bloggdzie po lek

Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2023

udostępnij:

43, czyli o jeden więcej niż dwa miesiące temu. Tyle wynosi liczba zdefiniowanych na bazie danych GdziePoLek krytycznych deficytów lekowych. Wśród braków pojawiły się leki z różnych grup terapeutycznych - ponownie do wykazu dołączyły niektóre antybiotyki, ale także preparat wspomagający płodność, syrop przeciwalergiczny, steryd donosowy czy lek przeciwdepresyjny.

Jak ilustruje wykres trendu, liczba braków już od dłuższego czasu utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie.

Liczba brakujących leków od pierwszego raportu GdziePoLek

Źródło: GdziePoLek

Obecny odczyt nie pozwala na stwierdzenie, że negatywny trend dostępności leków ma się w najbliższym czasie odwrócić.

Spis treści

Aktualna lista braków

Nowe pozycje na liście

Najbardziej wyczekiwane leki

Poprzednia lista braków

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Aktualna lista braków

Jak zawsze, tak jak od pierwszego raportu w sierpniu 2019 r., na listę kwalifikujemy leki na receptę, których dostępność spadła o co najmniej 50%, przy czym wcześniej wynosiła co najmniej 10%, biorąc pod uwagę liczbę aptek posiadających lek na stanie. Nie bierzemy natomiast pod uwagę leków sezonowych, których dostępność naturalnie zmienia się w ciągu roku.

Kwalifikujemy tylko leki, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników, przy czym bierzemy pod uwagę także dostępność ekonomiczną.

Lista brakujących leków na czerwiec 2023

Lista braków leków według GdziePoLek, czerwiec 2023

Żródło: GdziePoLek

Obecnie jako istotne braki kwalifikujemy 43 pozycje.

Do aptek trafia zamiennik Diprophosu

Na liście nadal obecny jest preparat Diprophos zawierający dwa związki betametazonu - glikokortykosteroidu, stosowanego w różnego rodzaju stanach chorobowych wymagających działania przeciwzapalnego, przeciwuczuleniowego czy immunosupresyjnego. 31 stycznia 2023 roku decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofane zostały liczne serie tej zawiesiny do wstrzykiwań, w związku z podejrzeniem wady jakościowej (możliwość wystąpienia brązowych cząstek o metalicznym wyglądzie). W marcu producent przekazał informację, iż przewidywany jest czasowy brak dostaw leku Diprophos do końca czerwca 2023. W związku z brakiem zarejestrowanego w Polsce zamiennika, w ramach importu w aptekach kilka dni temu zaczął pojawiać się preparat Dipromed. Aktualnie jednak zaledwie 3% aptek zintegrowanych z GdziePoLek posiada na stanie ten lek.

Nowe pozycje na liście

Betnovate C - dermatologiczne połączenie kliokwinolu o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych oraz przeciwzapalnego glikokortykosteroidu betametazonu. Lek stosuje się miejscowo w chorobach skórnych typu wyprysk, wyprzenia, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i innych, które reagują na leczenie kortykosteroidami, a dodatkowo występuje zakażenie bakteryjne czy grzybicze.

Canespor Onychoset - to maść z bifonazolem, który działa przeciwgrzybiczo oraz mocznikiem, którego zadaniem jest ułatwienie i wzmocnienie działania bifonazolu. Preparat wskazany jest w miejscowej terapii grzybicy paznokci.

Clostibegyt - zawiera klomifen - substancję stosowaną w terapii niepłodności spowodowanej brakiem owulacji. Od maja interesujemy się przewidywanym terminem powrotu leku do aptek, ale niestety otrzymujemy informację, że nie wiadomo, kiedy ponownie będą realizowane dostawy tego leku.

Crotamiton Farmapol - o ponad połowę spadła podaż tego leku przeciwświerzbowego i przeciwświądowego w postaci płynu. Preparat nie ma zamiennika, natomiast ma dodatkową postać - maści - którą obecnie ma na stanie ok. 40% aptek zintegrowanych z GdziePoLek (trend jest jednak spadkowy).

Dalacin - zmniejsza się dostępność kremu dopochwowego z klindamycyną (postać leku zawierająca dodatkowo 7 aplikatorów). Pacjentka potrzebująca kuracji ginekologicznej ma - w porozumieniu z lekarzem - opcję terapeutyczną w postaci globulek z klindamycyną (np. Clindavag, Symbactin).

Dexamytrex - maść oczna z deksametazonem i gentamycyną, która jeszcze w marcu dostępna była w ponad 80% placówek zintegrowanych z GdziePoLek. Dexamytrex zawiera antybiotyk i glikokortykosteroid, stosowany jest w zakażeniach oczu z intensywnymi objawami stanu zapalnego. Nadal dostępne są krople oczne o tym samym składzie.

Duracef - brakuje proszku do przygotowania zawiesiny z cefadroksylem, w szczególności w dawce 250 mg/5 ml po 100 ml oraz 500 mg/5 ml po 60 ml. Jest to jednocześnie jedyna marka handlowa z tym antybiotykiem. Dostępne są kapsułki po 500 mg, które jednak mogą nie być odpowiednie dla pacjentów pediatrycznych. Warto zauważyć, że 14 czerwca 2023 roku ukazała się decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego, wycofująca z obrotu Duracef 250 mg/5 ml serii 2209025, co dodatkowo może utrudnić pacjentom zakup tego leku.

Fevarin - to lek przeciwdepresyjny zawierający fluwoksaminę, stosowany jest w terapii depresji, ale również zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Producent poinformował, iż nowych dostaw Fevarinu w dawce 50 mg można spodziewać się w pierwszej połowie lipca br. Niestety dostawy dawki 100 mg ulegną opóźnieniu - na ten moment planowane są na sierpień br.

Lipanor - to refundowany lek hipolipemiczny (obniżający stężenie tłuszczów we krwi) zawierający ciprofibrat. Produkt nie ma zamiennika, alternatywą terapeutyczną są inne substancje lecznicze z grupy fibratów.

Priligy - tabletki z dapoksetyną, ze wskazaniami w terapii przedwczesnego wytrysku. Preparat pomaga utrzymać kontrolę nad wytryskiem oraz wydłużyć czas do potrzebny do ejakulacji. Obecnie obie dawki - 30 mg i 60 mg - są praktycznie niedostępne na rynku. Kontakt z producentem nie pozwolił na ustalenie terminu powrotu Priligy do aptek - data dostawy nie jest znana.

Rantudil Retard - to marka acemetacyny, niesteroidowego leku przeciwzapalnego. Od producenta otrzymaliśmy informację, iż z przyczyn technicznych firma przestawia się na produkcję leku w opakowaniach 20-kapsułkowych (dotychczas lek pakowany był po 21 kapsułek). Mniejsze opakowania powinny być dostępne pod koniec czerwca br.

Rupafin - bardzo gwałtownie zmniejszyła się dostępność płynu z przeciwhistaminową rupatadyną (z ponad 90% do zaledwie kilkunastu procent). Udało się ustalić, że na ten moment Rupafin w syropie jest niedostępny w ofertach hurtowni zajmujących się jego importem. Nie jest znana data wznowienia jego sprzedaży do aptek w Polsce. Dostępne są jedynie tabletki zawierające tę samą substancję czynną.

Segan - preparat zawierający 5 mg selegiliny, która jest stosowana w chorobie Parkinsona. Nadal kilka procent aptek ma lek, jednak utrzymuje się trend zniżkowy. Pacjenci odczuwający trudności z dostępnością leku mogą otrzymać zamiennie preparat Selgres, jednak jest on do kupienia w niewielkiej liczbie aptek (13% aptek zintegrowanych z GdziePoLek ma go na stanie).

Tegretol CR 200 - rośnie dostępność tego leku z karbamazepiną w dawce 400 mg, niestety jeśli chodzi o dawkę mniejszą, to od producenta otrzymaliśmy informację, iż planowana na czerwiec br. dostawa leku uległa opóźnieniu. Na ten moment nie jest znana nowa data dostawy. Trzeba zauważyć, że tabletki Tegretol CR są podzielne, można więc posiłkować się większą dawką, aby uzyskać dawkę mniejszą. Apteki posiadają także na stanie alternatywę - lek Finlepsin 200 Retard oraz Finlepsin 400 Retard. Ze względu na wąski indeks terapeutyczny rutynowe zamienianie nie jest rekomendowane. Lek stosowany jest w padaczce, psychozie maniakalno-depresyjnej, nerwobólu i alkoholowym zespole abstynencyjnym.

Tafen Nasal - 32 mcg i 64 mcg - donosowa postać przeciwzapalnego budezonidu. Lek stosowany jest m.in. w objawach kataru siennego czy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Najbardziej wyczekiwane leki

Liderem najbardziej wyczekiwanych leków - pod względem liczby zapisań na powiadomienia ogółem - jest medyczna marihuana w różnych wariantach. Największa liczba pacjentów zapisała się na powiadomienia o Red No2.

Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 kwietnia

Źródło: GdziePoLek

Spada dostępność leku Saxenda zmniejszającego nadmierną masę ciała. 14 czerwca od producenta napłynęła informacja, iż dostawy leku Saxenda odbywają się w stałych cyklach, jak dotychczas i nie są przewidywane trudności w dostawach. Wydaje się jednak, że trudno przewidzieć wielkość popytu, co może ostatecznie wpłynąć na liczbę aptek z Saxendą na stanie.

Stale wysoko są także dwa inne analogi GLP-1 - preparaty przeciwcukrzycowe Trulicity i Ozempic, a pacjenci stale zapisują się także na powiadomienia o leku, który jeszcze nie trafił na rynek - Mounjaro.

Z leków bez recepty pacjenci dopytują o Iberogast stosowany w dolegliwościach trawiennych - pod koniec kwietnia dostaliśmy informację, że przewidywany jest chwilowy brak preparatu, a dostawy zostaną wznowione tak szybko, jak to będzie możliwe.

Poprzednia lista braków

Z listy z raportu czerwcowym wykreśliliśmy przede wszystkim te leki, które wróciły do aptek.

Lista braków z kwietnia 2023 z naniesionymi zmianami w czerwcu 2023

Źródło: GdziePoLek

Zwiększyła się dostępność antybiotyków: Amoksiklavu ES, Dalacinu C, Ospenu 1500 i Zinnatu w granulacie, ale tylko w niższej dawce. Odczuwalnie lepiej dostępny jest także przeciwcukrzycowy lek Ozempic w dawce 0,5 mg. W aptekach zaczęły się także pojawiać szczepionka przeciwko pneumokokom Pneumovax 23 i przeciwko ospie wietrznej Varilrix. Nie powinno być też już problemu z zakupem preparatu Flexove z glukozaminą na stawy czy łagodzącego objawy choroby Parkinsona leku Nakom Mite.

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Brakuje szczepionki Infanrix Hexa. Z danych uzyskanych od producenta wynika, że kolejnych dostaw należy spodziewać się w III kwartale 2023 roku. Dostępny jest natomiast preparat Hexacima, który również umożliwia uzyskanie uodpornienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis i zakażeniom wywołanym przez Haemophilus influenzae typ b.

Mamy informację, że producent zakończył produkcję leku Pimafucort w postaci kremu, który będzie dostępy w aptekach do wyczerpania zapasów. Natomiast produkcja Pimafucortu w postaci maści będzie kontynuowana.

Zaobserwowaliśmy widoczny spadek dostępności kilku preparatów z betahistyną w dawce 24 mg, takich jak Lavistina czy Betahistine Dihydrochloride Accord. Jednak dobrze dostępne są nadal zamienniki, np. Betaserc, Betanil Forte lub Polvertic.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.