---

Jazda na nartach lub snowboard - jak zabezpieczyć kolana przed kontuzją?

udostępnij:

Jazda na nartach i snowboardzie to jedne z najczęściej wybieranych sportów zimowych! Jeżdżą wszyscy - dzieci i dorośli, amatorzy i doświadczeni sportowcy, samoucy i wyszkoleni zawodnicy. Niestety kolano to staw obciążony wysokim ryzykiem urazu podczas uprawiania aktywności zimowych. Kogo najczęściej dotyczą urazy kolan i jak do nich nie dopuścić? Jak skompletować zimową apteczkę? Czy problemy z kolanami uniemożliwiają uprawianie sportów zimowych? I co najważniejsze - jak wrócić z zimowego szusowania całym i zdrowym?

Spis treści

Co może stać się z naszymi kolanami na nartach lub snowboardzie?

Narty czy snowboard - co bezpieczniejsze?

Czy można jeździć na nartach lub na snowboardzie po wypadku?

Jak zabezpieczyć kolana przed kontuzją? - opaski, stabilizatory, ortezy

Jak prawidłowo używać opasek i stabilizatorów na kolana?

Jak doraźnie leczyć uraz kolana?

Jak uniknąć wypadku na stoku?

Źródła

Co może stać się z naszymi kolanami na nartach lub snowboardzie?

Kolano należy do jednych z najbardziej skomplikowanych struktur układu ruchu człowieka, dlatego podczas jazdy na nartach i snowboardzie jego kontuzje są jednymi z najczęstszych. Kolana stanowią podporę ciała i amortyzują upadki. Skomplikowana budowa stawu kolanowego wpływa na ilość różnorodnych urazów, jakie mogą pojawić się podczas uprawiania sportów zimowych, np. stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i uszkodzenia więzadeł oraz łąkotek. To wcale nie znaczy, że nie powinniśmy ruszać się z domu! Warto jednak dobrze przygotować się przed wyjazdem na narty lub snowboard.

Narty czy snowboard - co bezpieczniejsze?

Zarówno podczas jazdy na nartach, jak i jazdy na snowboardzie, czasem mogą pojawić się kontuzje kolan. Więcej urazów kończyn dolnych występuje u narciarzy, u nich również kontuzje te są zwykle poważniejsze niż u snowboardzistów. To podczas jazdy na nartach częściej dochodzi do nagłej zmiany położenia kolan skutkującej niefizjologicznym ruchem, a w konsekwencji urazem. Nie znaczy to jednak, że trzeba zrezygnować z pomysłu jazdy na nartach (o ile nie ma przeciwwskazań)! Osoby, które uczyły się jeździć z trenerem, jeżdżą dłużej, a swoją sprawność fizyczną określają jako bardzo dobrą, rzadziej ulegają kontuzjom niż samoucy na początku swojej przygody ze sportami zimowymi. Warto brać to pod uwagę i zachować ostrożność :)

Czy można jeździć na nartach lub na snowboardzie po wypadku?

Wcześniejsze urazy kolan nie zawsze muszą oznaczać koniec przygody ze stokiem. Zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i sprzętu często pozwala na dalszą jazdę na nartach lub snowboardzie osób dotkniętych problemami ze stawem kolanowym. Aby mieć pewność, że sporty zimowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, pojawiające się kontuzje zawsze warto diagnozować i konsultować z lekarzem i fizjoterapeutą. Może okazać się, że Twój uraz wcale nie oznacza końca zabawy na stoku, a zastosowanie odpowiedniego leczenia i suplementacji oraz ćwiczeń pozwoli na czerpanie radości z zimowych zjazdów. Suplementacja preparatami z glukozaminą (np. Artresan OptimaArthorblock Forte, Glukozamina+C) i chondroityną (np. Structuaktiv, Artozin, Arthron Complex) znajdzie zastosowanie u osób borykających się z problemami z chrząstką stawową. Składniki te zmniejszają postęp zmian zwyrodnieniowych stawu oraz wspomagają odbudowę uszkodzonej chrząstki. Przyjmowanie kolagenu (np. 4-Flex, Flexi Stav Xtra, Orton Flex) sprawdzi się, gdy chcemy poprawić funkcjonalność stawów i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Sprawdź naszą analizę - Jaki kolagen wybrać?

Flexi Stav Xtra

Artrozin

Jak zabezpieczyć kolana przed kontuzją? - opaski, stabilizatory, ortezy

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów specjalistycznych ochraniaczy na kolana dedykowanych jeździe na nartach lub snowboardzie. Ich stosowanie ma na celu ochronę kolan podczas upadku, zmniejszenie siły uderzenia oraz poprawę stabilności stawu. Czy w aptece znajdziemy sprzęt, który ochroni nas przed urazem lub pomoże zachować sprawność po nim? Tak, w aptekach dostępnych jest wiele rodzajów wyrobów medycznych dedykowanych urazom kolan. Opaski, stabilizatory lub ortezy kupić można również bez wychodzenia z domu on-line, teraz z szybką dostawą w 1 godzinę w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Katowice i Białystok, dzięki usłudze Wolt Drive - Szybka dostawa Wolt Drive z aptek.

W profilaktyce kontuzji i urazów u osób na nie narażonych, szczególnie podczas uprawiania sportów nadmiernie eksploatujących staw kolanowy, pomocne mogą okazać się opaski uciskowe (np. elastyczna opaska, opaska stabilizująca z zabudowaną rzepką, opaska dla osób z zapaleniem stawów, regulowana opaska stawu kolanowego). Pomagają one zachować stabilność bez całkowitego ograniczanie ruchu, dzięki czemu mięśnie mogą cały czas pracować. Opaski chronią przed przeciążeniem stawu, pozwalają zachować stabilną pozycję, a kolano zyskuje dodatkową ochronę. Sprawdzą się, gdy w przeszłości dochodziło do przeciążenia stawów i stosowanie opaski zostało zalecone lub gdy to pierwszy uraz i potrzebna jest doraźna pomoc. Opaska, oprócz zmniejszenia dolegliwości bólowych, może dodatkowo ogrzać staw (np. opaska z wkładką), co również przyczynia się do szybszej regeneracji. Warto zaopatrzyć swoją apteczkę w tego rodzaju produkty. W razie wątpliwości co do stosowania opasek i innych wyrobów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Pani Teresa Opaska elastyczna stawu kolanowego

FUTURO Sport regulowana opaska na kolano

W poważniejszych kontuzjach, w których staw kolanowy powinien zostać odciążony, zastosowanie znajdą twarde ortezy lub stabilizatory. Wyroby te używane są głównie po wcześniejszym zleceniu przez lekarza lub fizjoterapeutę. Zarówno stabilizatory ze wzmocnionymi szynami po bokach i ortezy stabilizujące rzepkę (np. orteza stabilizująca z odsłoniętą rzepką, orteza stabilizująca z regulowaną pelotą, orteza stawu kolanowego stabilizująca zamknięta) stosowane są m.in. w profilaktyce przeciążeń i urazów, niewydolności więzadeł i zwichnięciu rzepki. Ortezy stawu kolanowego, stabilizatory z możliwością ustawienia kąta zgięcia rekomendowane są czasem w przypadku poważnych kontuzji i po zabiegach (np. orteza pooperacyjna).

Actimove Sports Orteza stabilizująca staw kolanowy z odsłoniętą rzepką

Actimove Everyday Supports Opaska stabilizująca staw kolanowy z zabudowaną rzepką i 2 fiszbinami

Problemy z rzepką również doskwierają fanom jazdy na stoku. Zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce przeciążeń i urazów zastosowanie znajdzie np. opaska stabilizująca . Opaski odciążają więzadło rzepki i wykonują mikromasaż zmniejszający dolegliwości bólowe.

Dzięki zastosowaniu ochraniaczy, opasek i stabilizatorów można cieszyć się jazdą na stoku bez (nadmiernych) obaw o swoje kolana. Należy jednak pamiętać, że po kontuzji, dzięki uczuciu stabilności i zmniejszeniu bólu przez zastosowanie opaski, możemy błędnie ocenić sytuację i nadmiernie przeforsować kolana doprowadzając do poważniejszych urazów. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że brak bólu niekonieczne oznacza całkowite wyleczenie i nie należy nadmiernie przeciążać stawu.

Jak prawidłowo używać opasek i stabilizatorów na kolana?

Aby zapewnić jak najlepszą skuteczność użytkowania opasek i stabilizatorów, powinny być one odpowiednio dobrane. W tym celu niezbędna będzie znajomość obwodu nad i pod kolanem, by opaska nie uciskała zbyt mocno lub za słabo, a stabilizator dobrany był w odpowiednim rozmiarze. Podczas zakładania opasek i stabilizatorów należy zwrócić uwagę, czy kolano znajduje się w odpowiednim miejscu wskazanym na produkcie - zapewni to najbardziej efektywne z niego korzystanie. W razie wątpliwości, skonsultuj dobór odpowiedniego produktu ze specjalistą.

Jak doraźnie leczyć uraz kolana?

W przypadku małych urazów, gdy objawami są niewielkie obrzęki i siniaki, zastosowanie znajdą preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego lub ogólnego. Pomocne mogą okazać się żele przeciwobrzękowe (np. Altacet), przeciwbólowe (np. Dicloziaja, Difortan), spray chłodzący (np. Icemix) i okłady żelowe (np. Nexcare Coldhot Classic, Sanity kompres żelowy ciepły/zimny) - to "must-have" w apteczce każdego miłośnika jazdy na nartach i snowboardzie. Pamiętaj, aby niepokojące urazy konsultować z lekarzem, niezależnie od tego czy wymagają one natychmiastowego czy późniejszego omówienia.

Nexcare Coldhot Classic

Icemix sztuczny lód

Jak uniknąć wypadku na stoku?

Kontuzji nie zawsze da się uniknąć i nie zawsze są one zależne od nas, jednak jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

 • Jeżeli to Twoja pierwsza wyprawa na stok, skorzystaj ze szkółki narciarskiej lub trenera. Pamiętaj! Statystycznie urazy częściej dotyczą osób niedoświadczonych w jeździe, a prawidłowa technika zmniejsza ryzyko wypadku.

 • Pamiętaj, by dbać o aktywność fizyczną cały rok. Dodaj do treningu ćwiczenia przygotowujące do jazdy na nartach lub snowboardzie - Twoja forma będzie widoczna na stoku.

 • Rozgrzej się przed jazdą. Rozgrzewka pozwala na szybszą adaptację organizmu do wysiłku fizycznego, przyzwyczaja mięśnie do zwiększonej aktywności i zmniejsza ryzyko kontuzji.

 • Zadbaj o dobranie odpowiedniego sprzętu.

 • Jeżeli masz problemy z kolanami, skonsultuj jazdę na nartach/snowboardzie z fizjoterapeutą - on najlepiej przygotuje Cię na sezon sportów zimowych.

 • Pamiętaj o regeneracji po dniu spędzonym na stoku. Rozciąganie, masaż, odpowiednie nawodnienie i odpoczynek dla mięśni po wysiłku fizycznym sprawi, że organizm będzie lepiej przygotowany na kolejne całodniowe zjazdy.

Źródła

 1. Christopher Bladin, Paul McCrory "Snowboarding Injuries an overview."

 2. Pino EC, Colville MR. "Snowboard injuries."

 3. R B Abu-Laban "Snowboarding injuries: an analysis and comparison with alpine skiing injuries."

 4. Suezie Kim, Nathan K Endres, Robert J Johnson, Carl F Ettlinger, Jasper E Shealy "Snowboarding injuries: trends over time and comparisons with alpine skiing injuries."

 5. EW Ramseier, R Odermatt ""Warm-up!" Prevention of skiing accidents. A preventive campaign by the Swiss Accident Insurance Organization."

 6. William I. Sterett, MD, Karen K. Briggs, MPH, Timothy Farley, MD, J. Richard Steadman, MD "Effect of Functional Bracing on Knee Injury in Skiers with Anterior Cruciate Ligament Reconstruction: A Prospective Cohort Study."

 7. Mishti Khatri, Robert J. Naughton, Tom Clifford, Liam D. Harper, and Liam Corr "The effects of collagen peptide supplementation on body composition, collagen synthesis, and recovery from joint injury and exercise: a systematic review."

 8. Jörg Jerosch "Effects of Glucosamine and Chondroitin Sulfate on Cartilage Metabolism in OA: Outlook on Other Nutrient Partners Especially Omega-3 Fatty Acids."

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 02.11.2023 13:06:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

4flex

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek 10,02 g

ascorbic acid+collagen

suplement diety

w 87% aptek

od 62,43 zł

Actimove Arthritis Care Opaska stawu kolanowego

odzież medyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 11% aptek

od 69,90 zł

od 44,33 zł

Actimove Everyday Supports Opaska stawu kolanowego z zabudowaną rzepką

odzież medyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 34,61 zł

Actimove Sports Opaska podrzepkowa regulowana rozmiar uniwersalny

odzież medyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 6% aptek

od 63,27 zł

od 54,79 zł

od 114,74 zł

Altacet

żel, 75 gramów

aluminium acetotartrate

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 14,79 zł

Arthroblock Forte

kapsułki, 60 kapsułek

suplement diety

w 25% aptek

od 50,19 zł

Arthron Complex

tabletki powlekane, 90 tabletek

chondroitin sulfate+cysteine+glucosamine sulfate

suplement diety

w 42% aptek

od 61,99 zł

Artresan Optima

kapsułki, 120 kapsułek

collagen+glucosamine sulfate+ascorbic acid+nicotinic acid+zinc+manganese

suplement diety

w 85% aptek

od 39,90 zł

Artrozin

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek 8,42 g

chondroitin sulfate+glucosamine sulfate+ascorbic acid

suplement diety

w 52% aptek

od 34,19 zł

Dicloziaja

żel, 100 gramów

diclofenac

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 8,79 zł

Difortan

żel, 100 gramów

etofenamate

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 28,99 zł

Flexi Stav Xtra

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek 11,98 grama

collagen+ascorbic acid+glucosamine sulfate+chondroitin sulfate

suplement diety

w 28% aptek

od 57,23 zł

FUTURO Sport regulowana opaska na kolano

opaska, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 49,99 zł

FUTURO stabilizator kolana

odzież medyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 7% aptek

od 78,00 zł

Genu Orteza stabilizująca staw kolanowy

orteza, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

Glukozamina+C

tabletki, 100 tabletek

ascorbic acid+glucosamine sulfate

suplement diety

w 23% aptek

od 19,99 zł

Icemix sztuczny lód w aerozolu

aerozol, 400 mililitrów

wyrób medyczny

w 19% aptek

od 9,98 zł

Malleo Med Orteza stawu skokowego prawa

orteza, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

Nexcare Coldhot Classic

kompres, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 35% aptek

od 29,99 zł

Opaski na kolana z wkładką

opaska elastyczna, 2 sztuki

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 22,90 zł

Orteza pooperacyjna stawu kolanowego Rush

orteza, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

Orteza stawu kolanowego AM-OSK-O/1R

orteza, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 91,58 zł

Orteza stawu kolanowego otwarta Qmed Reflex

orteza, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

Orton Flex

proszek (do wytworzenia płynu), 30 saszetek

suplement diety

w 25% aptek

od 45,00 zł

Pani Teresa Opaska elastyczna stawu kolanowego

opaska elastyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 59% aptek

od 15,99 zł

Sanity kompres żelowy ciepły/zimny

kompres, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 36% aptek

od 19,45 zł

Stabilizator stawu kolanowego Qmed

odzież medyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 1% aptek

od 12,90 zł

StructuActiv 500 Activlab Pharma

kapsułki, 60 kapsułek

chondroitin sulfate

suplement diety

w 75% aptek

od 16,82 zł

od 149,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.