Marysia (anonim, 193.239.145.)
około 10 miesięcy temu, Warszawa

Kiedy trzeba suplementować wapń?

Czy przy poziomie wapnia 2.34 (2.2-2.65) oraz wapnia zjonizowanego 1.17 (1.15-1.32) i poziomie hormonu PTH 21.7 (12-88) powinnam suplementowac wapń? Wizyta u lekarza dopiero w lipcu a ja walczę z zawrotami głowy... Dodam że mam też niedobór magnezu 1.89 (1.9-2.5) i przyjmuje wit D 2000 jednostek (obecnie wit na poziomie 54 a wychodziłam w październiku z poziomu 9)

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Marysia (anonim, 188.146.36.)
około 10 miesięcy temu

Witam, nie stosowałam wcześniej wapnia, jedynie cały czas od września wit D i magnez. Zauważyłam właśnie ze odkąd biorę wapń mam problem z pecherzem, tzn uczucie parcia na pęcherz bez pieczenia itp. Więc może to przesłanka do odstawienia... Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź

Nie wspomina Pani, czy przed wykonaniem badań suplementowała Pani preparaty zawierające wapń.

Przedstawione wyniki badań nie wskazują na niedobór wapnia we krwi. Co prawda, poziom wapnia zjonizowanego, czyli aktywnej formy tego pierwiastka utrzymuje się w dolnej granicy normy, jednak wynik ten jest wynikiem prawidłowym. Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że stężenie parathormonu (PTH) - hormonu odpowiadającego m.in. za gospodarkę wapniową, jest prawidłowe, jeśli nie występują inne wskazania do jego stosowania, np. stwierdzona osteoporoza, nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji tego pierwiastka. Co ciekawe, istnieją wyniki badań, które wykazały, że u osób z osteoporozą - chorobą objawiającą się zmniejszeniem gęstości kości, zawroty głowy obserwuje się trzykrotnie częściej niż u osób zdrowych.

Warto jednak zadbać o to, by w diecie nie zabrakło pokarmów będących naturalnym źródłem wapnia, takich jak nabiał, orzechy, rośliny strączkowe czy zboża, ponieważ uzupełniając wapń w ten sposób, ciężko jest go przedawkować.

W przypadku suplementacji preparatami wapnia, istnieje natomiast ryzyko przedawkowania, zwłaszcza, gdy równolegle stosuje się witaminę D3.

Nadmiar wapnia we krwi może objawiać się trudnościami w koncentracji, zaparciami, częstomoczem i bólami kostnymi. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania kamieni moczowych i niewydolności nerek oraz zaburzeń rytmu serca.

Istnieje wiele możliwych przyczyn zawrotów głowy. Wymienia się wśród nich m.in. zaburzenia błędnika, choroby układu nerwowego, problemy z ciśnieniem krwi. Częstsze występowanie zawrotów głowy obserwuje się także u kobiet w okresie klimakterium.

Warto w pierwszej kolejności wykluczyć wyżej wspomniane przyczyny zawrotów głowy.

O tym, czy i kiedy należy suplementować witaminy i minerały pisaliśmy w artykule:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-trzeba-suplementowac-witaminy-i-mineraly