Sposoby na bolesne ząbkowanie

Wreszcie są – pierwsze ząbki Twojego dziecka! Niektóre maluchy etap ząbkowania przechodzą bezproblemowo. Inne wyraźnie cierpią i odczuwają dyskomfort, który udziela się także rodzicom. Jak pomóc malcowi przetrwać okres wyrzynania się mleczaków?

Kiedy wyrastają pierwsze zęby?

Pierwszy ząb powinien pojawić się pomiędzy 4 a 12 miesiącem życia dziecka. Na ogół najpierw pojawiają się dolne jedynki. Średni czas wychodzenia jednego zęba to około 2 miesiące, a cały proces wyrzynania się kompletu 20 mleczaków powinien zakończyć się przed trzecimi urodzinami malca.

Jakie mogą być objawy ząbkowania?

  • Dziąsła są zaczerwienione, może także być widoczny ich obrzęk.
  • Dziecko jest rozdrażnione – marudzi, więcej płacze, nie ma apetytu, gorzej śpi.
  • Maluch obficie ślini się i wkłada do buzi palce oraz wszelkie twarde przedmioty, które żuje lub gryzie – dzięki temu usiłuje złagodzić świąd dziąseł.
  • Niemowlę może mieć podwyższoną temperaturę oraz inne dolegliwości ogólne, takie jak biegunka czy zaparcia. Dolegliwości te nie są jednak charakterystyczne dla ząbkowania i mogą być objawami choroby (np. infekcji). Rzadko mogą pojawić się inne niespecyficzne objawy – katar, wysypka skórna, kaszel czy wymioty. Jeśli je zaobserwujesz, to najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Domowe sposoby na ząbkowanie

  • Masaż dziąseł – można wykorzystać do tego silikonową nakładkę na palec lub wilgotny, sterylny gazik zamoczony w naparze z rumianku (uwaga na ewentualne uczulenia). Masaż należy wykonywać bardzo delikatnie.
  • Podawanie dziecku schłodzonych gryzaczków wodnych z wypustkami – nie mogą one jednak być bardzo zimne czy wręcz zamrożone, gdyż grozi to uszkodzeniem delikatnej śluzówki buzi dziecka.

Nie stosuj u ząbkującego dziecka „babcinych sposobów”, takich jak smarowanie dziąseł alkoholem lub innymi płynami nieprzeznaczonymi dla dzieci. Nie ma także dowodów, aby ubieranie dziecku korali z bursztynu było skutecznym sposobem na bolesne ząbkowanie. Natomiast przypadkowo uwolniony koralik może być przyczyną zadławienia i uduszenia.

Preparaty na ząbkowanie do smarowania dziąseł

Produkty, które można nanieść bezpośrednio na obolałe dziąsła, mogą zawierać składniki znieczulające miejscowo. Zarejestrowane w Polsce leki bez recepty zawierają lidokainę (np. Bobodent, Calgel czy Dentinox). Mogą one posiadać w składzie dodatkowo substancje działające łagodząco (wyciąg z rumianku) lub odkażająco (chlorek cetylopirydyniowy).

Preparaty te działają bardzo szybko – efekt można zaobserwować już w ciągu 1 do 5 minut, ale znieczulenie nie utrzymuje się długo (od 15 do 30 minut). Aby lek miał szansę działać możliwie jak najdłużej, wskazane jest stosowanie go po posiłkach. Odpowiednią porą jest także czas tuż przed zaśnięciem.

Wybierając tego typu produkt, zwracaj bacznie uwagę na częstotliwość aplikacji i ilość żelu, jaką używasz i dostosuj ją do zaleceń wytwórcy. Nieprawidłowe stosowanie może sprzyjać wystąpieniu działań niepożądanych. Wśród najbardziej niebezpiecznych jest znieczulenie części gardła, co może osłabić odruch odkrztuszania i grozić zadławieniem. Ponadto lidokaina może zwiększać ryzyko polekowej methemoglobinemii - choroby, która powoduje znaczny spadek ilości tlenu we krwi. Nigdy nie stosuj w tym samym czasie kilku produktów zawierających środek znieczulający miejscowo.

W aptece dostępne są także produkty bez recepty pozbawione składników, takich jak lidokaina, np. Dentosept A Mini, Anaftin Baby, Kin baby, Dentibaby, Pansoral, Gengigel Ząbkowanie, Nuby Citroganix czy żel na ząbkowanie Chicco. Ich działanie opiera się na zawartości substancji przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych (oktenidyna, cytrynian cynku, ksylitol), powlekająco-nawilżających (gliceryna, hialuronian cynku), składników pochodzenia naturalnego (wyciąg z szałwii, kwas glicyryzynowy, szafran) czy przyspieszających regenerację (pantenol, witaminy z grupy B). Niektóre produkty zawierają składniki, które powodują, że preparat działa na zasadzie opatrunku, który chroni powierzchnię dziąsła przed podrażnieniem.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne na ząbkowanie

Jeśli ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura lub próby miejscowego przyniesienia ulgi dziecku okazały się nieskuteczne - można sięgnąć po odpowiedni dla wieku lub wagi dziecka preparat przeciwbólowy z paracetamolem (np. Pedicetamol, Panadol, Paracetamol) lub z działającym dodatkowo przeciwzapalnie ibuprofenem (np. Nurofen, Ibufen, Ibum). Można zastosować zarówno syrop, jak i czopki. Zasadność podania tych leków oraz ich dawkowanie warto skonsultować z pediatrą. Bez zgody lekarza, nie podajemy dziecku na własną rękę żadnych leków nasennych ani uspokajających.

Pielęgnacja w okresie ząbkowania

Okres ząbkowania wymaga zachowania odpowiedniej higieny – podrażnione, przekrwione i rozpulchnione dziąsła mogą stanowić wrota dla zakażeń. Zabiegi higieniczne polegające na przecieraniu dziąseł dziecka zapewnią, że buzia malca jest czysta, bez osadów i resztek pokarmu, a dziecko przyzwyczajone do zabiegów w jamie ustnej chętniej pozwoli na aplikację leku czy masaż.

W przypadku nasilonego ślinienia się należy dbać o to, aby nie dopuścić do podrażnień skóry wokół ust, brody i szyi. Pamiętaj o utrzymywaniu tych miejsc w suchości – pomocne mogą być śliniaczki. Jeśli skóra się zaczerwieni – pielęgnuj ją odpowiednim dermokosmetykiem.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 15.03.2021 18:37:03

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czopki Paracetamol Hasco - godzinę po podaniu temperatura zamiast spaść- wzrosła.
Czopki Paracetamol Hasco godzinę po podaniu temperatuara zamiast spaść wzroła z 37,8 st C do 38,4 st C nie rozumiem
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile trzeba czekać czasu, aby tabletka Ibum Express zadziałała?
Ile trzeba czekać czasu aby tabletka ibum express zadziałała?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czym mogę zastąpić preparat Tachipirina?
Tachipiryna wloska czym zastapic
odpowiada Ewa Pilch

Czym zastąpić włoską Tachipirynę?
Tachipiryna wloska czym zastapic
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

Czy mogę łączyć leki Herbapect i Propranolol?
Czy mogę przyjmować syrop na kaszel Herbapect z Propranololem 10mg? W jakim odstępie czasowym ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile razy dziennie można smarować dziecku dziąsła wodnym roztworem gencjany?
Witam ile razy dziennie można smarować gencjana 0,5 roztwór wodny dziecku dziąsła przy zapaleniu jamy ustnej? (dziecko 14 miesięczne)
odpowiada Anna Tyrańska

Na Twoje pytania w temacie sposoby na bolesne ząbkowanie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.