Leki, które zniknęły z aptek: październik 2023

udostępnij:

44, czyli o sześć więcej niż dwa miesiące temu - tyle wynosi liczba brakujących leków przygotowana w oparciu o statystyki GdziePoLek. Nadal znajdują się na niej niektóre antybiotyki, w przypadku których braki mogą być szczególnie odczuwalne w nadchodzącym sezonie infekcyjnym. Warto jednak pamiętać, że na zakażenie wirusowe antybiotyk nie pomoże.

Liczba brakujących leków od pierwszego raportu GdziePoLek

Źródło: GdziePoLek

Spis treści

Aktualna lista braków

Nowe pozycje na liście

Najbardziej wyczekiwane leki

Poprzednia lista braków

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Aktualna lista braków

Jak zawsze, tak jak od pierwszego raportu w sierpniu 2019 r., na listę kwalifikujemy leki na receptę, których dostępność spadła o co najmniej 50%, przy czym wcześniej wynosiła co najmniej 10%, biorąc pod uwagę liczbę aptek posiadających lek na stanie. Nie bierzemy natomiast pod uwagę leków sezonowych, których dostępność naturalnie zmienia się w ciągu roku.

Kwalifikujemy tylko leki, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników, przy czym bierzemy pod uwagę także dostępność ekonomiczną.

Lista brakujących leków na październik 2023

Żródło: GdziePoLek

Nowe pozycje na liście

Azyter - krople oczne z antybiotykiem azytromycyną w postaci opakowania zawierającego 6 pojemników. Od producenta mieliśmy pod koniec września informację, że w najbliższych dniach Azyter powinien być ponownie dostępny w hurtowniach, a z początkiem października powinna nastąpić poprawa dostępności tego leku w aptekach. Na ten moment statystyki jednak wskazują na dalszy spadek podaży tego leku.

Dexamytrex - to kolejny lek okulistyczny, krople dwuskładnikowe zawierające działający przeciwzapalnie deksametazon oraz antybiotyk gentamycynę. Jeszcze w lipcu lek był na stanie ponad 70% aptek, aktualnie jest to ok. 25%. Widać natomiast poprawę, jeśli chodzi o możliwość zakupu tego leku w postaci maści do oczu, która w związku z tym nie jest już na liście braków.

Kaldyum - trudności z zakupem tych kapsułek z potasem dotyczą przede wszystkim opakowania po 100 kapsułek. W przypadku opakowania po 50 kapsułek również zauważalny być bardzo istotny spadek podaży, chociaż w ostatnich dniach statystyczna dostępność rośnie - dostępność jest jednak nadal daleka od wyjściowej, ponieważ Kaldyum można było kupić w ok. 90% aptek. Ponadto zakup dwóch opakowań po 50 kapsułek, zamiast jednego zawierającego 100 porcji leku może nie być dla pacjenta ekonomicznie opłacalna.

Ketonal Duo - preparat z przeciwzapalnym i przeciwbólowym ketoprofenem w formule kapsułek o przedłużanym uwalnianiu w dawce 150 mg. Zamiennikiem, ale z mniejszą liczbą porcji leku w opakowaniu mógłby być ewentualnie Bi-Profenid, jednak od połowy lipca obserwujemy postępujący spadek podaży i aktualnie lek jest właściwie nie do kupienia. Na rynku są inne formulacje i dawki ketoprofenu, w tym bez recepty, nie stanowią one jednak bezpośrednich odpowiedników leku Ketonal Duo.

Kreon 25 000 - mieszanina enzymów trawiennych trzustki. 1 kapsułka zawiera 25 000 j. Ph. Eur. lipazy, 18 000 j. Ph. Eur. amylazy i 1000 j. Ph. Eur. proteazy. Dostępne na rynku inne leki z takim zestawem enzymów, czyli pankreatyną zawierają nierównoważne dawki enzymów lub nie mają refundacji, co powoduje duże koszty po stronie pacjenta. Kreon 25 000 po 50 kapsułek jest zniżkowy (bezpłatny lub z symboliczną opłata 0,70 zł) u pacjentów z mukowiscydozą i w stanie po resekcji trzustki. Od producenta mamy informację, że kolejnych dostaw do aptek należy spodziewać się dopiero pod koniec października.

Methotrexat-Ebewe - duży spadek dotyczy dawki 5 mg po 50 tabletek, w związku z tym spada (mniej gwałtownie) dostępność także dawki 2,5 mg, nieco poprawia się natomiast dostępność dawki 10 mg (od 0% do niecałych 10%). Inny doustny metotreksat - Trexan Neo - dostępny jest tylko w dawkach 2,5 mg i 10 mg, z czego w miarę dostępna (w ok. 22% aptek) jest jedynie dawka 2,5 mg po 100 tabletek w blistrach. Dawkę 10 mg zakwalifikowaliśmy jako deficyt. Warto zwrócić uwagę, że metotreksat jest lekiem wysokiego ryzyka, a nawet niewielkie błędy w dawkowaniu mogą wiązać się z poważnymi działaniami niepożądanymi lub z nieadekwatną odpowiedzią na leczenie. Optymalne dla pacjenta jest zatem stosowanie stałej liczby tabletek, odpowiedniej do zlecenia lekarskiego, a wszelkie zmiany (dzielenie tabletki, przyjmowanie dwóch tabletek zamiast jednej w celu uzyskania właściwej dawki) na etapie preskrypcji i wydawania leku należy z pacjentem gruntownie omówić.

Mononit Retard - lek zawierający monoazotan izosorbidu w formule o przedłużonym uwalnianiu, rozszerzający naczynia krwionośne serca, stosowany w długotrwałym leczeniu dławicy piersiowej. Mononit 100 Retard był już na naszej liście deficytów. Obecnie dodajemy do niej Mononit 60 Retard. Jak podaje producent, prognozowany termin powrotu do sprzedaży obu dawek to to połowa grudnia br.

Pragiola - brakuje najmniejszej dawki, czyli 25 mg leku z pregabaliną. W naszym wykazie brakujących leków mamy już Pregabalin Stada 25 mg, w październiku dodajemy tę samą substancję czynną pod nazwą Pragiola. Pregabalina wskazana jest w przypadku padaczki, bólu neuropatycznego i uogólnionych zaburzeń lękowych.

Rybelsus - doustna wersja semaglutydu (w postaci wstrzyknięć występującego pod nazwą handlową Ozempic). Rybelsus wskazany jest w leczeniu cukrzycy typu 2. Statystycznie istotny spadek dotyczy najwyższej dawki 14 mg. Dawki 3 mg i 7 mg są w miarę dobrze dostępne - ma je odpowiednio 58% i 37% aptek zintegrowanych z GdziePoLek. Możliwość zastąpienia dawki 14 mg dawką 7 mg blokuje jednak aspekt ekonomiczny, ponieważ lek jest drogi i nie ma refundacji. Za 10 tabletek dawki 14 mg pacjent płci od 118,00 do 263,00 zł, a za 7 mg po 10 tabletek - od 110,00 do 270,00 zł.

Salofalk - mesalazyna we wlewkach 4 g/60 ml z zawiesiną doodbytniczą jest aktualnie niedostępna. Preparat stosowany jest w leczeniu ostrych rzutów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Pod koniec września napłynęła informacje od producenta, że problem z dostępnością leku Salofalk ma charakter przejściowy. Nie jest jeszcze znana data nowej dostawy.

Spamilan - to jedyny dostępny na polskim rynku preparat z buspironem (leki Mabuson, Buspirone, Bespar czy Buxal pomimo rejestracji nie znajdują się w sprzedaży). Lek ma działanie przeciwlękowe i jest stosowany w zaburzeniach lękowych z towarzyszącą depresją lub bez niej. Aktualnie spada dostępność dawki 5 mg. Dawka 10 mg jest dostępna w blisko 60% aptek, ale zgodnie z dokumentacją leku nie może służyć do uzyskania dawki mniejszej: "Linia podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie w celu ułatwienia połknięcia, a nie podział na równe dawki".

Victoza - kolejny po lekach takich jak Saxenda czy Rybelsus agonista receptora GLP-1. Także ten lek został w sierpniu objęty komunikatem URPL informującym o możliwych brakach preparatu na przestrzeni kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.

Zineryt - proszek do wytworzenia płynu zawierający w składzie antybiotyk erytromycynę oraz octan cynku. Dostępność leku z blisko 80% spadła w ostatnim czasie niemal do zera. Nie mamy na ten moment informacji o przyczynach braku czy też przewidywaniach dotyczących powrotu dostępności.

Zinnat - trudności z zakupem antybiotyku - aksetylu cefuroksymu - mogą mieć pacjenci poszukujący postaci pediatrycznych w dawce 125 mg/5 ml. Zarówno Zinnat, jaki Ceroxim po 50 ml i 100 ml w najniższej dawce są trudno dostępne lub dostępność znacząco się waha.

Najbardziej wyczekiwane leki

Największa liczba pacjentów była zaniepokojona brakiem leku Saxenda i oczekiwała powiadomień dotyczących dostępności tego produktu. Saxenda to preparat ze wskazaniami w regulacji masy ciała. Na tę sytuację niewątpliwie miał wpływ fakt, że w okresie - mniej więcej - od 9 do 25 sierpnia Saxendy praktycznie nie dało się nigdzie kupić. Aktualnie preparat jest dostępny jest w ok. 13% aptek zintegrowanych z GdziePoLek i jest to dobry wynik w porównaniu ze statystykami historycznymi. Trudno jednak ocenić, jak będzie wyglądać przyszłość. Już w lipcu pojawił się oficjalny komunikat uprzedzający o możliwych "czasowych i miejscowych utrudnieniach w dostępie do leku", wynikających z bardzo dużego zainteresowania. Zalecano wówczas:

  • priorytetyzację pacjentów, którzy już stosują farmakoterapię przeciwotyłościową z wykorzystaniem leku Saxenda, by zwiększyć szanse dostępu do już rozpoczętego leczenia

  • wstrzymanie rozpoczynania nowych terapii lekiem Saxenda u pacjentów, którzy do tej pory nie stosowali terapii przeciwotyłościowej.

Pacjenci zapisują się także na powiadomienia o innych lekach z grupy agonistów receptora GLP-1, stosowanych w cukrzycy i/lub redukcji masy ciała, takich jak Trulicity, Victoza, Mounjaro (jeszcze niedostępny na rynku) czy Rybelsus.

Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 sierpnia

Źródło: GdziePoLek

Drugą najbardziej wyczekiwaną pozycją jest szczepionka Fluenz Tetra przeciwko grypie w postaci aerozolu do nosa przeznaczona dla dzieci i młodzieży w wieku od 24 miesięcy do 18 lat. Od producenta mamy informację, że spodziewany termin dostępności szczepionki Fluenz Tetra to trzeci tydzień października 2023 r.

Bardzo długo całkowicie niedostępna była także szczepionka Infanrix Hexa (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW B, polio i Haemophilus influenzae typu B, co przełożyło się na wysoką liczbę zapisów na powiadomienia na temat tego produktu. Z początkiem października lek zaczął pojawiać się w aptekach i aktualnie można go kupić w około 21% aptek współpracujących z portalem.

Wysoko na liście wyczekiwanych preparatów była kolejna szczepionka - Varilrix przeciwko ospie wietrznej. Nie można jej było kupić przez mniej więcej dwa miesiące, ale od połowy września dostępność poprawia się i aktualnie ok. 22% aptek zintegrowanych z GdziePoLek ma ją na stanie.

Pacjenci poszukiwali także leku na receptę w postaci szamponu pod nazwą Stieprox - mamy informację, że nowe dostawy powinny być realizowane wraz z końcem października 2023 r. Stieprox jest stosowany w terapii chorób skóry głowy takich jak łupież i łojotokowe zapalenie skóry.

Poprzednia lista braków

Do aptek w ostatnim czasie wróciła szczepionka przeciwko ospie Varilrix, przeciwpadaczkowy lek Tegretol CR 200 z karbamazepiną, przeciwalergiczny Rupafin w płynie czy antybiotyk Ospen 1000 w tabletkach.

Lista braków z sierpnia 2023 z naniesionymi zmianami w październiku 2023

Źródło: GdziePoLek

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Zauważalne są problemy z wybranymi produktami handlowymi zawierającymi betahistynę, natomiast dostępne są zamienniki takie jak Betaserc, Betanil Forte czy Betahistyna Bluefish - w zależności od dawki.

Zauważyliśmy także ponownie wahania w dostępności systemów transdermalnych dla pacjentek stosujących hormonalną terapię zastępczą - Systen Conti i Systen Sequi - jednak spadki nie są tak duże, aby zasygnalizować te pozycje jako deficyty.

Do wykazu nie trafił także preparat Trazodone Neuraxpharm. Cztery serie tego preparatu zostały wstrzymane decyzją GIF. Powodem jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową (OOS) w badaniu stabilności dla parametru twardość.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu