Żylaki i problem ociężałych nóg

udostępnij:

Żylaki to schorzenia spowodowane przez patologiczne zmiany zachodzące w naczyniach żylnych. Stanowią często problem niebłahy, bo potrafią znacznie obniżyć komfort życia. W wielu przypadkach, przy dolegliwościach im towarzyszącym, ulgę przyniosą leki dostępne bez recepty w aptece. Niekiedy jednak należy zgłosić się do lekarza, aby wykluczyć poważną chorobę bądź zapobiec powikłaniom.

Spis treści

Czym są żylaki?

Przyczyny powstawania żylaków

Kiedy żylaki wymagają wizyty u lekarza?

Powikłania żylaków

Leczenie żylaków

Czym są żylaki?

Żylaki to obrzmiałe i powiększone żyły, które zwykle występują na nogach i stopach. Mogą przybierać niebieską lub ciemnofioletową barwę, a w kształcie często są nierówne, wybrzuszone lub skręcone. Widocznym gołym okiem zmianom często towarzyszą inne objawy, takie jak:

  • ból, uczucie ciężkości i dyskomfortu w nogach,

  • obrzęk stóp i kostek,

  • uczucie pieczenia lub pulsowania w nogach,

  • skurcze mięśni nóg - szczególnie w nocy,

  • sucha, swędząca i cienka skóra nad żylakami.

Objawy te zwykle zaostrzają się podczas ciepłej pogody lub przebywania przez dłuższy czas w pozycji stojącej. Ulegają złagodzeniu podczas ruchu lub po uniesieniu nóg w pozycji leżącej.

Żylaki nóg nie są niestety jedynym problemem. Niektórzy cierpią również na żylaki odbytu - hemoroidy, o których przeczytasz więcej w tym artykule.

Przyczyny powstawania żylaków

W żyłach znajdują się drobne, działające jednokierunkowo „zawory” zwane zastawkami, które zapobiegają cofaniu się krwi, która w żyłach płynie wbrew grawitacji, w górę do serca. Czasami ściany żył ulegają rozciągnięciu i tracą elastyczność, co z kolei powoduje osłabienie zastawek, które poddawane są większemu naporowi krwi. Zastawki zaczynają wówczas „przeciekać”, co prowadzi do cofania się i gromadzenia krwi w niektórych odcinkach żył. Gdy stają się one obrzęknięte i powiększone, mamy do czynienia z żylakami.

Przyczyny, dla których ściany żył rozciągają się, a zastawki ulegają osłabieniu nie są w pełni zrozumiałe i wydaje się, że u niektórych osób dochodzi do tego bez wyraźnych powodów. Znane są jednak czynniki ryzyka, zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, a mianowicie:

  • występowanie żylaków w bliskiej rodzinie,

  • podeszły wiek,

  • nadwaga,

  • praca wymagająca przebywania w pozycji stojącej przez długi okres,

  • ciąża,

  • w rzadkich przypadkach inne schorzenia: przebyta zakrzepica żylna, obrzęk lub guz w miednicy, nieprawidłowości w budowie żył.

Żylaki występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kiedy żylaki wymagają wizyty u lekarza?

Żylaki rzadko kiedy są poważnym schorzeniem i zazwyczaj nie wymagają leczenia. Jednak w określonych przypadkach należy zgłosić się do lekarza:

  • gdy powodują ból lub dyskomfort,

  • skóra nad żyłami jest bolesna i podrażniona,

  • ból w nodze pojawia się w nocy i zakłóca sen.

W pierwszej kolejności lekarz zbada nogi w pozycji stojącej szukając oznak obrzęku żył. Zapyta również o dolegliwości bólowe i o sytuacje, w których dolegliwości związane z żylakami nasilają się. Gdy uzna, że dolegliwości są poważne może skierować pacjenta na dalszą konsultację do flebologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnozowaniem i leczeniem chorób żył. W większości przypadków specjalista przeprowadzi badanie zwane ultrasonografią dupleksową, które wykorzystuje fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości, aby uzyskać obraz żył w nogach. Pozwala ono na zlokalizowanie uszkodzonych zastawek, odpowiedzialnych za powstanie żylaków.

Powikłania żylaków

W większości przypadków żylaki nie prowadzą do powikłań, a jeśli już do nich dochodzi, to z reguły wiele lat po wystąpieniu pierwszych objawów. Niektóre z możliwych powikłań to:

  • krwawienie - żylaki położone blisko powierzchni skóry mogą krwawić w przypadku skaleczenia lub uderzenia w nogę. Zdarza się, że krwawienie jest trudne do opanowania;

Ważne: w przypadku wystąpienia krwawienia z żylaka należy położyć się, unieść nogę i uciskać ranę. Jeśli nie przynosi to efektu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

  • zakrzepowe zapalenie żył - bolesne, twarde grudki pod skórą i zaczerwienienie;

  • zakrzepica żył głębokich - wywołany zakrzepem ból i obrzęk w nodze. Prowadzić może do kolejnych poważnych powikłań, takich jak zatorowość płucna (zagrażająca życiu blokada tętnicy płucnej);

  • przewlekła niewydolność żylna - nieprawidłowy przepływ krwi w żyłach, który zakłóca wymianę tlenu, składników odżywczych i produktów przemiany materii w skórze. Może prowadzić do dalszych powikłań takich jak: wyprysk żylakowy, lipodermatoskleroza (stwardnienie i napięcie oraz zmiana barwy skóry na czerwoną lub brązową, zazwyczaj na łydce) czy owrzodzenia żylakowe.

Leczenie żylaków

Żylaki wymagają leczenia, gdy powodują ból lub dyskomfort lub jeśli występują powikłania. Stanowią one również często problem kosmetyczny dla pacjentów. Lekarz na początku (do 6 miesięcy) może zalecić leczenie polegające na prostych zabiegach wykonywanych we własnym zakresie, a mianowicie:

  • noszenie pończoch uciskowych,

  • regularna aktywność fizyczna,

  • unikanie przebywania w pozycji stojącej lub nieruchomego siedzenia przez dłuższy czas - należy poruszać się co 30 minut,

  • regularny odpoczynek w ciągu dnia, podczas którego nogi są w pozycji uniesionej (np. na poduszce).

Leki i wyroby medyczne na żylaki

Gdy dolegliwości związane z żylakami nie są zbytnio nasilone i ograniczają się do obrzęku, zmęczenia lub uczucia ciężkości nóg czy pajączków (pękające naczynka), zabiegi te można wykonywać jeszcze przed konsultacją lekarską, w ramach profilaktyki. W niektórych aptekach panie mogą zaopatrzyć się w rajstopy o właściwościach uciskowych, takie jak np. Scholl Light Legs, Scholl Light Legs 20 Den cieliste

Można również spróbować terapii licznymi, dostępnymi bez recepty preparatami, w formie tabletek, żelów lub maści. Zawierają one substancje, które zwiększają napięcie i działają ochronnie na naczynia żylne. Zaliczamy od nich:

Dostępne są również preparaty złożone zawierające:

W walce z żylakami stosowana jest również podawana miejscowo, w postaci żelu, heparyna, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. W aptekach bez recepty dostępne są np. Lioton 1000, Heparin-Hasco Forte czy Heparizen 1000. Heparynę, w mniejszym stężeniu, zawierają również preparaty złożone np. Esceven z wyciągiem z kasztanowca i Savarix z wyciągiem z kasztanowca i miejscowo znieczulającą benzokainą.

Zabiegowe leczenie żylaków

Gdy metody te nie przynoszą pożądanego skutku, a ból lub dyskomfort stają się dotkliwe należy udać się do lekarza. Gdy okaże się to konieczne lekarz specjalista może zalecić jedną spośród metod zabiegowych, takich jak:

  • ablacja termiczna - polega na zamknięciu światła zmienionej chorobowo żyły za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości (termoablacja radiowa) lub lasera (termoablacja laserowa). Krew wówczas w naturalny sposób płynie do jednej ze zdrowych żył;

  • skleroterapia - zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnej pianki, która powoduje powstanie blizny i zamknięcie światła żyły;

  • chirurgiczne podwiązanie i wycięcie żylaka.

Zabiegi ablacyjne i skleroterapię wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i już po kilku dniach możliwy jest powrót do normalnej aktywności.

Problem żylaków okazuje się uciążliwy, zwłaszcza dla wielu kobiet. Możliwe jest jednak złagodzenie objawów poprzez farmakoterapię i zmianę stylu życia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 13.04.2023 12:12:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Cyclo 3 Fort

kapsułki, 30 kapsułek

ascorbic acid+hesperidine+ruscus aculeatus

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 21,99 zł

Lioton 1000

żel, 100 gramów

heparin

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 44,99 zł

Phlebodia

tabletki powlekane, 30 tabletek

diosmin

produkt dostępny bez recepty

w 85% aptek

od 30,98 zł

Venalex

kapsułki, 60 kapsułek

diosmin+hesperidine

suplement diety

w 36% aptek

od 24,50 zł

Diohespan Max

tabletki, 60 tabletek

diosmin

produkt dostępny bez recepty

w 91% aptek

od 39,99 zł

Heparin Hasco Forte

żel, 35 gramów

heparin

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 19,19 zł

Aescin

tabletki powlekane, 90 tabletek

escin

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 37,99 zł

DIH Max Comfort

tabletki powlekane, 60 tabletek

diosmin

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 41,39 zł

Diosminex

tabletki powlekane, 60 tabletek

diosmin

produkt dostępny bez recepty

w 64% aptek

od 29,80 zł

Reparil

tabletki, 40 tabletek

escin

produkt dostępny bez recepty

w 41% aptek

od 18,99 zł

Rostil Max

tabletki, 30 tabletek

calcium dobesilate

produkt dostępny bez recepty

w 88% aptek

od 17,49 zł

Venoruton Forte

tabletki, 60 tabletek

troxerutin

produkt dostępny bez recepty

w 78% aptek

od 47,79 zł

Rostil

tabletki, 30 tabletek

calcium dobesilate

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 8,50 zł

Flebinec Plus

proszek (do wytworzenia płynu), 14 saszetek po 4 gramy

melilotus+diosmin+aesculus+hesperidine

suplement diety

w 42% aptek

od 35,19 zł

Aboca Ruscoven biożel

żel, 100 mililitrów

mentha piperita+ruscus aculeatus+centella asiatica+vitis vinifera+althaea officinalis

kosmetyk

w 27% aptek

od 32,90 zł

Detramax

tabletki powlekane, 60 tabletek

diosmin+hesperidine+vitis vinifera+ascorbic acid

suplement diety

w 38% aptek

od 22,99 zł

Aktywny żel z kasztanowca Forte

żel, 200 mililitrów

aesculus+plantago lanceolata+ruscus aculeatus+menthol+diosmin+hesperidine

kosmetyk

w 33% aptek

od 5,79 zł

Diosmicare Cyclo

tabletki, 60 tabletek

suplement diety

w 6% aptek

od 35,99 zł

Dobenox Forte

tabletki powlekane, 30 tabletek

calcium dobesilate

produkt dostępny bez recepty

w 92% aptek

od 18,45 zł

Diosmilegs Gel

żel, 100 mililitrów

diosmin+aesculus+ginkgo biloba

kosmetyk

w 10% aptek

od 6,99 zł

Venotrex

kapsułki, 50 kapsułek

troxerutin

produkt dostępny bez recepty

w 26% aptek

od 37,19 zł

Detramax tabletki + Detramax żel

zestaw, 1 zestaw: 60 tabletek + 75 mililitrów

suplement diety

w 19% aptek

od 25,50 zł

Galvenox Żel

żel, 100 gramów

dexpanthenol+aesculus+aloe vera+calcium dobesilate

kosmetyk

w 17% aptek

od 30,19 zł

Cyclocare

żel, 100 mililitrów

aesculus+arnica+ruscus aculeatus+citrus limon+vaccinium myrtillus+menthol

kosmetyk

w 6% aptek

od 22,49 zł

Venescin

żel, 40 gramów

aesculus+troxerutin

produkt dostępny bez recepty

w 55% aptek

od 18,49 zł

CycloVenox 3 Extra Activlab Pharma

kapsułki, 60 kapsułek

ascorbic acid+hesperidine+ruscus aculeatus

suplement diety

w 17% aptek

od 19,19 zł

Żel aktywny kasztanowiec, miłorząb, babka lancetowata

żel, 200 mililitrów

aesculus+ginkgo biloba+plantago lanceolata

kosmetyk

w 9% aptek

od 6,25 zł

Puetterbinde

opaska elastyczna, 1 sztuka

wyrób medyczny

w 10% aptek

od 29,79 zł

Sapoven T

żel, 30 gramów

aesculus+troxerutin

produkt dostępny bez recepty

w 26% aptek

od 11,79 zł

Venescin Forte

drażetki, 30 tabletek

aesculus+rutoside

produkt dostępny bez recepty

w 88% aptek

od 19,79 zł

Żel aktywny diosmina i hesperydyna

żel, 200 mililitrów

kosmetyk

w 6% aptek

od 6,51 zł

Ekamedica Żyworódka

żel, 200 mililitrów

kosmetyk

w 11% aptek

od 12,19 zł

CycloVenoMax 3 Multipharm

kapsułki, 30 kapsułek

ruscus aculeatus+hesperidine+ascorbic acid

suplement diety

w 6% aptek

od 11,76 zł

Sól do stóp ze skłonnościami do opuchlizny, obrzęków

proszek (do wytworzenia płynu), 550 gramów

kosmetyk

w 8% aptek

od 10,65 zł

Dobenox

tabletki powlekane, 30 tabletek

calcium dobesilate

produkt dostępny bez recepty

w 34% aptek

od 8,32 zł

New Nordic Active Legs

tabletki, 30 tabletek

pinus pinaster+vitis vinifera+ascorbic acid+piper nigrum

suplement diety

w 8% aptek

od 49,00 zł

DIH Cyclo

kapsułki, 30 kapsułek

diosmin+ruscus aculeatus

suplement diety

w 7% aptek

od 20,70 zł

Esceven

żel, 30 gramów

heparin+aesculus

produkt dostępny bez recepty

w 53% aptek

od 13,99 zł

Ruskolina

kapsułki, 30 kapsułek

ruscus aculeatus+hesperidine+ascorbic acid

suplement diety

w 7% aptek

od 16,19 zł

Circo 3 System

kapsułki, 30 kapsułek

suplement diety

w 17% aptek

od 8,54 zł

Gold3Vena ALG Pharma

tabletki, 60 tabletek

suplement diety

w 8% aptek

od 15,99 zł

Allenogi Forte

żel, 100 gramów

menthol+heparin

kosmetyk

w 22% aptek

od 16,19 zł

Acerin Cool Relax żel chłodzący do nóg

żel, 150 mililitrów

kosmetyk

w 21% aptek

od 12,19 zł

DiosMax

tabletki powlekane, 60 tabletek

diosmin

produkt dostępny bez recepty

w 47% aptek

od 41,49 zł

Ekamedica Gojnik + żywokost

żel, 200 mililitrów

kosmetyk

w 12% aptek

od 13,99 zł

Amaven Balsam pielęgnująco-kojący na zmęczone nogi

balsam, 100 gramow

diosmin+hesperidine+ruscus aculeatus+centella asiatica

kosmetyk

w 9% aptek

od 21,44 zł

Gold3Vena ALG Pharma

kapsułki, 60 kapsułek

ascorbic acid+ruscus aculeatus+citrus

suplement diety

w 6% aptek

od 10,39 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)