Gośka (anonim, 31.183.163.)
około 10 dni temu, Katowice

Czy to prawda, że trzeba nosić tylko maseczki chirurgiczne i nie można zasłaniać buzi szalikiem? Gdzie można kupić taką maseczkę? Co ile ją zmieniać?

Czy to prawda, że trzeba nosić tylko maseczki chirurgiczne i nie można zasłaniać buzi szalikiem? Gdzie można kupić taką maseczkę? Co ile ją zmieniać?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze obowiązku noszenia maseczek chirurgicznych, czyli takich, które nosi fachowy personel w szpitalu, np. podczas operacji. Nowe przepisy dotyczące noszenia maseczek mają pojawić się w przyszłym tygodniu.
Główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban poinformował, że Minister Zdrowia ma wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Najprawdopodobniej więc twarzy nie będzie można już zasłaniać maseczką bawełnianą, szalikiem czy przyłbicą, bowiem nie zapewniają one takiego bezpieczeństwa jak maseczka chirurgiczna.

Tak, maseczki chirurgiczne można kupić w aptekach. Ich przykłady wraz z dokładnym opisem znajdzie Pani tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/maski-ochronne-chirurgiczne-i-medyczne

Proszę pamiętać, że wszystkie formy ochrony twarzy (np. szalik, maseczka) należy wymieniać, gdy już zawilgotnieją. Maseczki bawełniane czy przyłbice można także dezynfekować przy pomocy odpowiednich płynów, np.
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105057/plyn-wirusobojczy-do-dezynfekcji-maseczek-mysterill-plyn/apteki/w-polsce

do czasu ich wyprania.

Należy pamiętać, że maseczki chirurgiczne są jednorazowego użytku i po jej jednorazowym wykorzystaniu powinno się ją wyrzucić.

Szczegółowe informacje odnośnie dezynfekcji i prania maseczek wielorazowych, a także możliwości dezynfekcji maseczek chirurgicznych, znajdzie Pani klikając w poniższe linki:
- https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/19360/maseczka-czy-maseczki-mozna-prac-z-innymi-ubraniami
- https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/19073/maseczka-jak-zdezynfekowac-maske-ochronna
- https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/19269/dlaczego-niebieska-strona-maseczki-powinna-byc-na-zewnatrz