Bromokryptyna (bromocriptine)

7 produktów zawierających Bromokryptyna, w tym 7 na receptę.

1 produkt można aktualnie znaleźć w aptekach.

Bromokryptyna jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona, akromegalii, gruczolaków wydzielających prolaktynę, w hiperprolaktynemii u mężczyzn, w hamowaniu laktacji, w zaburzeniach cyklu miesiączkowego i bezpłodności u kobiet. Bromokryptyna dostępna jest w Polsce w postaci tabletek, kapsułek lub iniekcji pod nazwami handlowymi takimi, jak np. Bromocorn, Bromergon.

Spis treści

Jak działa bromokryptyna?

Kiedy zaleca się stosowanie bromokryptyny?

Jak stosuje się preparaty z bromokryptyną?

Z jakimi preparatami nie należy łączyć bromokryptyny?

Czy podczas stosowania preparatów z bromokryptyną można spożywać alkohol?

Jakie działania niepożądane może powodować bromokryptyna?

Czy można stosować bromokryptynę u kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Źródła

Jak działa bromokryptyna?

Bromokryptyna pobudza receptory dopaminergiczne D2 do wydzielania dopaminy, powodując zwiększenie stężenia dopaminy w podwzgórzu. W konsekwencji prowadzi to do zahamowania wydzielania prolaktyny. Poprawia funkcje przekaźnikowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

Zapobiega wystąpieniu lub hamuje fizjologiczną laktację po porodzie. Przywraca cykle menstruacyjne oraz owulację. Hamuje wzrost lub zmniejsza rozmiar gruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę. U pacjentów z akromegalią zmniejsza stężenie hormonu wzrostu i prolaktyny we krwi oraz korzystnie wpływa na objawy kliniczne i tolerancję glukozy. W zespole policystycznych jajników przywraca prawidłowe wydzielanie hormonu luteinizującego. Zmniejsza drżenie, sztywność, spowolnienie ruchowe i inne objawy choroby Parkinsona we wszystkich stadiach choroby.

Kiedy zaleca się stosowanie bromokryptyny?

  • w mono- lub politerapii we wszystkich okresach samoistnej choroby Parkinsona lub choroby Parkinsona po zapaleniu mózgu,

  • w terapii wspomagającej lub w specjalnych przypadkach, jako lek alternatywny dla zabiegu chirurgicznego lub radioterapii w akromegalii,

  • w leczeniu zachowawczym mikro- i makrogruczolaków przysadki wydzielających prolaktynę,

  • w celu zmniejszenia wielkości guza i ułatwienia usunięcia guza przed operacjami gruczolaków wydzielających prolaktynę,

  • po operacji gruczolaków wydzielających prolaktynę, w przypadku, gdy poziom prolaktyny jest nadal podwyższony,

  • w leczeniu hiperprolaktynemii u mężczyzn,

  • w zapobieganiu lub hamowaniu fizjologicznej laktacji poporodowej wyłącznie ze względów medycznych (jak np. śmierć noworodka lub zarażenie matki wirusem HIV),

  • w leczeniu braku miesiączkowania, braku fazy lutealnej zależnego od prolaktyny stanu hiperprolaktynemii i pozornej normoprolaktynemii,

  • w leczeniu hiperprolaktynemii polekowej (np. po niektórych lekach przeciwnadciśnieniowych),

  • w leczeniu bezpłodności kobiet niezależnej od prolaktyny w zespole policystycznych jajników oraz w bezowulacyjnych cyklach miesiączkowych (jako uzupełnienie leczenia antyestrogenami, jak np. klomifen).

Jak stosuje się preparaty z bromokryptyną?

Stosowanie bromokryptyny uzależnione jest od jednostki chorobowej, w której został zalecony preparat. Dawkowanie uzależnione jest m.in. od reakcji pacjenta na zaproponowane leczenie.

Z jakimi preparatami nie należy łączyć bromokryptyny?

Bromokryptyna jest inhibitorem i substratem enzymu CYP3A4 i może wpływać na stężenie we krwi innych leków metabolizowanych przez ten enzym. Łączne zastosowanie leków będących silnymi inhibitorami lub substratami enzymu CYP3A4 (jak np. ketokonazolu) może zwiększać stężenie bromokryptyny we krwi. Oktreotyd u pacjentów z akromegalią zwiększa stężenie bromokryptyny we krwi. Równoczesne podanie antagonistów dopaminy (jak np. metoklopramid) może osłabiać działanie bromokryptyny.

Łączne zastosowanie leków sympatykomimetycznych (np. fenylopropranolamina) może powodować nadciśnienie tętnicze oraz silny ból głowy. Równoczesne podanie sumatryptanu może zwiększać ryzyko reakcji związanych ze skurczem naczyń krwionośnych. Alkaloidy sporyszu mogą nasilać pobudzające działanie dopaminy i zwiększać ryzyko wystąpienia dopaminergicznych działań niepożądanych, jak np. ból głowy, nudności i wymioty. Lewodopa u pacjentów z chorobą Parkinsona nasila działanie bromokryptyny. Może to umożliwiać zwiększenie stosowanej dawki lewodopy.

Czy podczas stosowania preparatów z bromokryptyną można spożywać alkohol?

Bromokryptyna może zmniejszać osobniczą tolerancję na alkohol. Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas kuracji bromokryptyną.

Jakie działania niepożądane może powodować bromokryptyna?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych po preparatach z bromokryptyną należą m.in. ból i zawroty głowy, senność, nudności, zaparcia, wymioty, przekrwienie błony śluzowej nosa, dyskineza, omamy, suchość jamy ustnej, uczucie zmęczenia. Mogą wystąpić również np. alergiczne reakcje skórne, zaburzenia rytmu serca, uzależnienie od hazardu, zwiększenie libido i hiperseksualność. W razie wystąpienia działań niepożądanych stosowanego leku, zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym.

Czy można stosować bromokryptynę u kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Nie zaleca się stosowania bromokryptyny u kobiet w ciąży. Ze względu na hamujący wpływ leku na laktację, nie zaleca się stosowania bromokryptyny u kobiet, które chcą karmić piersią.

Źródła:

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Bromocorn

tabletki, 30 tabletek

lek na receptę

w 69% aptek

od 18,80 zł

Bromergon

tabletki, 30 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Parlodel

tabletki, 30 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Parlodel La

iniekcja, 1 autostrzykawka + rozpuszczalnik 2 mililitry

lek na receptę

w 0% aptek

Ergolaktyna

tabletki, 30 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

Parlodel SRO

kapsułki, 30 kapsułek

lek na receptę

w 0% aptek

Parlodel

kapsułki, 30 kapsułek

lek na receptę

w 0% aptek