Leki dla zwierząt w aptekach

Każdy, kto ma w domu czworonożnego przyjaciela, wie, że niektóre preparaty zalecane przez weterynarzy mogą być stosowane także przez ludzi. Leczenie zwierząt preparatami z apteki jest w niektórych sytuacjach możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie na własną rękę, a po konsultacji z weterynarzem - o tym opowiada nam lek. wet. Maria Wiśniewska.

GdziePoLek: Czy można podawać zwierzętom leki przeznaczone dla ludzi?

Maria Wiśniewska, lekarz weterynarii: W niektórych sytuacjach niektóre leki tak, pod jednym warunkiem: zawsze przed podaniem leku zwierzęciu należy skonsultować się z weterynarzem.

Działanie tych samych leków różni się miedzy poszczególnymi gatunkami zwierząt, a co dopiero pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. To, że nasz zwierzak jest od nas mniejszy, nie zawsze znaczy, że powinien otrzymać automatycznie mniejszą ilość danej substancji czynnej leku, o czym pisałam w artykule Leki szkodliwe dla zwierząt. Jak wyliczyć odpowiednią dawkę, wie lekarz weterynarii, dlatego bardzo złym pomysłem jest dawkowanie leków na własną rękę („Puszek jest mały, dlatego dałem tylko kawałek mojej tabletki”). Bez odpowiedniej diagnostyki bardzo łatwo popełnić błąd.

A co z suplementami - czy one są bezpieczne dla psów czy kotów?

Wydawać by się mogło, że ludzkimi suplementami nie da się zaszkodzić psu czy kotu podając je bez konsultacji lekarza weterynarii, bo „przecież to nie leki”. Pamiętajmy jednak, że mając do wyboru preparat weterynaryjny i preparat ludzki, zawsze wybierajmy ten dedykowany zwierzęciu (chyba że weterynarz sprawdzi skład danego suplementu i da zielone światło).

Dlaczego? Czym różnią się np. witaminy dla ludzi od tych dedykowanych zwierzętom?

Suplementy dla zwierząt mają odpowiedni skład, a poszczególne składniki są w sprawdzonych, skutecznych dawkach. Dodatkowo są łatwiejsze do podania ze względu na smak (pies chętniej zje tabletkę o zapachu i smaku np. mięsa, niż ludzką, mniej atrakcyjną, bo zwykle bezwonną).

Dodatkowo zwierzęta mają inne potrzeby wobec np. podawanych witamin. Witamina A jest potrzebna zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi, ale już w innej postaci i ilości. Człowiek i pies potrafią syntetyzować witaminę A z produktów pochodzenia roślinnego, ale np. kot już nie, dlatego dla niego jedynym źródłem tej witaminy będą produkty pochodzenia zwierzęcego. Suplementy dla zwierząt domowych (np. VetAminex) uwzględnią takie różnice.

Witaminę C z kolei łatwo przedawkować, bo w przeciwieństwie do Ciebie (albo Twojej świnki morskiej – u której akurat witaminę C bezwzględnie trzeba suplementować), Twój pies i kot samodzielnie ją syntetyzują np. z pożywienia.

Jeszcze innym przykładem pokazującym, że dla zwierzaka lepiej wybierać preparaty weterynaryjne jest probiotyk podawany osłonowo przy antybiotykoterapii – w tym zwierzęcym (np. FortiFlora, BioProtect) znajdziesz nieco inne szczepy bakterii, dlatego będzie on skuteczniejszy niż ludzki.

Gdzie kupić leki dla zwierząt?

Leki zarejestrowane tylko dla zwierząt (a więc niestosowane w leczeniu ludzi) kupisz jedynie u weterynarza. Jednak niektóre choroby zwierząt można z powodzeniem leczyć także lekami ludzkimi. Po konsultacji z weterynarzem, takie preparaty możesz zakupić w aptece. W przypadku leków na receptę – lekarz weterynarii wystawia receptę weterynaryjną (z charakterystycznym zielonym paskiem po przekątnej druczku), którą zrealizujesz w aptece.

Dla przykładu, na receptę dla zwierzaka mogą być przepisywane:

Oprócz leków na receptę, weterynarze mogą zalecić również preparaty dostępne bez recepty na przykład:

  • na biegunkę – np. węgiel aktywny (łatwiejszy do podania, gdy rozpuścisz tabletki w letniej wodzie), Smecta (gotową zawiesinę możesz podać strzykawką do pyszczka zwierzaka),
  • przy problemach z oddawaniem moczu – np. No-Spa (przed podaniem skonsultuj się z lekarzem weterynarii - doradzi jak podać lek, bo tabletki są gorzkie i pupil może protestować przy zjadaniu).
  • w dniu badania USG – np. Espumisan (1-2 kapsułki na 2 godziny przed samym badaniem),
  • w chorobie lokomocyjnej – np. Aviomarin (o dawkowanie spytaj lekarza weterynarii),
  • do oczyszczenia okolicy oczu zwierzaka – roztwór soli fizjologicznej,
  • do odkażenia rany – np. Octenisept, Rivanol (najlepiej zwilżyć jałowy gazik preparatem i przytknąć do uszkodzonej skóry).

O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby bezpiecznie podać zwierzęciu lek?

Tak jak wspominałam, konieczna jest konsultacja z weterynarzem. Nie chodzi tylko o zbyt dużą (lub małą) dawkę preparatu, ale także o substancję. Podanie niektórych ludzkich leków, np. paracetamolu nawet w małej ilości może zakończyć się śmiercią zwierzaka.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne podanie leków swojemu psu czy kotu – zawsze dokładnie zapisz, ile i co podałeś, żeby w razie potrzeby móc przekazać takie informacje lekarzowi weterynarii.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 20.07.2020 08:13:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Wyjeżdżając na wakacje często decydujemy się na zabranie ze sobą naszego psa lub kota. Czasem trzeba też po prostu przewieźć go do weterynarza. Niektóre zwierzęta uwielbiają jazdę samochodem, dla innych to duży stres. Niezależnie od tego, do której grupy podróżników należy Twój pupil, do wspólnej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować. Przeczytaj wskazówki!

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Afobam może przyjmować osoba w podeszłym wieku, z niskim ciśnieniem i niewydolnością serca?
czy można Afoban przyjmować przy 1/4 wydolnośnci serca,niskim ci snieniu/95na 55; i 90-ciu latach
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Triderm?
Szukam zamiennika Tridermu
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można stosować jednocześnie Polprazol Max i Nystatyna?
Czy polprazol max można przyjmować w trakcie leczenia nystatyna?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę przyjąć No-Spę w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną?
Czy mogę brać nospe w tym samym czasie co pigułkę antykoncepcyjną ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie można kupić Biopron dla psa?
Gdzie można kupić Biopron dla psa
odpowiada Katarzyna Domagała

Co robić, jeśli po 10 latach Afobam przestaje na mnie działać?
od 10 latbiore afoban 05 mg na sen teraz nie dziala co robic
odpowiada Anna Tyrańska

Na Twoje pytania w temacie leki dla zwierząt w aptekach odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.