← powrót do głównej strony opinii i pytań

Ania (anonim, 185.137.49.)
około 14 dni temu, Warszawa

Czy w ciąży można stosować maść Protopic?

Jestem w 5 tygodniu ciązy i stosuje na twarz protopic 0,1%. Czy jest to bezpieczne? Lekarz rodzinny powiedział że mogę Go nadal stosować ale na ulotce kobietą w ciąży nie można. I teraz się boję...

Informacje zamieszczone w materiałach producenta informują, iż brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania maści z takrolimusem (składnikiem czynnym preparatu Protopic) u kobiet w ciąży. Nie oznacza to, że preparat jest w ciąży absolutnie przeciwwskazany, jednak zaleca się, aby jego stosowanie ograniczać do sytuacji, kiedy jest to bezwzględnie konieczne.

Decyzja co do stosowania u Pani maści Protopic powinna być zatem podjęta nie tylko w oparciu o dane (dosyć zresztą skromne) dotyczące ewentualnego wpływu takrolimusu na płód, ale również z uwzględnieniem Pani stanu zdrowia. Należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy stan Pani skóry jest na tyle poważny, że aplikacja maści Protopic jest w tym momencie koniecznością (jeśli tak - być może wystarczające będzie mniejsze stężenie?), a także - czy w Pani przypadku możliwe jest zastosowanie jakiejś alternatywnej terapii, o lepiej znanym profilu bezpieczeństwa u kobiet w ciąży. Należałoby się także zastanowić nad konsekwencjami ewentualnego przerwania terapii - czy nie spowoduje to konieczności zastosowania bardziej agresywnego i potencjalnie jeszcze mniej bezpiecznego dla dziecka leczenia.

Dane dotyczące takrolimusu wykazują, że po zastosowaniu go miejscowo jego stężenia w krążeniu ogólnoustrojowym są niskie. Oznacza to, że lek w niewielkim stopniu przenika do krwi. Ekspozycja układowa wzrasta wraz ze wzrostem leczonej powierzchni. Oznacza to, że im większą powierzchnię skóry Pani smaruje, tym więcej leku może się wchłonąć do krążenia. Jednak zarówno stopień jak i szybkość miejscowego wchłaniania takrolimusu zmniejszają się w miarę poprawy stanu skóry. Oznacza to, że przy zaostrzonych zmianach można spodziewać się większej przepuszczalności skóry i większego przenikania leku.

Badania dotyczące wpływu takrolimusu na płód są ograniczone i dotyczą zwierząt oraz sytuacji, w której lek ten był przyjmowany doustnie (sytuacja taka może mieć miejsce np. po przeszczepie). W badaniach tych obserwowano niekorzystne działanie tej substancji czynnej na płód, ponieważ takrolimus przenika przez łożysko. Nie można jednak wyników tych badań przenosić równoważnie na aplikację miejscową, ponieważ ten sposób podania wiąże się z mniejszą (około 30-krotnie mniejszą) ekspozycją organizmu na lek. Jednocześnie najniższe stężenie takrolimusu we krwi, przy którym można zaobserwować działania ogólne, jest nieznane.

Mając na uwadze wszystkie powyższe informacje, proponowałaby skonsultować się dodatkowo z ginekologiem, u którego będzie Pani prowadzić ciążę, jak i z dermatologiem, jako specjalistą, który najlepiej jest w stanie ocenić stan Pani skóry.

Załączam linki do artykułów, które przygotowaliśmy z myślą o kobietach spodziewających się dziecka, być może znajdzie Pani coś dla siebie:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nudnosci-i-wymioty-w-ciazy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie-w-ciazy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/suplementy-ciaza
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko
https://www.gdziepolek.pl/tematy/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke