skalarek (anonim, 78.10.211.)
około roku temu, Kraków

Jak sprawdzić czy lek przysługuje na ZK?

Jak sprawdzić czy lek jest na honorowego krwiodawc e.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 2 miesięcy temu

Do @Wasiu:

Decyzję o zapisaniu odpowiedniego preparatu na nadciśnienie podejmuje lekarz prowadzący. W przypadku leków spoza podanej niżej listy preparatów bezpłatnych dla Zasłużonych Honorowych Krwiodawców Krwi wysokość odpłatności dla pacjenta zmienia się wraz z kolejnymi obwieszczeniami Ministra Zdrowia.

Dobór leku na nadciśnienie nie powinien opierać się wyłącznie na określonej w danym obwieszczeniu odpłatności. Na wybór leku dla konkretnego pacjenta wpływa jego historia choroby oraz odpowiedź na dotychczas zaproponowane leczenie.

Wasiu (anonim, 188.146.66.)
około 2 miesięcy temu

Jaki lek darmowy na ciśnienie dla zk

saska (anonim, 104.243.213.)
około 2 miesięcy temu

Acidum folicum 15mg 30 tabl(Richter), Vitaminum B compositium 50 tabl(Polfa) i Ascofer na ZK sa refundowane w 100% . Na e-recepta należy napisać R -ryczałt.

około 4 miesięcy temu

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Rzeczywiście wyszukałam nową odpowiedź Ministra Zdrowia, w której zapisano, że pacjent ma prawo otrzymać bezpłatnie, do wysokości limitu finansowania leki określone w wykazie leków, które może stosować w związku z oddawaniem krwi. Wykaz umieszczono pod linkiem:
https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2015000209801.pdf

Na wykazie znajduje się preparat Ascofer, Vitaminum B compositum Teva, Vitaminum B compositum. Ponadto podane są Acidum folicum firmy Richter, Hasco oraz Polfarmex w dawce 5 i 15 mg.
Bezpłatnie do wysokości limitu finansowania przysługują produkty zarejestrowane pod konkretnym numerem EAN (numer identyfikacyjny produktu). W interpretacji Ministra Zdrowia znajduje się informacja, że jeżeli preparat zostanie przepisany z odpłatnością "X" lub "100%" to nie przysługuje refundacja.

Artur (anonim, 89.71.0.)
około 4 miesięcy temu

To dlaczego w aptece pani mi powiedziała że jak najbardziej Ascofer i B comositum jest w pełni refundowane dla ZK?
Witamina B comositum musi być wpisana jako lek a nie jako suplement.

około 4 miesięcy temu

Preparaty Ascofer oraz Vitaminum B compositum są preparatami dostępnymi bez recepty.

Na leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety nie przysługuje zniżka z tytułu bycia Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi.

W przypadku kwas foliowego dostępnego w dawce 5 mg oraz 15 mg na receptę to należność zniżki zależy od wypisanego na recepcie preparatu. Acidum folicum firmy Richter jest lekiem refundowanym i tutaj przysługuje zniżka "ZK". Natomiast Acidum folicum firmy Hasco jest lekiem nierefundowanym i nie przysługuje zniżka "ZK".

Artur (anonim, 89.71.0.)
około 4 miesięcy temu

Witam. Poprosiłem lekarza o receptę na ZK na Ascofer, kwas foliowy i witaminy B . A Pani mi powiedziała że nie są one refundowane i normalnie dostępne w aptekach płatnie.
Tylko pytanie czy tak jest czy Pani doktor ......?
Pozdrawiam

Nie, na lek Bixebra nie przysługuje zniżka dla Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.

Renata (anonim, 46.204.21.)
około 4 miesięcy temu

Witam czy bixebra 5mg przysługuje jakaś zniżka na książeczkę zasłużony honorowy dawca krwi?

Wykaz leków, które osoba posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów, znajdują się w załączniku do rozporządzenia, wydanym przez Ministra Zdrowia:
https://krwiodawcy.org/akty_prawne/D2015000209801.pdf

Leki te farmaceuta może wydać bezpłatnie, do wysokości limitu finansowania. Oznacza to, iż pacjent legitymujący się książeczką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi będzie mógł nabyć niektóre z tych leków bezpłatnie, inne zaś będą wydane ze specjalną, przysługującą mu zniżką.

Proszę pamiętać, iż warunkiem otrzymania zniżki jest przedstawienie legitymacji w momencie realizowania recepty.
W razie wątpliwości i pytań o odpłatność za konkretny preparat należy skontaktować się z wybraną apteką (dane teleadresowe aptek znajdują się na naszej stronie) lub podać nazwy konkretnych leków tak abyśmy mogli udzielić szczegółowej odpowiedzi odnośnie odpłatności.
Za leki nierefundowane (100%) pacjent będzie musiał zapłacić według cen obowiązujących w danej aptece i na te leki pomimo zapisu "ZK" nie obowiązuje zniżka.

Przesyłam link do artykułu, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-recepcie