spadła o minimum 50%. Bierzemy pod uwagę tylko preparaty, które pierwotnie dostępne były w co  najmniej 10% aptek.

W tej edycji przeanalizowaliśmy niespełna 80 pozycji, dla których odnotowaliśmy istotne spadki dostępności. Do wykazu nie dołączyły produkty, które z przyczyn formalnych (decyzje GIF) nie są obecnie w sprzedaży. Wykazu nie zasiliły także te leki, w przypadku których pacjent może otrzymać w aptece inny preparat bez konieczności powrotu do lekarza.

Lista brakujących leków na sierpień 2020

Lista GdziePoLek brakujących leków na sierpień 2020

Żródło: GdziePoLek

Ostatecznie do sierpniowej edycji braków lekowych dołączyło 9 pozycji bez łatwo dostępnych zamienników.

Co dalej z pacjentami poszukującymi Nitrendypiny?

Nitrendypina Egis zawiera nitrendypinę - związek z grupy antagonistów wapnia. Rozszerza on naczynia krwionośne. Wskazaniem do stosowania jest nadciśnienie tętnicze.

Lek ma wrócić do aptek, natomiast jego dystrybutor nadal czeka na informacje od producenta, który nie potwierdził niestety terminu dostawy leku w sierpniu. Na ten moment wiadomo, iż preparat ma pojawić się w aptekach jeszcze w tym roku, jednak dokładna data nie jest znana.

Pacjenci są zdezorientowani i zaniepokojeni. Najbardziej ci, który nie mogą zakupić Nitrendypiny np. tuż po wyjściu ze szpitala. Może to wskazywać na to, że lekarze nie są odpowiednio poinformowani o tym, że lek nie jest dostępny.

Niektórzy chorzy rozpoczęli poszukiwania produktu na własną rękę za granicę i zapytują, dlaczego produkt nie jest sprowadzany interwencyjnie:

- "Jaki zamiennik dla Nitrendypiny 0,02 g dla osoby starszej 89 lat? Ten lek został zapisany przy wypisie ze szpitala."

- "Ta historia z nitrendypiną to jest absolutny skandal, ludzi z opornym, groźnym dla życia i zdrowia nadciśnieniem pozostawiono bez kluczowego lekarstwa."

(źródło: Zapytaj Farmaceutę - Nitrendypina, GdziePoLek)

Anticol: koniec produkcji?

Jednym z produktów, których najczęściej obecnie poszukują pacjenci jest Anticol. Preparat zawiera disulfiram w dawce 500 mg. Stosuje się go w leczeniu choroby alkoholowej.

Działanie leku polega na blokowaniu w wątrobie enzymu odpowiedzialnego za unieszkodliwienie etanolu. W konsekwencji aldehyd octowy - główny metabolit, który jest dużo bardziej toksyczny dla człowieka - nie ulega przekształceniu do kwasu octowego. Pacjent stosujący Anticol, jeśli napije się alkoholu - doznaje objawów zatrucia.

Według najnowszych informacji, niewielka seria leku Anticol ma zostać zwolniona do aptek we wrześniu 2020 roku. Niestety z uwagi na brak substancji czynnej, nie przewiduje się wznowienia produkcji w najbliższym czasie. Producent ocenia, że ilość jaka pojawi się na rynku jesienią nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania pacjentów. Osoby stosujące lek Anticol proszone są o konsultację z lekarzem celem zmiany sposobu terapii.

Pomimo, iż faktycznie istnieją inne opcje terapeutyczne (czytaj więcej: Alkoholizm i problemy z alkoholem), dla wielu osób możliwość kontynuacji terapii właśnie za pomocą disulfiramu wydaje się "być albo nie być". Pacjenci rozpytują o możliwość zakupu leku za granicą, proszą o podanie nazw zamienników (obecnie dostępny jest wyłącznie implant z disulfiramem) oraz o wszelką możliwą pomoc w pozyskaniu leku.

- "Proszę o pomoc. Nie piłem 2 lata, potrzebuję Anticol. Tylko on tak naprawdę daje radę. Od marca nie ma go w aptece. Tracę wszystko i wszystkich proszę o pomoc."

- "Jest już sierpień, a Anticolu nadal nie jest w sprzedaży. Co robić, są jakieś zamienniki? Proszę o pomoc dla mojego męża."

(źródło: Zapytaj Farmaceutę - Anticol, GdziePoLek)

Najbardziej wyczekiwane leki

Zdecydowanie najwięcej pacjentów oczekuje na powiadomienia dotyczące omówionych powyżej preparatów Nitrendypina Egis oraz Anticol oraz tych leków, które były lub są wytypowane przez nas jako deficyty.

Co ciekawe, wielu pacjentów oczekuje na wieści dotyczące możliwości zakupu wydawanego bez recepty preparatu Kalms, który jest lekiem roślinnym przeznaczonym do stosowania w łagodnych objawach napięcia nerwowego i jako środek wspomagający sen. Ze względu na przedłużające się procedury związane ze zmianami porejestracyjnymi produkt ma wrócić do aptek najwcześniej na przełomie października i listopada 2020 roku.

Nie słabnie także zainteresowanie bezreceptowymi kroplami do nosa Sulfarinol. Z informacji uzyskanych od podmiotu odpowiedzialnego wynika, iż Sulfarinol ma pojawić się ponownie w aptekach dopiero jesienią tego roku. Dokładna data powrotu leku na rynek nie jest jeszcze znana.

Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 czerwca

Źródło: GdziePoLek

Nowe produkty na liście

Adadut - to lek zawierający dutasteryd w dawce 0,5 mg, substancję stosowaną u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. O zamieszczeniu produktu na liście przesądził drastyczny spadek dostępności, duże zainteresowanie brakiem ze strony pacjentów oraz ograniczona pula dostępnych zamienników (Findarts - 12%, Dutafin - 6%, Avodart - 2%). Adadut w opakowaniach po 30 tabletek ma być dostępny ponownie w aptekach w drugiej połowie sierpnia 2020 roku.

Asamax – na liście znalazł się lek w dawce 250 mg. Dwa miesiące temu był na niej ten sam preparat, ale w dawce 500 mg, którego dostępność aktualnie się poprawiła. Asamax zawiera mesalazynę, która wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Preparat stosuje się we wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz w chorobie Crohna w obrębie okrężnicy. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Asamaxu: „miejscowo działające preparaty zawierające mesalazynę różnią się farmakokinetyką i nie należy ich stosować zamiennie”. Wynika to z doboru substancji pomocniczych (Eudragit S, L, etyloceluloza), które odpowiadają za uwalnianie leku.

Dexilant – to preparat bez dostępnego zamiennika zawierający dekslanzoprazol. Stosowany jest u dorosłych i dzieci od 12 roku życia, w leczeniu nadżerkowego, refluksowego zapalenia przełyku oraz zgagi. Dystrybucja leku w dawce 30 mg została przerwana. Planowana dostawa produktu z uwagi na niespełnianie norm jakościowych, została wstrzymana na poziomie dystrybucji. Nie ma daty zwolnienia nowej serii produktu, dlatego nie wiadomo kiedy lek ponownie wróci do aptek w większej ilości. Dexilant w dawce 60 mg jest w stałej sprzedaży. Posiada jednak formę kapsułki, co wyklucza możliwość podziału na równe dawki.

Flixotide - postacią leku o spadającej dostępności są ampułki do nebulizacji w dawkach 2 mg/2 ml oraz 0,5 mg/2 ml. Substancja czynna leku, flutykazonu propionian jest steroidem. Działa w płucach miejscowo przeciwzapalnie. Preparat ma tylko jeden odpowiednik o niewielkiej dostępności (Flutixon Neb - ok. 5%). Flixotide w dawce 0,5 mg/ 2 ml po 10 ampułek ma być dostępny w aptekach pod koniec września 2020 roku. Dawka 2 mg/2 ml po 10 ampułek najprawdopodobniej wróci do aptek dopiero w 2021 roku.

Luivac - to preparat immunostymulujacy przyjmowany doustnie. Wskazaniem do stosowania są nawracające zakażeń dróg oddechowych (ZDO) u dorosłych i dzieci w wieku od 4 lat. Na rynku dostępne są inne nieswoiste szczepionki bakteryjne, zawierają one jednak odmienną ilość lizatu bakteryjnego o nieidentycznym składzie. Pacjent, aby je zakupić będzie potrzebował nowej recepty. Należy spodziewać się dalszych utrudnień, ponieważ ze względu na krótki termin ważności jedynej dostępnej partii leku, produkt nie jest sprowadzany do Polski. Nie ma informacji na temat dostawy nowej transzy leku, z dłuższą datą na rynek.

Noctofer – zawiera lormetazepam - benzodiazepinę. Substancja działa nasennie i jest stosowana w zaburzeniach snu oraz jako przygotowanie do zabiegów chirurgicznych lub badań diagnostycznych. Spada dostępność leku w dawce 1 mg. Preparat nie ma dostępnego odpowiednika.

Pronoran - zawiera pirybedyl, który pobudza receptory dopaminowe w mózgu oraz działa rozszerzająco na obwodowe naczynia krwionośne. Lek jest wskazany w leczeniu choroby Parkinsona. Dystrybucja leku do hurtowni i aptek jest aktualnie wstrzymana ze względu na problemy na poziomie dokumentacji. Nie ma na ten moment informacji o dacie zwolnienia serii do obrotu.

Syntarpen – to jedyny na naszym rynku preparat zawierający kloksacylinę – antybiotyk z grupy penicylin półsyntetycznych. Po dużym spadku, obecnie obserwowany jest powolny wzrost dostępności.

Lewetyracetam: ogólna poprawa dostępności

Produkty z przeciwpadaczkowym lewetyracetamem systematycznie pojawiają się opracowywanych przez nas danych o lekach ze spadającą dostępnością.

Przeanalizowaliśmy - ze względu na duży wybór dawek i produktów na rynku - informacje o ich podaży agregując dostępne dawki. Pomimo, iż mogą występować niedobory określonych marek tych produktów, ogólnie dostępność substancji jest na ten moment stabilna, co pokazuje poniższy wykres.

Dostępność Lewetyracetam wszytkich dawek i marek

Źródło: GdziePoLek

Metformina: poprawa dostępności po spadku 

W podobny sposób przeanalizowaliśmy dostępność trzech dawek przeciwcukrzycowej metforminy w obecnych na rynku preparatach handlowych o nieprzedłużonym uwalnianiu.

Załamanie się podaży widoczne jest tylko dla dawki 500 mg i dotyczy lipca. Aktualnie obserwowany jest powrót dostępności, choć nie jest ona tak wysoka, jak przed widocznym "dołkiem".

Dostępność metforminy o standardowym uwalnianiu wszystkich dawek i marek

Źródło: GdziePoLek

Poprzednia lista

Z listy braków z czerwca 2020 wykreśliliśmy aż 22 pozycje. Na rynku nie brakuje już preparatów na choroby tarczycy (Euthyrox i Jodid), plastrów hormonalnych (portfolio produktów Systen), przeciwkrzepliwego Acenocumarolu, stosowanego w depresji preparatu Fevarin czy też podawanego między innymi w chorobach autoimmunologicznych leku Methotrexat-Ebewe.

Lista braków z czerwca 2020 z naniesionymi zmianami w sierpniu

Źródło: GdziePoLek

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.