Leki szkodliwe dla zwierząt

Wiele leków ludzkich z powodzeniem znajduje zastosowanie w weterynarii, o czym pisaliśmy w artykule Leki dla zwierząt w aptekach. Istnieje jednak też druga strona medalu – niektóre preparaty mogą okazać się dla nich bardzo szkodliwe. Czy wiesz, że Twoje leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić pupilowi?

Dlaczego ludzkie leki mogą zaszkodzić zwierzęciu?

Przyczyną są różnice w metabolizmie leków (ich przemianie w organizmie) między człowiekiem a zwierzętami - różne enzymy, stopień wchłaniania metabolitów oraz sposoby ich wydalania. Należy pamiętać, że różnice występują również pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt. Stwierdzenie, że „wszystkie ssaki są takie same" jest więc nieprawdziwe.

Leki przeciwbólowe niebezpieczne dla zwierząt?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Nieodpowiednie podawanie zwierzętom leków z tej grupy, np. kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin C), ibuprofen (np. Ibuprom), naproksen (np. Nalgesin Mini) może być przyczyną zatruć u domowych pupili. Wynika to na ogół z faktu, że właściciel sam próbuje pomóc choremu zwierzęciu i podaje mu swój lek bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Dawki toksyczne są trudne do ujednolicenia ze względu na różnorodność substancji czynnych w tej grupy leków. Trudno też przewidzieć wszystkie konsekwencje po ich podaniu. Nieumiejętne dawkowanie może skutkować anemią i zaburzeniami krzepnięcia (krwiste wymioty, smoliste stolce), owrzodzeniami przewodu pokarmowego, uszkodzeniem wątroby oraz niewydolnością nerek, a w konsekwencji śmiercią zwierzaka!

Paracetamol

Paracetamol to substancja czynna wielu popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, np. Apap, Panadol. Dla zwierząt (zwłaszcza kotów, ale także dla japońskich ras psów typu akita, tosa) jest bardzo toksyczny i może spowodować uszkodzenie wątroby oraz niedotlenienie, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia zwierzaka!

Objawami zatrucia paracetamolem będą wymioty, biegunka, ból jamy brzusznej, osowiałość lub niepokój, zasinienie błon śluzowych (np. dziąsła), hipotermia (wychłodzenie organizmu) i tachykardia (zbyt szybkie bicie serca), a wraz z postępującym uszkodzeniem wątroby - rozwój żółtaczki (zażółcenie błon śluzowych).

Warto wiedzieć, że czosnek i cebula działają na organizm psa i kota tak samo toksycznie, jak paracetamol, więc nie wolno włączać ich do diety pupila.

Jak zadziałają na zwierzę nasze leki uspokajające?

Ludzkie leki uspokajające (np. Xanax), ale również przeciwpadaczkowe (np. Luminalum, Relanium) i przeciwdepresyjne (np. Anafranil) mogą okazać się niebezpieczne dla zwierzaka. Najczęściej dochodzi do zatruć przypadkowych, kiedy to np. ciekawski szczeniak upolował nasze pudełko z lekiem i zjadł całą jego zawartość… Konsekwencją mogą być bardzo groźne objawy neurologiczne, np. drżenia, skurcze, drgawki, nadpobudliwość lub silna depresja, zaburzenia ruchowe, oczopląs, ale także objawy ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka) czy zaburzenia pracy serca.

A co z kroplami do oczu i uszu?

Bez konsultacji z lekarzem weterynarii nie należy ich podawać – mimo, że działanie ogranicza się np. do oka/ucha, niewłaściwe podanie również może mieć poważne konsekwencje (np. powszechny u kotów koci katar często przebiega z zapaleniem spojówek, ale może też powodować owrzodzenia rogówki – w tym wypadku zapuszczenie do oka kropli ze sterydem może nieodwracalnie pogłębić uraz).

Jak uniknąć zatrucia lekiem ludzkim u zwierzaka?

  • Nie podawaj zwierzakowi żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
  • Zawsze zwracaj uwagę na skład leku. Dana substancja czynna może występować pod wieloma nazwami handlowymi oraz w różnych postaciach (tabletki, syrop, itd.).
  • Nigdy nie podawaj przeterminowanych leków – po upływie terminu ważności będą tak samo szkodliwe dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila.
  • Przechowuj swoje leki w miejscach niedostępnych dla zwierząt.
  • Przeczytaj artykuł Leki dla zwierząt w aptekach.

Co zrobić, gdy zwierzak zjadł Twój lek?

  • Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii! Przy zatruciach bardzo ważny jest czas udzielenia pomocy – wiele leków (np. paracetamol) bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, co ma kluczowe znaczenie przy decyzji o wywoływaniu wymiotów czy płukaniu żołądka (zabiegi te mogą przynieść efekt jedynie wtedy, kiedy zjedzony lek jest jeszcze w żołądku, a więc tak naprawdę do 1,5-3 godzin po połknięciu przez zwierzaka).
  • Koniecznie powiedz weterynarzowi, jaki lek podałeś pupilowi lub o zjedzenie jakiego go podejrzewasz (zabierz opakowanie po leku). Bądź szczery – chodzi o zdrowie Twojego zwierzaka!
  • Oszacuj mniej więcej, kiedy to się stało oraz ile tabletek mogło zostać połkniętych.
  • Twoją doraźną pomocą przed wizytą w lecznicy może być doustne podanie psu lub kotu węgla aktywnego (1-5 g/kg masy ciała, rozpuszczone w wodzie). Zaabsorbuje część leku przed jego wchłonięciem z przewodu pokarmowego. Później także warto go stosować, aby nie dochodziło do wchłaniania zwrotnego metabolitów z żółci.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie specjalistom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.07.2019 09:20:40

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Leki dla zwierząt w aptekach

Każdy, kto ma w domu czworonożnego przyjaciela, wie, że niektóre preparaty zalecane przez weterynarzy mogą być stosowane także przez ludzi. Leczenie zwierząt preparatami z apteki jest w niektórych sytuacjach możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie na własną rękę, a po konsultacji z weterynarzem - o tym opowiada nam lek. wet. Maria Wiśniewska.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czym mogę zastąpić Anafranil, jeśli jestem w Holandii i kończą mi się leki?
Od 8 lat przyjmuje anafranil obecne przebywam w Holandii I kończą mi się leki czy mogę je czymś zastąpić??
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy istnieje lek bez recepty podobny do Relanium?
Jaki lek bez recepty podobny do relanium
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Czy jest lek skuteczniejszy niż Anafranil na nerwicę natręctw?
Dzien dobry nazywam się Rafał. Mam 40 lat od ponad 10 lat zmagam sue z nerwicą natręctw brałem różne leki obecnie przyjmuje anafranil sr 75.czy jest s...
odpowiada Iwona Napierała

Czy w Bochni dostanę Xanax 0.5 mg i kiedy?
Czy w Bochni dostanę xanax 0.5 mg i kiedy?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki lek lub krople na zapalenie ucha u psa?
Jaki lek lub krople na zapalenie ucha u psa
odpowiada Olga Sierpniowska

Kiedy będzie dostępny Xanax 2 mg?
Kiedy będzie w aptekach xanax ,2mg bydgoszcz.
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie leki szkodliwe dla zwierząt odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.