Leki, które zniknęły z aptek: sierpień 2023

udostępnij:

W sierpniu liczba krytycznych deficytów zmalała i wynosi obecnie 38 pozycji, nie pozwala to jednak na zdecydowaną ocenę trendu. Unia Europejska przygotowuje się do sezonu jesienno-zimowego, szykując się na utworzenie listy krytycznych braków i wskazując na potrzebę zabezpieczenia podaży antybiotyków. W Polsce natomiast na podpis prezydenta czeka nowelizacja refustawy, która zawiera kontrowersyjne zapisy dotyczące dystrybucji leków deficytowych do hurtowni.

Liczba brakujących leków od pierwszego raportu GdziePoLek

Źródło: GdziePoLek

Podczas kilku ostatnich odczytów liczba krytycznych braków wynosiła 42-43 pozycje.

Spis treści

Aktualna lista braków

Nowe pozycje na liście

Najbardziej wyczekiwane leki

Poprzednia lista braków

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Aktualna lista braków

Jak zawsze, tak jak od pierwszego raportu w sierpniu 2019 r., na listę kwalifikujemy leki na receptę, których dostępność spadła o co najmniej 50%, przy czym wcześniej wynosiła co najmniej 10%, biorąc pod uwagę liczbę aptek posiadających lek na stanie. Nie bierzemy natomiast pod uwagę leków sezonowych, których dostępność naturalnie zmienia się w ciągu roku.

Kwalifikujemy tylko leki, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników, przy czym bierzemy pod uwagę także dostępność ekonomiczną.

Lista brakujących leków na czerwiec 2023

Żródło: GdziePoLek

Nowe pozycje na liście

Avamys - zawiesina do nosa w aerozolu zawierająca przeciwzapalny furoinian flutykazonu. Lek, który dostępny był w ok. 95% aptek, aktualnie jest prawie nie do kupienia. Od producenta mamy informację, iż planowana na połowę lipca bieżącego roku dostawa uległa przesunięciu. Na ten moment nowa planowana data dostawy nie jest jeszcze znana. Preparat wskazany jest w leczeniu objawów alergicznego zapalenia nosa.

Flixotide - aerozol wziewny z propionianem flutykazonu o mocy 50 mcg na dawkę, w opakowaniu po 120 dawek. Dostępność tego preparatu z ponad 70% spadła do zaledwie kilku procent. Lek jest refundowany w astmie, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i eozynofilowym zapaleniu oskrzeli.

Mononit 100 Retard - lek zawiera monoazotan izosorbidu, który rozszerza naczynia w sercu, zwiększając przepływ krwi przez naczynia wieńcowe i zmniejszając zapotrzebowanie serca na tlen. Wskazaniem do stosowania jest dławica piersiowa. Od producenta mieliśmy informację, iż planowana data powrotu do aptek leku Mononit 100 Retard to początek sierpnia br. Termin był orientacyjny, a statystyki nie pokazują, aby dostępność się zwiększyła.

Novothyral - tabletki zawierające lewotyroksyne i liotyroninę, mające identyczne działanie jak naturalne hormony tarczycy. Preparat stosowany jest w schorzeniach tego narządu. Spadła dostępność tabletek w obu zarejestrowanych dawkach, czyli 100 mcg + 20 mcg oraz 75 mcg + 15 mcg.

Stieprox - z ponad 75% do zera spadła dostępność szamponu leczniczego Stieprox, który zawiera cyklopiroks z olaminą. Lek działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie, wskazany jest w chorobach skóry głowy takich jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Od producenta otrzymaliśmy informację, iż nowe dostawy szamponu Stieprox mają być realizowane końcem października 2023 roku.

Varilrix - niedostępna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej. Od producenta mamy informację, iż aktualnie planowany termin nowej dostawy leku to IV kwartał 2023 roku (październik-grudzień).

Problemy z dostępnością leków z liraglutydem

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych udostępnił w sierpniu komunikaty firmy Novo Nordisk dotyczące "czasowych i miejscowych" utrudnień w dostępności do leków Saxenda i Victoza z liraglutydem. Victoza jest preparatem wskazanym w terapii cukrzycy typu 2, natomiast Saxenda - w celu kontroli masy ciała.

Jako przyczynę problemów z dostępnością podano "bezprecedensowy i dynamicznie rosnący popyt na leki z grupy analogów GLP-1". W przypadku Victozy pojawiła się adnotacja ze wskazaniem, że trudna sytuacja może się utrzymywać także w 2024 roku.

Komunikaty skierowane do fachowych pracowników ochrony zdrowia zalecają priorytetyzację pacjentów, którzy już się leczą Victozą i Saxendą, z jednoczesnych ograniczeniem inicjacji nowych terapii. Ma to zapewnić ciągłość terapii i ograniczyć pogłębianie się deficytu.

Według komunikacji GIF prowadzonej w zakładce "Dostępność lekowa":

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informacje o utrudnionej dostępności produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających liraglutyd z przyczyn leżących po stronie wytwórcy. Najbliższe dostawy przedmiotowego leku zaplanowane są na drugą połowę sierpnia, a kolejne we wrześniu.

Najbardziej wyczekiwane leki

W obliczu powyżej przedstawionych informacji nie dziwi, że liderem najbardziej wyczekiwanych leków jest preparat wskazany w celu regulacji masy ciała Saxenda z liraglutydem. Jeszcze pod koniec maja blisko 30% aptek miało lek. Obecnie jest on niedostępny.

Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 kwietnia

Źródło: GdziePoLek

Zaraz za nim znajduje się szczepionka Infanrix Hexa - sześciowalenta szczepionka przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi, polio, WZW B oraz Haemophilus influenzae typu B. Z danych uzyskanych od producenta wynika, że kolejnych dostaw szczepionki Infanrix Hexa należy spodziewać się w III kwartale 2023 roku. Preparat ne został jednak zakwalifikowany przez nas na listę krytycznych braków, ponieważ ok. 48% aptek zintegrowanych z GdziePoLek ma na stanie szczepionkę Hexacima pokrywającą takie samo spektrum uodpornienia.

Nadal utrzymuje się duże zainteresowanie medyczną marihuaną, pacjenci coraz częściej chcą także mieć informacje o konkretnych odmianach surowca.

Na liście oczekiwanych preparatów znalazł się również dostępny bez recepty Iberogast w kroplach na dolegliwości trawienne. Od producenta otrzymaliśmy informację, iż przewidywany jest chwilowy brak dostaw, przy czym "producent podejmuje starania, aby zostały wznowione najszybciej jak to możliwe". Nie została podana przyczyna braku leku. Iberogast nie ma dokładnego zamiennika, pacjentom pozostaje więc wykorzystanie środków o podobnym składzie.

Na powiadomienia zapisali się także pacjenci oczekujący na dostawy leku Medikinet CR 10 mg z metylofenidatem stosowanym w ADHD. Około 19 lipca lek - zgodnie z zapowiedziami producenta - zaczął trafiać do aptek. Obecnie ok. 10% aptek współpracujących z portalem na na stanie ten preparat.

Poprzednia lista braków

Z listy z raportu czerwcowym wykreśliliśmy przede wszystkim te leki, które wróciły do aptek.

Do sprzedaży ponownie trafiły między innymi wróciły niektóre antybiotyki, między innymi Ceclor, Ceroxim czy Duracef. 14 lipca w siedzibie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego odbyło się spotkanie z przedstawicielami podmiotów odpowiedzialnych za produkcję antybiotyków na temat ich dostępności. Padły deklaracje utrzymanie planów dostaw i braku problemów z dostępem do substancji czynnych wykorzystywanych przy produkcji antybiotyków.

Nie ma już także problemów z zakupem przeciwpadaczkowego leku Tegretol CR 400, chociaż nadal utrzymują się problemy z zakupem dawki 200 mg. Znacząco poprawiła się także podaż leku Clostilbegyt zawierającego substancję stosowaną w terapii niepłodności spowodowanej brakiem owulacji.

Lista braków z kwietnia 2023 z naniesionymi zmianami w czerwcu 2023

Źródło: GdziePoLek

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Przez około miesiąc brakowało preparatu Librexa 11,25 mg z leuproreliną w formie implantu podawanego ampułkostrzykawką. Lek jednak wrócił do aptek z początkiem sierpnia, osiągając dostępność sprzed spadku. Leuprorelina zmniejsza poziom niektórych hormonów płciowych. Wskazania do stosowania leku Librexa to leczenie niektórych przypadków raka gruczołu krokowego.

W aptekach nie ma także leku Sirdalud MR w dawce 6 mg po 10 i 30 kapsułek. Wszystkie serie preparatu zostały wycofane decyzją GIF z 7 lipca 2023 ze względu na stwierdzoną wadę jakościową. Polega ona na nieprawidłowym uwalnianiu się substancji czynnej - tyzanidyny, która powoduje obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego

Również decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego może być powodem trudności z zakupem leku Tirosint Sol z lewotyroksyną sodową - substancją identyczną z hormonem tarczycy. Przyczyną wycofania szeregu serii było prawdopodobieństwo wystąpienia obniżonej zawartości substancji czynnej w produkcie. Trudności z kupieniem leku mogą mieć zwłaszcza chorzy poszukujący dawki 75 mcg - obecnie żadna z aptek nie posiada tego preparatu w magazynie.

Niestety otrzymaliśmy informację od producenta, Polpharma SA, że zaprzestał produkcji Betadrin kropli do oczu, zawierających difenhydraminę oraz nafazolinę. Preparat stosuje się w leczeniu stanów zapalnych spojówek związanych z alergią lub działaniem czynników drażniących. Jeszcze w czerwcu ponad połowa aptek zintegrowanych z GdziePoLek miała na stanie ten preparat, aktualnie jest to zaledwie 22%.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Inne artykuły na blogu