Alergia na klimatyzację i przewlekłe zapalenie zatok

udostępnij:

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj przebywanie w biurze, samochodzie, czy centrum handlowym bez klimatyzacji. Coraz częściej decydujemy się na nią również w naszych domach. Nic więc dziwnego, że pojawiają się w głowie pytania, czy sięgając po takie rozwiązanie nie narażamy przypadkiem naszego zdrowia na szwank.

Spis treści

Jak działa klimatyzacja?

Kiedy klimatyzacja może nam zaszkodzić?

Jak złagodzić objawy "alergii" na klimatyzację?

Dlaczego klimatyzacja może powodować zapalenie zatok?

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Jak działa klimatyzacja?

Niewątpliwą zaletą i w zasadzie głównym zadaniem klimatyzacji jest wymiana powietrza oraz wentylowanie pomieszczeń, przy zachowanej stałej temperaturze, bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz. Klimatyzacja pobiera powietrze z pomieszczenia, oziębia je i nawilża, poddaje oczyszczeniu w specjalnych filtrach usuwających kurz, pyłki, roztocza, a następnie wypuszcza oczyszczone i nawilżone powietrze.

Kiedy klimatyzacja może nam zaszkodzić?

Odpowiedź wydaje się być prosta. Nie samo posiadanie klimatyzacji może być szkodliwe, ale nieumiejętne jej używanie. Decydując się na korzystanie z klimatyzacji musimy pamiętać o jej systematycznych przeglądach, częstym czyszczeniu i okresowej wymianie filtrów zgodnie z zaleceniami producenta.

Ustawienie nieodpowiedniej temperatury klimatyzacji

Niebagatelne znaczenie ma ustawienie właściwej temperatury oraz wilgotności. Wielu z nas zapomina, że różnica pomiędzy temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu, a tą panującą na zewnątrz, nie powinna być większa niż 6°C. Większa różnica temperatur wpływa niekorzystnie na nasz organizm, gdyż może powodować tzw. szok termiczny oraz spadek odporności. Tak więc nie sama temperatura w pomieszczeniu, ale właśnie wspomniana różnica temperatur ma istotniejsze znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

W pomieszczeniach klimatyzowanych powietrze niestety jest zazwyczaj suche lub o obniżonej wilgotności, co wpływa niekorzystnie na skórę, śluzówki i drogi oddechowe. Efektem tego jest zazwyczaj uczucie suchości w górnych drogach oddechowych, co objawia się zwykle chrypką, drapaniem w gardle, niekiedy pojawia się suchy kaszel lub trudności w przełykaniu. Suchość błoń śluzowych jest szczególnie niebezpieczna dla astmatyków, u których może wywoływać duszność.

Rozwój bakterii i grzybów w klimatyzatorze

Jak już wcześniej wspomniano, klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia. Szkodliwe natomiast mogą być rozwijające się w nieoczyszczonej klimatyzacji patogeny, takie jak bakterie i grzyby, dla których wilgotne wnętrza klimatyzatorów stanowią najlepsze środowisko do rozwoju. Dlatego tak ważne są systematyczne przeglądy, wymiana filtrów i oczyszczanie klimatyzatorów. Nieodpowiednia dbałość o klimatyzację może przyczynić się do rozwoju pleśni. W głównej mierze infekcje grzybicze są najpoważniejszymi zagrożeniami płynącymi z używania klimatyzacji. Szczególnie narażeni są alergicy oraz osoby cierpiące na astmę, ale problem może dotkać każdego.

Oprócz grzybów, w nieoczyszczonej klimatyzacji mogą rozwijać się także bakterie. Wśród nich przoduje Legionella pneumophila wywołująca chorobę nazywaną legionellozą. Objawy zakażenia nie są typowe, mogą wystąpić pod postacią bólu głowy, bólu mięśni, gorączki (a więc objawy grypopodobne). Z czasem może pojawić się kaszel, a nawet zapalenie płuc czy zapalenie zatok przynosowych.

Jak złagodzić objawy "alergii" na klimatyzację?

Zwykle, gdy pojawią się przykre objawy korzystania z klimatyzacji, możemy im przeciwdziałać lub zmniejszać ich intensywność poprzez popijanie wody małymi łykami. Przydatne mogą okazać się również preparaty nawilżające błony śluzowe nosa (np. Marimer woda morska, Xylogel hydro), a także tzw. sztuczne łzy (np. Hyal-Drop Multi, Hyabak, Lacrimal), które złagodzą objawy zespołu suchego oka. Jeśli efekt terapii nie będzie zadowalający, sięgnąć można po dostępne bez recepty doustne preparaty na alergię.

Dlaczego klimatyzacja może powodować zapalenie zatok?

Zapalenie zatok spowodowane klimatyzacją ma zwykle charakter ostrej infekcji. Zgłaszane dolegliwości dotyczą bólu w okolicy przynosowej, bólu głowy, spadku koncentracji i ogólnego osłabienia. Każda taka infekcja wywołuje obrzęk i stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Obrzęk śluzówki stopniowo zamyka drożne połączenia zatok z jamą nosową. Powoduje to powstanie podciśnienia w zatokach, co sprzyja wnikaniu do zatok obecnych w śluzówce nosa wirusów i bakterii. Gromadząca się wydzielina staje się pożywką dla patogenów, a temperatura oraz wilgotność powietrza w jamach zatok sprzyjają intensywnemu namnażaniu się drobnoustrojów. Tak rozwija się zapalenie ostre, a powtarzające się infekcje prowadzą do przewlekłego zapalenia zatok, a co za tym idzie, nieodwracalnych zmian w błonie śluzowej.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok trwa nawet kilka tygodni i wymaga konsultacji laryngologa oraz wykonania niezbędnych badań, w tym endoskopowych. Stosowane leki to zwykle sterydy donosowe oraz antybiotyki doustne. Sami możemy wspomóc proces leczenia poprzez wykonywanie irygacji zatok przy pomocy gotowych zestawów dostępnych w aptece np. Irigasin (Skuteczne sposoby na zapalenie zatok).

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Aby uniknąć przykrych dolegliwości, powinniśmy zawsze przestrzegać określonych zasad korzystania z klimatyzacji, takich jak:

  • ustawienie odpowiedniej wilgotności i temperatury – różnica temperatur pomiędzy klimatyzowanym pomieszczeniem, a tą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6°C

  • regularne przeglądy i czyszczenie preparatami grzybobójczymi,

  • regularne czyszczenie i wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta,

  • prawidłowe ustawienie nawiewu – nigdy nie kierujmy strumienia powietrza bezpośrednio na nas!

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 19.09.2023 14:19:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Irigasin zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek + irygator 240 ml

wyrób medyczny

w 88% aptek

od 18,50 zł

Hyal-Drop Multi

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid

wyrób medyczny

w 96% aptek

od 26,69 zł

Hyabak 0,15%

krople do oczu, 10 mililitrów

hyaluronic acid+sodium chloride+trometamol

wyrób medyczny

w 78% aptek

od 32,98 zł

Marimer izotoniczny spray do nosa

aerozol, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 58% aptek

od 23,19 zł

Xylogel 0,05%

żel do nosa, 10 gramów = 15 mililitrów butelka

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 80% aptek

od 19,65 zł

Xylogel Hydro

żel do nosa, 10 gramów

wyrób medyczny

w 34% aptek

od 9,00 zł

Lacrimal

krople do oczu, 2 butelki 5 mililitrów

polyvinilate alcohol

wyrób medyczny

w 95% aptek

od 11,80 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)