New (anonim, 5.173.235.) Warszawa 3 lata temu

Czy Ceroxim oraz Nystatyna wpływają na skuteczność krążka?

Czy ceroxim 500 i nystatyna osłabiają skuteczność krążka? Jak działa osłabienie skuteczności? Czy nie powinnam uprawiać seksu aż do kolejnego okresu?

3 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Sugerowane produkty

Asekuracja w trakcie i po antybiotykoterapii

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Proszę zwrócić uwagę, że w podlinkowanym wpisie pacjentka nie podała nazwy antybiotyku, jaki stosuje, więc koleżanka odpowiedziała ogólnie i się z nią zgadzam, bowiem są antybiotyki, które osłabiają skuteczność krążka.

Niektóre antybiotyki, np. klarytromycyna czy erytromycyna należą do inhibitorów CYP3A4 w wątrobie, czyli enzymu, który metabolizuje składniki środków antykoncepcyjnych. Jeśli antybiotyk zablokuje ten enzym, nie będzie on mógł zmetabolizować środka antykoncepcyjnego, czyli może się zwiększać stężenie estrogenu
lub progestagenu we krwi, co wpływa na skuteczność antykoncepcji.

Zgłaszano także przypadki uszkodzenia systemu terapeutycznego dopochwowego podczas jednoczesnego stosowania produktów dopochwowych, w tym antybiotyków.

Pani podała konkretną nazwę antybiotyku. Ceroxim nie jest inhibitorem CYP3A4 w wątrobie ani nie jest stosowany dopochwowo. Nie wpływa on zatem na skuteczność krążka.

New (anonim, 5.173.235.) 3 lata temu

Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ tutaj inna Pani napisałam, że antybiotyki wpływają na skuteczność antykoncepcji i w postaci tabletek jak i krążka

https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/39552/czy-antybiotyk-doustny-i-antybiotyk-miejscowy-obnizaja-skutecznosc-antykoncepcji

Katarzyna Domagała Farmaceuta

3 lata temu

Ceroxim 500 osłabia skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, nie wpływa na skuteczność krążka.

Nystatyna nie ma wpływu na skuteczność krążka.

Jeśli chodzi o wpływ leku Ceroxim na skuteczność antykoncepcji doustnej, to antybiotyk zaburza skład flory bakteryjnej w jelitach, niezbędnej do przekształcania hormonów zawartych we wszystkich rodzajach pigułek do aktywnych form, co ogranicza ich wchłanianie z tabletek do krwi.

Przyjmując leki Ceroxim 500 i Nystatynę oraz stosując krążek może Pani normalnie uprawiać seks.

Przesyłam listę środków, które mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-oslabiaja-skutecznosc-antykoncepcji - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły