ABC (anonim, 181.43.240.) Wrocław 3 lata temu

Jakie są najważniejsze informacje umożliwiające podjęcie leczenia lekiem Humira?

Witam, Chciałabym się dowiedzieć szczegółowo o możliwość zakupy tego leku na receptę.
Interesuje mnie to : 1) gdzie,w jakich aptekach mogę zrealizować zakup leku? 2) jaki jest aktualny koszt tego leku? 3) Recepta max jak długi może zawierać przedział czasowy terapi? z miesiąca na miesiąc, czy można zakupić np. 3 mce? 6 mcy? / nobo wiadomo,ż terapia ta trwa nawet do roku? 4) czy żeby zrealizować zakup leku w Polsce muszę mieć receptę wystawioną przez polskiego lekarza,czy też może być lekarz z zagranicy? 5) jak długo sie czeka na sprowadzenie tego leku do apteki?

Mam 5 cio letniego synka, który od roku ma stwierdzone UVEITIS. Od zeszłego września poddawany jest leczeniu stopniowym: krople steroidowe, + krople rozszerzające źrenicę. Nastepnie doszły do tego leki z kortykosteroidami ( BERSEN – PREDNISOLA 20 mg /5 ml) o finał to leki immunosupresyjne (tabletki METOTREXATO 2,5 mg , 1 raz na tydzień 4 tabletki. od 6 tygodni, czyli od drugiej połowy czerwca 2020 Zastrzyki METOJECT 10mg/0,2 ml - zastrzyki, bo terapia tabletkami nie pomogła. ) Zastrzyki miały mieć silniejsze oddziaływanie, ale niestety nie pomagają i zapalenie w oku jak było tak jest. Konieczna jest terapia lekiem biologicznym. Aktualnie przebywam z synem za granicą . Jestem wraz synem ubezpieczona również w Polsce. Potrzebuję wiedzieć,czy realizacja recepty od lekarza z zagranicy jest możliwa, czy muszę mieć receptę od polskiego lekarza ( to oczywiście jest możliwe, ale czas...) . Bardzo proszę o pomoc i jak największą ilość informacji potrzebnych mi do podjęcia leczenia mojego synka. Z góry bardzo dziękuję :)

2 odpowiedzi, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: wnosi małą wartość do dyskusji.

Anett  (anonim, 46.186.32.) 3 lata temu

Rowniez choruje na agresywna forme Uveitis. Jesli mozna prosic o kontakt bylabym wdzieczna - interesuje mnie Pani zdanie na temat leczenia zagranicznego. Moze podpowiem tez cos z mojej perspektywy „sciezki zalatwiania importu docelowego“

Pozdrawiam!

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W Polsce leki z adalimumabem, czyli między innymi Humira, ale również produkty lecznicze Hyrimoz, Idacio czy Imraldi dostępne są w ramach tak zwanego "programu lekowego":
https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie Program polega na tym, że lek podawany jest w szpitalu na oddziale lub wydawany z apteki szpitalnej pacjentowi do stosowania w domu (zależnie od uwarunkowań danego programu). Pacjent zakwalifikowany do danego programu lek otrzymuje bezpłatnie.

Cena hurtowa brutto leku Humira 40 mg wynosi - zgodnie z obwieszczeniem refundacyjnym aktualnym na dzień 01.03.2020 - 2577,87 zł. Dotyczy ona opakowanie zawierającego 2 wstrzykiwacze z lekiem. Są to ceny obowiązujące podmioty realizujące program, a nie indywidualnych pacjentów, ale pozwalają one zorientować się w koszcie leku. Należy spodziewać się, że cena detaliczna będzie wyższa.

Ze względu na specyficzny model dystrybucji (bezpłatny program lekowy dostępny w szpitalu), specjalistyczne wskazania i wysoką cenę, apteki ogólnodostępne praktycznie nie posiadają zapasów tego typu leków: https://www.gdziepolek.pl/produkty/36536/humira-iniekcja/apteki/w-polsce Humira posiada kategorię dostępności Rpz, co oznacza, że nie jest zastrzeżony do lecznictwa zamkniętego i teoretycznie może Pani zakupić go w aptece otwartej. Przykładowo, obecnie (na dzień 31.07.2020) kilka placówek zintegrowanych z GdziePoLek w skali kraju posiada na stanie lek Hyrimoz: https://www.gdziepolek.pl/produkty/98148/hyrimoz-iniekcja/apteki/w-polsce Więcej na temat ograniczeń dotyczących leków o kategorii dostępności Rpz: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/10251/elvanse-co-oznacza-ktegoria-dostepnosci-rpz

Jeśli zależy Pani na leku Humira, to może Pani spróbować zamówić go w wybranej aptece. Należy wówczas liczyć się z koniecznością oczekiwania na zamówienie leku i potrzebą wniesienia pełnej odpłatności (100% ceny), ponieważ w Polsce ubezpieczenie obejmuje refundację leczenia tylko w ramach programu lekowego. Nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć, jak długo może trwać proces pozyskania leku. Te informacje może mieć jedynie apteka, która będzie kontaktowała się bezpośrednio z dostawcą.

Jeśli jest Pani ubezpieczona także za granicą, to być może Pani lokalny ubezpieczyciel mógłby partycypować w kosztach zakupu przez Panią leku w Polsce, natomiast to zależy od instytucji ubezpieczającej i zasad panujących w kraju Pani pobytu.

W Polsce możliwa jest oczywiście recepta wystawiona przez polskiego lekarza. Wówczas najprawdopodobniej otrzyma Pani e-receptę. Taka recepta może być nawet receptą roczną: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/24018/e-recepta-ile-wazna-jest-e-recpeta https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/15344/czy-majac-recepte-na-3-opakowania-leku-moge-wykupowac-je-sukcesywnie-czy-musze https://www.gdziepolek.pl/blog/jak-zrealizowac-e-recepte-w-aptece

Możliwa jest także realizacja recepty transgranicznej - wystawionej w innym kraju należącym do UE. Będzie to recepta papierowa. Może być na niej ilość leku na 120 dni kuracji. Więcej na ten temat: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-kupic-leki-za-granica

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły