Czy można wyleczyć jaskrę?

Jaskra jest chorobą oczu, która może w konsekwencji prowadzić nawet do utraty wzroku. Jak ją rozpoznać i kiedy wybrać się do okulisty? Czy jaskrę można wyleczyć?

Czym jest jaskra?

Jaskra jest przewlekłą chorobą oczu, która prowadzi do zaniku nerwów wzrokowych i w konsekwencji do pogorszenia i stopniowej utraty wzroku.

Jakie są przyczyny powstawania jaskry?

Za najczęstszą przyczynę powstawania jaskry uznaje się wzrost ciśnienia w oku. W zdrowym oku odpowiednie ciśnienie utrzymywane jest dzięki cieczy znajdującej się w przedniej komorze oka, między tęczówką a rogówką. Rolą tej cieczy jest między innymi odżywianie oka. Gdy dojdzie do zaburzenia przepływu cieczy wodnistej i jej gromadzenia w przedniej komorze oka, ciśnienie w oku wzrasta, co w konsekwencji przyczynia się do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Choroba występuje najczęściej u ludzi starszych, z dodatnim wywiadem rodzinnym (przypadkami występowania jaskry w rodzinie), z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi czy u chorujących na cukrzycę. Częściej chorują też osoby rasy czarnej i krótkowzroczni [1].

Objawy jaskry

  • światłowstręt, widzenie mroczków bądź kół, spoglądając na źródło światła,
  • pogorszenie wzroku,
  • zwężenie zakresu widzenia (widzenie tunelowe, „jak przez dziurkę od klucza”),
  • łzawienie,
  • ból, zaczerwienienie oka,
  • nudności, wymioty.

Kontrolnie raz do roku, a tym bardziej w razie pojawienia się niepokojących objawów, należy zgłosić się do okulisty, do którego potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Regularne badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego może pozwolić na szybkie wykrycie jaskry.

Krople do oczu w leczeniu jaskry

Celem stosowania tych kropli na receptę jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, aby spowolnić proces niszczenia nerwu wzrokowego.

Jak zakraplać krople do oczu?

Przy podawaniu leku do oczu ważna jest odpowiednia technika. Nie podajemy kropli do kącika oka ani nie mrugamy po zakropleniu. Powoduje to przedostanie się leku do kanalika łzowego i zmniejszenie jego przenikania w głąb oka do tkanek.

Prawidłowe podanie kropli polega na odciągnięciu dolnej powieki, wkropleniu jednej kropli do oka, po czym należy natychmiast zamknąć powiekę na 1-2 minuty, uciskając przy tym drogi łzowe. Kolejny lek podajemy dopiero po kilkunastu minutach.

Laserowe leczenie jaskry

W niektórych rodzajach jaskry leczenie można rozpocząć od zabiegu laserowego zwanego trabekuloplastyką laserową, polegającą na znacznym obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zabiegi laserowe stosowane są także u pacjentów, u których leczenie kroplami, będącymi lekami złożonymi, nie daje oczekiwanych efektów.

W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie operacyjne. Jest to ostateczne rozwiązanie, gdy pozostałe metody nie dają oczekiwanych rezultatów i uszkodzenie nerwu wzrokowego dalej postępuje.

Czy jaskrę można wyleczyć?

Całkowicie wyleczyć można tylko jeden rodzaj jaskry – jaskrę pierwotnie zamkniętego kąta. W przypadku innych jej rodzajów, można spowolnić rozwój choroby, a przede wszystkim nie dopuścić do całkowitej utraty wzroku.

Jakich leków nie może brać chory na jaskrę?

Warto uświadomić sobie, jakich leków bez recepty należy unikać chorując na jaskrę. Są to m.in. leki stosowane w grypie i przeziębieniu zawierające pseudoefedrynę czy fenylefrynę. Wpływają one na zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może przyczynić się do ostrego ataku jaskry.

Źródła

[1] Postępowanie w jaskrze. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, 2014.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 03.12.2018 22:56:40

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Gdzie kupię krople Xaloptic free?
Gdzie kupię krople Xaloptic free? Mam receptę na nie od okulisty
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Która apteka w Warszawie wykona krople do oczu z homatropiną?
Bardzo pilnie potrzebuję kropli robionych Homotropini do oczu. Siostra używa ich od kilku lat, podobno już w ich nie robią bo się nie opłaca. Najgorsz...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy objawy takie jak m.in. zamazane widzenie, czy brak ostrości widzenia mogą być objawem zaćmy?
Zamazane widzenie brak ostrosci utrata poprawnego widzenia kolorow
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

W której aptece otrzymam GlauCaps?
W jakiej aptece otrzymam Glau Caps
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaka jest cena Nutrof Total?
Proszę o podanie ceny I ILOŚCI TABLETEK suplementu NUTROF TOTAL
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie czy można wyleczyć jaskrę? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.