Rośliny na zdrowy i piękny wygląd

Chcesz mieć mocne włosy i paznokcie oraz piękną cerę i oczy? Poznaj moc roślin leczniczych, które od lat z powodzeniem stosowały nasze babcie i prababcie. Naucz się jak wykorzystywać ich właściwości w codziennych dolegliwościach i stwórz z nich swoją naturalną apteczkę.

Skrzyp - na mocne włosy i paznokcie

Jak działa skrzyp polny?

Jak przygotować skrzyp?

NAPAR do picia

2 łyżeczki suszu z ziela skrzypu (np. Ziele Skrzypu) lub torebkę herbaty (np. Zielnik Apteczny Skrzyp Fix) zalej filiżanką wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem 15 minut. Przecedź. Pij 3 razy dziennie.

PŁUKANKA do włosów

Przygotuj stężony napar (2-3 torebki na szklankę wody). Następnie wlej do miski. Dodaj tyle wody, by móc zanurzyć całe włosy. Kąpiel ziołową stosuj 2 razy w tygodniu po umyciu włosów.

WCIERKA do paznokci

Przygotuj napar (jak wyżej). Po ostygnięciu mocz paznokcie przez 20 minut. Następnie wcieraj oliwę z dodatkiem soku z cytryny w paznokcie i nałóż bawełniane rękawiczki dla lepszego efektu. Pozostaw na noc. Po kilku tygodniach paznokcie będą zdrowo błyszczeć.

Skrzyp jest również znany jako środek moczopędny w stanach zapalnych dróg moczowych i kamicy nerkowej (np. Urosan Fix).

Świetlik - na zdrowe oczy

Jak działa świetlik?

  • przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie w zapaleniach spojówek i brzegów powiek,
  • łagodzi łzawienie i pieczenie w przypadku zmęczenia oczu pracą przy sztucznym świetle lub długim oglądaniem telewizji (krople, np. Zuma Świetlik Plus, Euphrasia Świetlik),
  • likwiduje obrzęki, łagodzi oznaki zmęczenia (okłady z naparu, żele i maści, np. Flos Lek).

Jak przygotować świetlik?

NAPAR do okładów i do picia

Łyżeczkę suszu ze świetlika (np. Ziele Świetlika) lub torebkę herbaty (np. Zielnik Apteczny Świetlik Fix) zalej połową szklanki wrzącej wody i parz pod przykryciem przez 15 minut. Przecedź. Nasącz naparem płatki kosmetyczne i przykładaj na oczy (uważaj, by okłady nie były zbyt gorące). Stosuj codziennie wieczorem przed snem.

Picie naparu 2 razy dziennie wpływa pozytywnie na poprawę sprawności narządu wzroku i ostrości widzenia.

Bratek - na piękną cerę

Jak działa bratek (fiołek trójbarwny)?

  • zmniejsza łojotok w trądziku (tabletki, np. Normatabs, Visaxinum),
  • przeciwzapalnie w chorobach skóry tj. egzema, wyprysk, liszaj,
  • oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii wpływając pozytywnie na kondycję skóry.

Jak przygotować bratek?

ODWAR do picia i do okładów

1 łyżkę ziela lub 1 torebkę herbaty (np. Zielnik Apteczny Bratek Fix) zalej 1 szklanką letniej wody i gotuj przez około 5 minut. Przecedź i pij 2-3 razy dziennie po posiłku lub użyj do okładów na skórę trądzikową.

PARÓWKA na twarz

Ziele wsyp do miski i zalej wrzącą wodą. Pochyl twarz, a głowę przykryj ręcznikiem. Pozostań w tej pozycji przez około 15 minut.

Bratek ponadto wykazuje działanie lecznicze na drogi moczowe, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne dzięki zawartości rutyny i witaminy C, a także zwiększa wydzielanie śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Chłodnik naszej produkcji udekorowany bratkami

Zródło: GdziePoLek

Płatki bratka są jadalne i stanowią smaczny dodatek do sałatek oraz stosowane są do dekoracji posiłku w ekstrawaganckich restauracjach. Uważaj jednak na żółte płatki, ponieważ jedzone w większej ilości mogą powodować biegunki!

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 16.03.2018 09:00:01

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Biogal
Czy preparat w Waszej aptece jest bio i jaka cena za 1 opakowanie/ Pozdrawiam Elzbieta Siejek
odpowiada Agnieszka Soroko

Na Twoje pytania w temacie rośliny na zdrowy i piękny wygląd odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.