Efedryna (ephedrine)

21 produktów zawierających Efedryna, w tym 18 na receptę.

7 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Efedryna to alkaloid roślinny występujący w roślinach z rodzaju przęśl (Ephedra). Pod względem chemicznym jest to pochodna fenyloetyloaminy. Po raz pierwszy została wyizolowana z rośliny Ephedra vulgaris przez Nagayoshi Nagai w 1885 roku. Zaliczana jest do leków sympatykomimetycznych tzn. pobudzających układ współczulny.

Stymulacja układu współczulnego zachodzi przede wszystkim przez mechanizm pośredni – efedryna pobudza uwalnianie endogennej noradrenaliny z ziarnistości neuronów. W mniejszym stopniu wykazuje działanie bezpośrednie tj. pobudza receptory α-adrenergiczne i β-adrenergiczne. W efekcie jej działania dochodzi do rozszerzenia oskrzeli oraz zwiększenia częstotliwość skurczów serca i ich siły. Efedryna powoduje także pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz zwężenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji wzrost ciśnienia tętniczego.

Substancja ta znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń dróg oddechowych – jako składnik preparatów złożonych dostępnych bez recepty, w stanach skurczowych dróg oddechowych oraz miejscowo w celu obkurczenia naczyń krwionośnych w stanach zapalnych błon śluzowych. Dostępna jest w formie syropów, drażetek, kropli do nosa.

Preparaty z samą efedryną w postaci roztworów do wstrzykiwań dostępne są wyłącznie na receptę.

Lista produktów zawierających Efedryna

Kolejność według aktualnej dostępności w aptekach. Kliknij na odnośnik przy wybranym produkcie, żeby zobaczyć apteki, które w tej chwili mają go stanie.