Co po COVID-19: rehabilitacja płuc, trenażery oddechu

Przechorowanie COVID-19 wiąże się z dużym osłabieniem organizmu i wymaga odpowiedniej rehabilitacji. Oprócz przyjmowania leków czy witamin, pacjent może wymagać dodatkowych ćwiczeń, w tym treningu mięśni wdechowych. Czy trenażer oddechu może być przydatnym narzędziem dla osób które zmierzyły się z COVID-19?

Zgodnie z Rządowymi statystykami już prawie 300 tys. Polaków pokonało COVID-19. Większość zakażeń miało łagodny przebieg i pacjenci po przechorowaniu od razu mogli wrócić do swoich codziennych spraw. Co jednak z osobami, które wymagały hospitalizacji i przeszły "kowidowe" zapalenie płuc?

Po opuszczeniu szpitala pacjent z reguły nie potrzebuje już dodatkowej podaży tlenu, jednak jego płuca nie są jeszcze w pełni zregenerowane i konieczna jest rehabilitacja w domu. Aby płuca wróciły całkowicie lub w części do dawnego funkcjonowania, oraz aby poprawić ich wydolność, zasadne może okazać się zastosowanie trenażera oddechu (więcej: trenażery oddechu dostępne w aptekach).

Powikłania po COVID-19

  • długotrwałe osłabienie (nawet do 2-3 miesięcy po wyzdrowieniu),
  • zaburzenia oddychania (duszności),
  • zaburzenia pracy serca (nadciśnienie, arytmia),
  • choroby psychiczne: lęk, depresja, zespół stresu pourazowego, zaburzenia snu,
  • pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego (częste infekcje).

Już teraz wiadomo, że koronawirus SARS-CoV-2 daje więcej powikłań niż grypa. Powyżej opisane symptomy nie dotyczą jedynie osób hospitalizowanych. Na duszności, czy osłabienie po chorobie skarżą się również pacjenci, który przeszli zakażenie w stopniu lekkim lub średnim, nie wymagający podania tlenu, chorujący w domu, pozostający pod opieką lekarza POZ.

Jak możemy zrehabilitować nasz układ oddechowy po przechorowaniu COVID-19?

Po pierwsze - odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów. Ważny jest także zdrowy sen i unikanie stresu.

A co radzą lekarze: "Rehabilitacja oddechowa wprowadzana jest już w ramach oddziału, są to proste ćwiczenia oddechowe, np. dmuchanie w rurkę zanurzoną w butelce wody, nadmuchiwanie balonów.

Ćwiczenia przywracające funkcję płuc są bardzo ważne i sami zachęcamy pacjentów do treningu, jak tylko poczują się lepiej. Wiadomo, że oddziały rehabilitacji oddechowej w obecnym czasie praktycznie nie funkcjonują, więc pacjenci w większości przypadków po wyjściu ze szpitala zdani są sami na siebie. W sieci jest bardzo dużo ciekawych ćwiczeń, wraz ze schematami pokazującymi, jak krok po kroku przywracać sprawność układu oddechowego." - mówi Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi.

Czy trenażer oddechu to dobre rozwiązanie do samodzielnych ćwiczeń w warunkach domowych?

"Wszystko, co pomaga rehabilitować się oddechowo, jeśli jest odpowiednio stosowane, powinno być jak najszybciej wdrożone." - mówi Tomasz Karauda.

Zatem, proste ćwiczenia oddechowe u pacjentów po COVID-19 są już zupełnie wystarczające. Ważna jest natomiast systematyczność i zdrowy rozsądek.

Z trenażera oddechu dostępnego w aptece bez konsultacji z lekarzem mogą korzystać osoby zdrowe, które chcą poprawić swoją wydolność oddechową.

Pacjenci po przechorowaniu COVID-19, zwłaszcza jeśli choroba miała średnio-ciężki lub ciężki przebieg, przed zastosowaniem jakiegokolwiek sprzętu, powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z drugą falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, na aukcjach widać początki spekulacji na produktach z tlenem.

Wpływ epidemii koronawirusa na środowisko

Nie ma wątpliwości, że epidemia koronawirusa ma zauważalny wpływ na stan środowiska przyrodniczego - powietrze, wodę, energię. W większości dziedzin ochrony środowiska zaobserwowano znaczące poprawy wskaźników. Niestety wielu ekspertów ma spore wątpliwości, czy ta zmiana będzie długotrwała. Wszystko w dużym stopniu zależy od zmiany świadomości społeczeństwa.

Ograniczenia w sprzedaży leków w aptekach podczas epidemii koronawirusa

Podczas epidemii koronawirusa Minister Zdrowia może wprowadzić ograniczenie ilości leku, jaka może być wydana pacjentowi w aptece. 1 kwietnia 2020 roku po raz pierwszy skorzystano z tego prawa. Jakich leków dotyczy reglamentacja? Kto i na jakich zasadach może wykupić te leki w aptece?

Jak podczas pandemii radzą sobie apteki w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji i Australii?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 to trudny test dla aptek na całym świecie. Farmaceuci zostali wystawieni na wielką próbę. Nierzadko pozbawieni środków ochrony osobistej, często w okrojonym składzie, muszą nadążać za wprowadzanymi zmianami. Tak dzieje się teraz nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach na świecie! Na podstawie doświadczeń farmaceutów przedstawiamy, jak w porównaniu do Polski, wygląda praca w aptekach w Szwecji, Anglii, Niemczech i Australii.

Antybiotyki - czy przestaną działać?

Od momentu odkrycia pierwszego antybiotyku cała medycyna zmieniła się nie do poznania. Nareszcie ludzie potrafili zwalczyć wcześniej śmiertelne choroby. Przełom był dla nas ogromny, jednak dziś widzimy, że leki te nie pozostają bez wpływu na środowisko przyrodnicze. Przedostając się m.in. do wód gruntowych i powierzchniowych, szkodzą organizmom w nich żyjącym oraz powodują groźne dla nas efekty odporności bakterii na antybiotyki. Warto mieć świadomość tego problemu, ponieważ również od nas samych zależy, czy sytuacja ulegnie zmianie.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (listopad 2020)?

Ukazało się kolejne obwieszczenie informujące o tym, jakie leki zostały uznane przez Ministerstwo Zdrowia za zagrożone brakiem dostępności. Lista z 7 września liczyła 306 pozycji. Najnowszy wykaz z 6 listopada ma ich 325, co oznacza wydłużenie się listy o 19 pozycji. Sprawdzamy, jakie produkty zniknęły z wykazu, a jakie do niego dołączyły.