Nasze metody na łysienie

Nawet 2/3 mężczyzn cierpi z powodu łysienia, ale czy jest to problem typowo męski? Czy winny jest temu wyłącznie testosteron? Przedstawiamy Wam najlepsze metody walki z nadmiernym wypadaniem włosów.

Czy wypadanie włosów jest normalne?

Wypadanie włosów jest całkowicie naturalnym procesem. Włos najpierw rośnie, potem staje się coraz cieńszy i w końcu wypada, a w jego miejsce wyrasta nowy. Codziennie tracimy około 100 włosów. Problem zaczyna się dopiero, kiedy cały cykl ulega zaburzeniu i wypadanie włosów nie jest kompensowane powstawaniem nowych.

Kogo dotyka łysienie?

Łysienie dotyka w głównej mierze mężczyzn – nawet 2/3 panów choruje na tę przypadłość, ale kobiety również nierzadko (około 20% wszystkich przypadków) cierpią na nadmierne wypadanie włosów. Problem zwykle narasta z wiekiem, chociaż już u 20-latków mogą pojawić się pierwsze objawy, zwłaszcza przy predyspozycjach związanych z genami.

Co powoduje łysienie?

Hormony - testosteron i estrogeny

Najczęstszym (około 95% przypadków) i najważniejszym winowajcą nadmiernej utraty włosów jest męski hormon testosteron, a właściwie produkt jego przemiany metabolicznej – dihydrotestosteron (w skrócie DHT), który uszkadza mieszki włosowe. Z tego względu ten typ łysienia nazywany jest łysieniem typu męskiego, inaczej androgenowym. Dotyczy ono około 60%-80% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Ciekawostką jest fakt, że włosy na potylicy oraz skroniach są niewrażliwe na DHT, dlatego w tych okolicach owłosienie zachowuje się najdłużej.

W przypadku kobiet przyczyną łysienia może być też niski poziom estrogenów. Ich ilość we krwi spada m.in. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, po przebytej ciąży lub w okresie i po menopauzie. Zwłaszcza po menopauzie poziom estrogenów znacznie spada przy jednoczesnym wzroście ilości androgenów (hormony męskie), co powodować może wystąpienie łysienia androgenowego, które objawia się podobnie jak u mężczyzn – włosy wypadają głównie na środku głowy (okolice przedziałka) oraz na skroniach.

Choroby i styl życia

  • procesy zapalne w organizmie (np. choroby autoimmunologiczne, a zwłaszcza choroby tarczycy);
  • przebyte choroby (szczególnie grzybica skóry, która może spowodować tzw. łysienie łojotokowe, któremu towarzyszy nadmierne wydzielanie łoju oraz łupież tłusty);
  • leczenie onkologiczne;
  • nieodpowiednia dieta;
  • długotrwały, silny stres.

Łysienie jest dziedziczne

Jak w przypadku wielu innych chorób, istnieje tzw. "gen łysienia", który sprawia, że skłonności do łysienia przekazywane są z rodzica na dziecko.

Sposoby leczenia łysienia

Z problemem łysienia najlepiej udać się do lekarza dermatologa i do trychologa (specjalisty zajmującego się włosami i skórą głowy). Odpowiednia diagnoza pomoże w dobraniu najlepszej metody leczenia.

Dieta i witaminy

Być może łysienie spowodowane jest złą dietą. Wtedy warto zadbać o wyrównanie w organizmie poziomu selenu (np. Selen), cynku (np. Bio-Selen+Cynk), żelaza (np. Ascofer), witaminy C (np. Witamina C Monovitan), witaminy B (np. Vitaminum B Compositum) oraz witaminy E (np. Vitaminum E Hasco). Osiągnąć to można również dzięki wzbogaceniu diety w warzywa, ryby morskie, nabiał, otręby oraz produkty z mąki żytniej.

Na półkach aptecznych znajdziemy również preparaty wieloskładnikowe, które pomogą wzmocnić kondycję włosów, tym samym ograniczając skalę ich wypadania. Zawierają w swoim składzie biotynę (np. Biotebal, Vitapil z Biotyną), wyciągi ze skrzypu bogate w krzem (np. Skrzypovita) oraz preparaty wieloskładnikowe (np. Ducray Anacaps ProgressivCapivit Mocne Włosy, Doppelher Aktiv na Włosy i Paznokcie).

Płyny i szampony

Łysienie leczy się też przy pomocy preparatów, które poprawiają ukrwienie, a tym samym odżywienie mieszków włosowych. Działają tak preparaty w postaci płynu do wcierania w skórę głowy zawierające minoksydyl (np. Loxon, Piloxidil) oraz amineksil (np. Vichy Dercos, Hairgen szampon, Hairgen spray). Udowodniono również ochronne działanie estradiolu (żeński hormon, który blokuje przemianę testosteronu w DHT), co znalazło zastosowanie np. w preparacie Alpicort E.

Pomocne może okazać się również stosowanie szamponów przeciwko wypadaniu włosów, np. Alpecin C1Dermena, Biotebal, Radical.

Leki na receptę

Kolejnym bardzo skutecznym sposobem na łysienie jest kuracja lekami na receptę zawierającymi finasteryd (np. Propecia). Blokuje on przemianę testosteronu w DHT, co skutkuje mniejszym wpływem tego ostatniego na mieszki włosowe. Minusem takiej kuracji jest jej wysoki koszt, opiewający czasem na kilkaset złotych miesięcznie.

Przeszczep włosów

Zabieg ten przeprowadza się w specjalistycznych gabinetach lekarskich i polega na przeszczepieniu drobnych fragmentów skóry wraz ze zdrowymi mieszkami włosowymi pobranymi z okolic potylicy, która, jak wspominaliśmy wcześniej, jest najdłużej oporna na łysienie. Metoda ta daje zwykle świetne rezultaty, choć widoczne dopiero po dłuższym czasie (zwykle minimum 12 miesięcy). Przeszczep włosów nie należy też niestety do tanich zabiegów i kosztuje zwykle kilka tysięcy złotych.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 01.07.2020 12:56:59

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Kiedy zacznie działać lek Alpicort E?
Witam od 2 tygodni stosuje alpicort e przepisał mi go dermatolog raz dziennie wieczorem mam wrażenie że jesze więcej włosów mi wypada czy to tak powin...
odpowiada Marta Janocha

Czy wypadanie włosów może być spowodowane zażywaniem leku Bibloc?
Dość mocno wypadają mi włosy czy może to być spowodowane zażywaniem Bibloc?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy biotebal wpływa na działanie leku na migreny Doxepin Teva?
Czy biotebal wpływa na działanie leku na migreny Doxepin Teva?
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

Czy lek Minovivax 5 % jest skuteczny?
Minovivax 5 % dostałam od dermatologa ponieważ mam łysienie androgenne od 3 tygodni i placek łysy na głowie i przy skroni. W tydzień totalnie wypadły ...
odpowiada Marcin Szczesio

Czy Alpicort E można stosować u mężczyzn?
Witam! Dermatolog przypisał mi lek Alpicort F na wypadanie włosów. W niektórych źródłach znalazłem informacje, że produkt jest przeznaczony dla kobiet...
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

W której aptece w Bydgoszczy kupię Biotebal Max?
czy biotebal max jest dostepny w bydgoszczy na radzie maczka w aptece pod lwem i w jakiej cenie
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie nasze metody na łysienie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.