Preparaty na zdrowe oczy

Wszyscy chcemy utrzymać nasz wzrok w dobrej kondycji jak najdłużej. Jakie witaminy i minerały należy suplementować, aby mieć zdrowe oczy? Kiedy należy udać się do okulisty z problemami ze wzrokiem?

Oczy są jednym z najważniejszych narządów zmysłu. To one dostarczają do mózgu najwięcej informacji o naszym otoczeniu. Niestety oczy są narządem bardzo wrażliwym, dlatego wymagają odpowiedniej pielęgnacji i stałej podaży składników odżywczych, takich jak m.in.: witaminy, minerały czy kwasy omega.

Kto powinien rozważyć stosowanie preparatów na oczy?

 • osoby powyżej 50 roku życia,
 • osoby używające komputera lub smartfona przez wiele godzin w ciągu dnia,
 • chorzy na cukrzycę,
 • palacze,
 • zawodowi kierowcy podróżujący często po zmroku,
 • osoby przebywające i pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • osoby stosujące niektóre diety eliminacyjne (okresowe lub trwałe wykluczenie z jadłospisu nietolerowanych lub nielubianych składników, np. ryb, owoców czy warzyw).

Preparaty na poprawienie wzroku

Witaminy A, E i C

Naturalnym źródłem tych witamin są m.in. świeże warzywa, owoce i ryby. Ich niedobór może skutkować wystąpieniem niektórych chorób oczu, takich jak np. kurza ślepota – niezdolność do widzenia po zmroku. Witamina C chroni ściany naczyń krwionośnych i reguluje produkcję płynu łzowego. Jej niedobór może prowadzić do nadmiernego wysuszania oka oraz do pękania naczynek w oku, czyli tzw. wylewów podspojówkowych.

Preparaty witaminowe dostępne w aptece bez recepty, to np. Olimp Gold Vit-C, Tokovit E, Tokovit A+E.

Cynk, selen i miedź

Minerały te mają silne działanie przeciwutleniające. Ich brak powoduje niedostateczne odżywienie oka, czego konsekwencją jest pogorszenie widzenia. Brak selenu w diecie sprzyja powstawaniu zaćmy. Naturalnym źródłem tych minerałów są m.in.: migdały, orzechy, sezam, ostrygi, łosoś.

W aptekach dostępne są bez recepty preparaty witaminowo–mineralne, które uzupełniają dietę w cenne dla oczu składniki odżywcze, np. Doppelherz Aktiv Mocny Wzrok, Klarin, Vitroft, Blue Berry Plus, Retixoft.

Luteina i zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna to żółto-pomarańczowe barwniki występujące naturalnie w roślinach, takich jak np. pomidory, dynia, marchew, nasturcja czy nagietek. Substancje te gromadzą się w siatkówce oka, jednak wraz z wiekiem ich stężenie gwałtownie spada, dlatego potrzebna jest odpowiednia suplementacja.

Proporcja luteiny do zeaksantyny (5:1) ma istotne znaczenie. Według badań, siatkówka oka może przyjąć maksymalnie 10 mg luteiny dziennie, a zeaksantyna w dawce 2 mg ułatwia jej wchłanianie. W tym przypadku zwiększenie dawek leku może działać niekorzystnie lub nie przynieść pożądanych efektów leczenia. Wynika z tego, iż osoby w grupie ryzyka powinny przyjmować 10 mg luteiny i 2 mg zeaksantyny dziennie. Właściwa suplementacja pozwala zapobiegać chorobom oczu, takim jak np. AMD (zwyrodnienie plamki żółtej, objawiające się zaburzeniami widzenia u osób po 50 roku życia), zaćma, zwyrodnienie barwnikowe siatkówki.

Preparaty z luteiną i zeaksantyną dostępne w aptece bez recepty to m.in: Nutrof Total, Gold Luteina, Solgar luteina, Zuma.

Kwasy omega-3 i omega-6

Kwasy omega-3 i omega-6 są niezbędnym składnikiem naszej diety. Organizm sam nie potrafi ich wytwarzać, jednak są one potrzebne do ochrony przed wieloma chorobami. Naturalnym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych są m.in.: tłuste ryby (np. śledź, dorsz, łosoś), awokado, pestki dyni, orzechy włoskie.

Dowiedziono, iż kwasy te mogą chronić oczy przed skutkami starzenia, dlatego ich suplementacja zalecana jest szczególnie osobom po 50 roku życia oraz stosujący diety eliminacyjne.

Dodatkowo kwasy omega-3 chronią nasze oczy przed wystąpieniem objawów tzw. zespołu suchego oka. Schorzenie to związane jest z niedostatecznym wydzielaniem łez lub nadmiernym parowaniem filmu łzowego, czego skutkiem jest swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub nawet ból oczu.

Kwasy omega są dostępne w aptece bez recepty, np. Eye Q, Omega 3-6-9, Naturell Omega 3, Solgar Omega.

Większość preparatów na oczy dostępnych w aptece bez recepty to preparaty zawierające witaminy, minerały, luteinę i kwasy omega w jednej kapsułce, np. Bioton Zdrowe oczy, Maxiluten, Maculoft, Lutamax Duo, Solgar strażnicy wzroku, Lutezan Premium, Superoptic, Multiofti, Resvega.

Kiedy iść do okulisty ze wzrokiem?

Właściwa dieta i suplementacja składników odżywczych jest bardzo ważna, jednak w razie wystąpienia kłopotów ze wzrokiem, np. nagłe pogorszenie widzenia, niewyjaśniony ból głowy, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Takie objawy mogą być oznaką różnych chorób (np. nadciśnienia, cukrzycy, stwardnienia rozsianego) i nie należy ich bagatelizować.

Wizyta u okulisty wskazana jest raz na 3 lata (na NFZ potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a prywatnie bez skierowania). Osoby z grupy ryzyka, szczególnie osoby starsze czy zawodowi kierowcy oraz pacjenci, którzy już mają chorobę lub wadę wzroku, powinni regularnie badać swój wzrok, więc lekarz może zalecić wizytę raz na pół roku lub raz na rok.

Warto także skorzystać z badań profilaktycznych, które przysługują pacjentom po 45 roku życia (zleca je lekarz pierwszego kontaktu). Wczesne wykrycie schorzeń, takich jak np. jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej, pozwala na szybkie wyleczenie lub spowolnienie rozwoju tych chorób.

Źródła

 1. Przegląd Lekarski 2008 / 65 / 6 309, „Żywienie w profilaktyce zwyrodnienia plamki żółtej”, Wiktor B. Szostak Dorota Szostak Węgierek
 2. Lutein and zeaxanthin Alternative Medicine Review Volume 10, Number 2, 2005, 129
 3. Polskie Towarzystwo Okulistyczne
 4. Experimental Eye Research, Volume 84, Issue 4, April 2007

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 24.12.2018 22:11:43

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Ile kosztuje Vitroft?
cena leku vitroft
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile kosztuje suplement diety Retixoft?
ile kosztuje retixoft w tabletkach
odpowiada Marta Janocha

Kiedy w aptekach pojawią się krople do oczu Betadrin?
Dzień dobry.Chciałbym zapytać kiedy w aptekach ponownie pojawią się krople do oczu Betadrin.Mam receptę i nie mogę jej zrealizować ponieważ w całej Po...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy jest odpowiednik kropli do oczu Betadrin?
Czy jest odpowiednik kropli do oczu betadrinu
odpowiada Olga Sierpniowska

Jakie preparaty korzystnie wpływające na wzrok powinnam suplementować?
Pracuję przy komputerze i chciałabym rozpocząć suplementację witamin i innych korzystnych substancji wpływających pozytywnie na wzrok. Mam ustabilizow...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można przyjmować Vitroft podczas leczenia Acenocumarolem?
czy mogę przyjmować Vitroft jeśli przewlekle biorę Acenocumarol z powodu sztucznej zastawki mitralnej
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Na Twoje pytania w temacie preparaty na zdrowe oczy odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.