Katarzyna Borkowska, mgr farm.
farmaceuta

Farmaceutka z pasją, na co dzień pracująca w aptece. Mama trzech wspaniałych synów. W wolnych chwilach czytam. Interesuję się też psychologią.


Statystyki

Data założenia profilu: około 3 lat temu

Liczba artykułów: 16

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 213

Liczba podziękowań: 74

Ostatnia aktywność: około 2 lat temu

Ostatnie artykuły

Kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowlęcia jest dużo delikatniejsza i bardziej podatna na podrażnienia, niż skóra dorosłego. Do jej codziennej pielęgnacji warto więc wybrać odpowiednie preparaty, które będą także łagodzić i leczyć zmiany skórne. Kosmetykami do zadań specjalnych, doskonale nadającymi się do delikatnej skóry maluszka, są dostępne w aptekach dermokosmetyki.

Ból i niepłodność, czyli endometrioza

Na świecie na endometriozę cierpi ok. 180 milionów kobiet, głównie w wieku 25-30 lat. Choroba ta jest związana z nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu. Pogarsza jakość życia chorych przez przewlekłe dolegliwości bólowe. Jest także główną przyczyną bezpłodności. Czy można się ustrzec przed endometriozą oraz jak ją leczyć, dowiesz się z naszego artykułu.

Jak dbać o skórę i zdrowie zimą

Zima - jednych odstrasza mrozem, śniegiem i częstymi infekcjami, innych cieszy perspektywą zimowych sportów i spacerów, widokami ośnieżonych gór. Jedno jest pewne - zimą częściej chorujemy i bywa, że czujemy się słabsi i zmęczeni. Często cierpi też nasza skóra. Czy można zapobiec tym dolegliwościom? Jak chronić organizm, by przeżyć zimowe miesiące aktywnie i zdrowo?

Leki a karmienie piersią

Ostatnio dużo mówi się o dobroczynnym wpływie karmienia naturalnego - czyli mlekiem matki - na zdrowie niemowląt i dzieci. Co jednak zrobić, gdy karmiąca mama zachoruje? Zrezygnować z leczenia, czy odstawić dziecko od piersi? Współczesna farmakologia daje możliwości zadbania o zdrowie matki bez szkody dla dziecka. Nie oznacza to jednak, że wszystkie leki są bezpieczne i mogą być stosowane bez ograniczeń.

Jak żyć aktywnie z astmą?

Aż połowa chorych na astmę nie przyjmuje leków, dlatego tak często dochodzi do zaostrzenia jej objawów. Astma dotyka 4 miliony Polaków, w tym 10% stanowią dzieci. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i co zrobić, by prowadzić aktywne życie pomimo astmy, tego dowiecie się z naszego artykułu.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Dzień dobry, Oxycontin jest silnym lekiem przeciwbólowym, wydawanym tylko na receptę lekarską. Lekarz może wypisać ten lek tylko na receptach oznaczonych Rpw. czyli posiadających kopię, która pozostaje u lekarza. Oxycontin należy do grupy opiodów, w praktyce wykorzystuje się jego działanie przeciwbó...
Dzień dobry, Insulatard Penfil to średnio długo działajaca insulina ludzka, natomiast Toujeo to długo działająca zmodyfikowana insulina podobna do insuliny ludzkiej. W 1 ml zawiera trzy razy więcej jednostek niż insulina Insulatard. Insuliny te mają inny skład i nie są zamiennikami. Jeżeli ma Pani z...
Dzień dobry, seler, sezam, pomidory należą do najczęściej występujących alergenów pokarmowych. Alergia pokarmowa u dorosłych jest chorobą nabytą i często trudno ją rozpoznać. Częste objawy alergii pokarmowych to: - zapalenie jamy ustnej, afty, - duszność, - reakcja ze strony układu pokarmowego,...
Dzień dobry, ginekomastia, czyli występujący u mężczyzn przerost tkanek w obrębie piersi i sutków może być następstwem przyjmowania niektórych leków, np. działającego moczopędnie Spironolu. Jeżeli wystąpił taki problem, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który znając Pana schorzenia i s...
Dzień dobry, Lek Triplixam 10+2,5 + 10 nie posiada zamienników. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, tak Betaloc Zok 25 i Beto ZK 25 zawierają tę samą substancję czynną w jednakowej dawce. Wskazania, przeciwwskazania oraz działania uboczne dla obu leków są więc takie same. Oba leki można stosować zamiennie. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, podane preparaty zawierają te same substancje czynne, a więc ich działanie ,wskazania, przeciwwskazania do stosowania oraz działania niepożądane są takie same. Bez obaw może Pani zastosować tańszy odpowiednik. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, Depralin, Elicea oraz Escitalopram actavis zawierają tę samą substancję czynną, mają więc identyczne wskazania, przeciwwskazania oraz objawy uboczne, różnią się ceną. Wszystkie trzy wymienione leki są dobrze tolerowane przez pacjentów, nie ma więc większego znaczenia, który z nich Pani ...
Dzień dobry, lek Belogent stosowany miejscowo w chorobach skóry jest dostępny tylko z przepisu lekarza. Proponuję zwrócić się do lekarza, który zlecił ten lek mężowi o wypisanie recepty lub poprosić o receptę lekarza rodzinnego, przedstawiając sytuację. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, recepta nie może zostać zrealizowana jeden dzień od daty podania na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia informacji o jej zablokowaniu. W tej sytuacji powinna Pani zwrócić się do lekarza o wystawienie nowej recepty. Pozdrawiam serdecznie.