← powrót do głównej strony opinii i pytań

Wiki (anonim, 5.173.107.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jaki lek jest podobny do Arechinu, ale mniej inwazyjny?

Witam. Kilka lat biorę Arechin 250mg. W tym roku podczas pobytu nad morzem dostałam silnego uczulenia.Przestałam brać lek przez dwa miesiące.Zaczęły mnie boleć ręce odezwała się ostroga piętowa .Rozpoczęłam brać ponownie lek.Dolegliwości prawie ustały,ale wróciły szumy w uszach i inne problemy. Chciałabym zmienić lek na mniej inwazyjny o podobnym działaniu. Do tej pory odczuwam inne skutki brania Arechinu takie jak zwiotczenie mięśni,przybór wagi itd,ale nie odczuwam bólu! Proszę o odpowiedż.Dziękuję.

Z Pani wpisu wnioskuję, że choruje Pani na reumatoidalne zapalenie stawów lub inną chorobę zapalną narządu ruchu. Leki stosowane w tych schorzeniach nie należą niestety do najłagodniejszych, jeśli chodzi o działania niepożądane:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/6896/arechin-tabletki/ulotka

Arechin to lek zawierający chlorochinę, jednym ze wskazań jest właśnie reumatoidalne zapalenie stawów. Najbardziej podobnym lekiem, niekiedy lepiej tolerowanym jest preparat zawierający związek podobny - hydroksychlorochinę (np. Plaquenil):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62145/plaquenil-tabletki-powlekane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/62145/plaquenil-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
Decyzję o zmianie leczenia może podjąć oczywiście tylko lekarz.

Na temat innych możliwości terapeutycznych można przeczytać w przygotowanych przez nas artykułach na temat RZS:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-reumatoidalne-zapalenie-stawow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs

Opisuje Pani różnego rodzaju działania niepożądane, jakich doświadcza Pani podczas stosowania leku Arechin, a także pisze Pani o przerwaniu leczenia z uwagi na wystąpienie uczulenia. Wydaje się, że przy tak nasilonych skutkach ubocznych należy o nich koniecznie porozmawiać z lekarzem. Skutki uboczne można i należy zgłaszać także indywidualnie, o czym piszemy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
Warto w tym miejscu wspomnieć, że zarówno w przypadku leku Arechin, jak i Plaquenil jednym z działań ubocznych, które mogą wystąpić i wymagają regularnej kontroli są powikłania okulistyczne.

Zachęcając do kontaktu z lekarzem chciałabym wspomnieć, że - jeśli okaże się, iż w Pani przypadku wyczerpały się inne możliwości bezpiecznego leczenia - może on zaproponować Pani leczenie w ramach programu lekowego. O tym czym są programy lekowe piszemy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie