Cellulit - jak się go pozbyć? Zabiegi, domowe sposoby, kosmetyki czy ćwiczenia?

Cellulit - jak się go pozbyć? Zabiegi, domowe sposoby, kosmetyki czy ćwiczenia?

udostępnij:

Jak się pozbyć cellulitu? Oprócz tego, że to pytanie stanowi tytuł polskiej komedii w gwiazdorskiej obsadzie, to jest też jednym z najczęściej zadawanych przez kobiety pytań w okresie wiosenno-letnim, kiedy odsłaniają coraz więcej ciała. Czym tak naprawdę jest cellulit? Czemu nazywamy go pomarańczową skórką? Czy mężczyźni też go mają? I co najważniejsze… jak skutecznie i raz na zawsze pozbyć się tej nieestetycznej przypadłości?

Spis treści

Czym jest cellulit i co go powoduje?

Czy mężczyźni też mają cellulit?

Jakie są typy cellulitu?

Czy cellulit i cellulitis to to samo?

Jakie zabiegi na cellulit oferują gabinety kosmetyczne?

Jak walczyć z cellulitem w domowych warunkach?

Jakie kosmetyki na cellulit kupić?

Czy dieta wpływa na cellulit?

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu w walce z cellulitem?

Czy cellulitu można się pozbyć raz na zawsze?

Czym jest cellulit i co go powoduje?

Cellulit w fachowej terminologii zwany lipodystrofią, to nic innego jak nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, prowadzące do zmian w tkance podskórnej i uwidaczniające się nieestetycznymi zgrubieniami, najczęściej w okolicach pośladków, ud i brzucha. Cellulit zwany jest potocznie pomarańczową skórką, gdyż okolica ciała dotknięta przypadłością, zwłaszcza po ściśnięciu fałdu skóry, przypomina skórkę popularnego cytrusa. Istotną rolę w procesie powstawania cellulitu mogą pełnić zaburzenia mikrokrążenia, niewłaściwa dieta, mała aktywność fizyczna, a także hormony płciowe (estrogeny), których wysokie stężenie w organizmie nasila problem. Nie bez powodu zatem, według przeprowadzonych badań, z cellulitem boryka się 90% kobiet powyżej 25 roku życia.

Czy mężczyźni też mają cellulit?

Cellulit u mężczyzn występuje znacznie rzadziej, co ma swoją przyczynę w inaczej niż w przypadku kobiet zbudowanej tkance tłuszczowej. Faktem jest natomiast, że u panów cellulit również może się pojawić. Ma to miejsce w przypadku zaburzeń wydzielania androgenów, czyli męskich hormonów płciowych - jeśli zatem problem z cellulitem pojawia się u mężczyzny, prawdopodobnie ma on obniżony poziom testosteronu.

Jakie są typy cellulitu?

Wyróżnia się dwa typy cellulitu – wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny (twardy) jest efektem nadmiernego gromadzenia wody w organizmie i jest zdecydowanie łatwiejszy do usunięcia niż cellulit tłuszczowy (miękki). Ten bowiem wynika ze spadku kolagenu w skórze oraz odkładania rozrastających się komórek tłuszczowych w warstwie podskórnej. Cellulit tłuszczowy zazwyczaj dotyka osób, których masa ciała w krótkim czasie mocno się zmieniła. Z kolei cellulit wodny jest najczęściej następstwem siedzącego trybu życia, nieprawidłowej diety lub stosowania antykoncepcji hormonalnej. Należy jednak pamiętać, że nie ma co do tego jednej słusznej reguły - zdarza się bowiem, że predyspozycje do wystąpienia cellulitu są uwarunkowane genetycznie.

Czy cellulit i cellulitis to to samo?

Absolutnie nie i nie należy stosować obu określeń wymiennie! Cellulit to problem natury estetycznej, natomiast cellulitis jest jednostką chorobową, stanem zapalnym skóry i tkanki łącznej podskórnej wywołanym przez bakterie z rodzaju Staphylococcus i Streptococcus. Obszar dotknięty cellulitisem jest zaczerwieniony, obrzęknięty, piecze i towarzyszy mu uczucie gorąca. Początkowo choroba objawia się również bólem głowy i gorączką. Metodą leczenia cellulitisu jest antybiotykoterapia doustna lub w formie zastrzyków oraz spożywanie znacznej ilości płynów - konieczna zatem jest wizyta u lekarza.

Jakie zabiegi na cellulit oferują gabinety kosmetyczne?

Istnieje cała masa zabiegów, które pomagają ujędrnić skórę i zmniejszyć tkankę tłuszczową. W miarę postępu technologicznego w branży beauty, salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej oferują coraz to nowe zabiegi, takie jak: icoon laser, endermologia, drenaż limfatyczny, karboksyterapia, krioterapia, lipoliza, laser frakcyjny czy velashape. Wszystkie powyższe zabiegi cieszą się dużą popularnością. Należy mieć jednak na uwadze, że te metody walki z cellulitem będą wymagać większych nakładów finansowych, średnio od 150 do 300 zł za zabieg, a do uzyskania pożądanego efektu potrzebne jest zazwyczaj wykonanie całej serii (od 10 do 15 zabiegów). Co więcej – przed konkretnym zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego wykonania, nie każdy bowiem (ze względu na swoje choroby towarzyszące) może się im poddać.

Jak walczyć z cellulitem w domowych warunkach?

Metod jest wiele, natomiast poniżej proponujemy wybrane z nich - niskobudżetowe i przynoszące oczekiwanie rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.

  • Masaż bańką chińską (np. Bańki chińskie) polega na wytworzeniu podciśnienia, które przyczynia się do poprawy krążenia i utlenienia tkanek. Jeżeli chcesz pozbyć się cellulitu musisz postępować zgodnie z jedną zasadą - ruch bańki zawsze kieruj w stronę serca, czyli np. od kolana do biodra. Przed przystąpieniem do masażu weź prysznic i osusz ciało. Następnie zaaplikuj na skórę ulubiony olejek do masażu (np. Ziaja oliwka antycellulitowa do masażu, Bio-oil olejek, Uriage Bariederm Cica), delikatnie ściśnij gumową bańkę dwoma palcami od góry, a następnie przyczep ją do wybranego miejsca Twojego ciała. Wykonuj ruchy pionowe i poziome pamiętając, by masaż bańką nie przekraczał 10-15 minut na jednej partii ciała. Może się zdarzyć, że po masażu na skórze zauważysz niewielkie siniaki (przykładowy preparat na drobne siniaki to np. Arnigel) – o ile nie są bolesne, nie ma się czym przejmować, znikną w ciągu 2-3 dni. Jeśli jednak zasinienia będą znaczne – zmniejsz intensywność i czas trwania masażu bańką. Aby uzyskać zauważalne efekty masażu, warto powtarzać go nie rzadziej niż co 4 dni.

Bańki chińskie

Bio-Oil

  • Szczotkowanie na sucho - to nic innego, jak masaż szczotką o twardym, ostrym włosiu (np. Mokosh szczotka z włókna agawy). Jego głównym celem jest stymulowanie przepływu krwi i limfy w organizmie. Pobudzone krążenie krwi oraz limfy usuwa toksyny, zapewnia ujednolicony koloryt skóry i widocznie zmniejsza obrzęki. Podczas szczotkowania na sucho (podobnie jak podczas masażu bańką) obowiązuje zasada ruchu z dołu ku górze, w kierunku serca - jest to bezpośrednio związane z rozkładem naczyń limfatycznych oraz przepływem limfy. W trakcie wykonywania masażu przestrzegaj kilku zasad - trzymaj szczotkę pod kątem 45 stopni, tak by włosie nie tarło skóry, a jedynie delikatnie je omiatało. Ponadto, przed szczotkowaniem nie nakładaj na skórę żadnych olejków, balsamów czy kosmetyków – skóra powinna być czysta i sucha. Zabieg powtarzany średnio co drugi dzień zaowocuje poprawą jędrności skóry.

  • Body wrapping składa się z dwóch etapów: Pierwszy z nich polega na nałożeniu na skórę preparatów ujędrniających i antycellulitowych, a drugi to owinięcie ciała folią spożywczą. Przed przystąpieniem do „owijania” należy wykonać peeling ciała (np. Ziaja Baltic Home Spa Fit, Ziaja Ananasowy Trening Skóry), który usunie martwy naskórek i pozwoli preparatom na lepsze wniknięcie w skórę. Następnie należy osuszyć ciało, a w wybrane miejsce nałożyć kosmetyk o działaniu ujędrniającym (np. . Warstwa nałożonego preparatu powinna być dosyć gruba. Kolejny krok stanowi owinięcie miejsca folią spożywczą, przykrycie kocem, oraz odczekanie około 45 minut. Po tym czasie zdejmujemy folię, myjemy miejsce chłodną wodą (najlepiej bez użycia mydła) i gotowe! Aby kuracja przyniosła pożądane efekty, należy powtarzać ją 2-3 razy w tygodniu.

Ziaja peeling do ciała mango

Ziaja serum antycellulitowe

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody, sprawdź dokładnie wszystkie przeciwwskazania.

Jakie kosmetyki na cellulit kupić?

Warto zwrócić szczególną uwagę na balsamy z substancjami czynnymi, takimi jak:

Esthederm krem antycellulitowy

Elancyl Slim Design

Sesderma Celulex żel antycellulitowy

Mokosh Icon balsam antycellulitowy

Czy dieta wpływa na cellulit?

Właściwe żywienie i nawodnienie organizmu wpływa na masę ciała, samopoczucie, a także kondycję skóry. Pamiętaj, by przyjmować około 2,5-3 litrów wody dziennie, oraz spożywać 5 niewielkich, zdrowych posiłków co około 3 godziny. Czego natomiast powinnaś się wystrzegać, by zmniejszyć widoczność cellulitu?

  • znacznych ilości tłuszczy i węglowodanów,

  • dań gotowych i przetwarzanych,

  • alkoholu,

  • nadmiernego doprawiania solą potraw,

  • dużych ilości kawy i herbaty,

  • niezdrowych przekąsek, takich jak chipsy, frytki, paluszki, krakersy, solone orzeszki, batoniki,

  • papierosów, gdyż nikotyna powoduje niedotlenienie tkanek.

Aktywność fizyczna kluczem do sukcesu w walce z cellulitem?

Nie jest zaskoczeniem, że uprawianie sportu stanowi najskuteczniejszą metodę zapobiegania oraz redukcji cellulitu. Pływanie, bieganie, jazda na rowerze, sporty zespołowe czy gimnastyka, kształtują mięśnie w naszym ciele, zwłaszcza w rejonach ud, pośladków czy brzucha, przyczyniają się do zwiększenia jędrności skóry i tym samym – zmniejszają widoczność pomarańczowej skórki. Jeśli ciężko Ci się zmotywować do ćwiczeń, spróbuj od codziennego spacerowania czy półgodzinnego marszu. Zwłaszcza na początku kluczowa jest regularność ćwiczeń, a nie stopień ich intensywności.

Czy cellulitu można się pozbyć raz na zawsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kluczowe są w tej kwestii predyspozycje genetyczne, wiek oraz regularność naszych nawyków - jeśli ćwiczenia, trzymanie odpowiedniej diety oraz pielęgnacja skóry staną się naszym nawykiem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy na co dzień cieszyć się jędrną skórą bez widocznego cellulitu.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 22.02.2023 15:28:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

od 28,14 zł

Bio-Oil

płyn, 60 mililitrów

calendula officinalis+lavandula+rosmarinus officinalis+matricaria chamomilla+retinol

kosmetyk

w 33% aptek

od 27,19 zł

od 19,90 zł

od 21,90 zł

Elancyl Slim Design balsam do ciała

balsam, 200 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

od 89,00 zł

Esthederm Intensive Glauscine Krem antycellulitowy

krem, 200 mililitrów

escin+glaucine

kosmetyk

w 1% aptek

od 163,93 zł

Mokosh Icon Specjalistyczny balsam antycellulitowy Wanilia z tymiankiem

balsam, 180 mililitrów

astragalus membranaceus+ruscus aculeatus+citrus limon+solidago virgaurea

kosmetyk

w 1% aptek

od 149,00 zł

Sesderma Celulex żel antycellulitowy

żel, 2 x 200 mililitrów

kosmetyk

w 4% aptek

od 120,00 zł

Ziaja oliwka do masażu antycellulitowa

płyn, 500 mililitrów

kosmetyk

w 13% aptek

od 22,49 zł

Equilibra Aloe Żel aloesowy chłodzący antycellulitowy

żel, 200 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

od 39,99 zł

Bioliq Body balsam ujędrniająco-wygładzający

balsam, 180 mililitrów

kosmetyk

w 0% aptek

Arnigel

żel, 45 gramów

arnica

produkt dostępny bez recepty

w 57% aptek

od 15,99 zł

Hydro Slimmer

tabletki, 30 tabletek

suplement diety

w 7% aptek

od 24,50 zł

Ziaja Ananasowy Trening Skóry lekki mus do ciała

balsam, 160 mililitrów

kosmetyk

w 9% aptek

od 11,99 zł

Elancyl Slim Design noc krem na uporczywy cellulit

krem, 200 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

od 69,99 zł

Sesderma Celulex żel na brzuch i uda

żel, 100 mililitrów

camellia sinensis+centella asiatica

kosmetyk

w 1% aptek

od 105,90 zł

Optima Natura Aromaterapia Naturalny olejek eteryczny cynamonowy

płyn, 10 mililitrów

cinnamomum

kosmetyk

w 9% aptek

od 17,99 zł

Pureo Naturalny olejek eteryczny cytrynowy

płyn, 10 mililitrów

citrus limon

kosmetyk

w 7% aptek

od 11,00 zł

Esthederm Morpho Fitness Serum wyszczuplające

krem, 100 mililitrów

kosmetyk

w 1% aptek

od 21,90 zł

Reumo Terapia krem z imbirem

krem, 60 gramów

zingiber officinale

kosmetyk

w 16% aptek

od 17,49 zł

Mokosh Sól do kąpieli

proszek, 600 gramów (pomarańcza z cynamonem)

kosmetyk

w 1% aptek

Ziaja oliwka do masażu ujędrniająca

płyn, 500 mililitrów

kosmetyk

w 12% aptek

od 20,99 zł

od 11,99 zł

Uriage Bariederm Cica olejek do masażu

płyn, 100 mililitrów

kosmetyk

w 3% aptek

od 52,87 zł

Active Plast plastry antycellulitowe

plaster, 10 sztuk

kosmetyk

w 5% aptek

od 21,99 zł

Esthederm Absolute Firming-Contouring Body Care Krem wyszczuplający i modelujący sylwetkę

krem, 200 mililitrów

silicon+carnosine+glycerol+caffeine+escin

kosmetyk

w 1% aptek

od 217,27 zł

Mokosh Sól jodowo-bromowa

proszek, 600 gramów

kosmetyk

w 1% aptek

Nayoma Olejek eteryczny lawendowy

płyn, 10 mililitrów

lavandula

kosmetyk

w 9% aptek

od 10,76 zł

Esthederm Intensive Glauscine Serum Intensywne serum antycellulitowe

krem, 200 mililitrów

glaucine+escin+ginkgo biloba

kosmetyk

w 1% aptek

od 240,05 zł

od 20,00 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy