---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Marta (anonim, 142.116.194.) Polska 3 lata temu

Czy szczepienie na grypę ma związek z koronawirusem?

Dzień dobry, Obserwując korelacje pomiedzy szczepieniami przeciw grypie (Vaxigrip Tetra) a występowaniem koronowirusa w Polsce i na świecie można stwierdzić, że tam gdzie jest ta szczepionka jest wiecej zachorowań na koronowirusa. Czy państwo sprawdzaliście tą zależność statystyczniem Jest duże prawdopodobieństwo, że ta szczepionka powoduje koronowurusa. Proszę o odpowiedz na podstawie danych statystycznych.

20 odpowiedzi, 3 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Stan 1965 (anonim, 31.61.246.) 53 dni temu

Byłem szczepiony 3 krotnie p.covid 19 i w tym samym okresie 2 krotnie p.grypie. Nie zachorowałem ani na jedno ani na drugie. Czuje się świetnie. Nic mi dodatkowego nie wyrosło oraz nic nie odpadło. W moim najbliższym otoczeniu zachorowało sporo osób. Jedni przechodzili covid 19 bardzo łagodnie, jak zwykłe przeziębienie. Inni mieli mniej szczęścia. Dwie osoby zaś zmarły. Jednym słowem ,a raczej krótkim zdaniem warto było!

Hesia (anonim, 77.91.29.) 5 miesięcy temu

Dawaj tygodnie temu zaszczepiona byłam przeciw grypie ,po dwóch tygodniach mam covid ,jak to możliwe?

Adrian (anonim, 46.134.78.) 2 lata temu

Szukałem informacji na temat szczepień we Włoszech przeciw grypie przed covidem. Tam gdzie umarło sporo starszych ludzi.W polskich mediach nic nie znalazlem ale na zagranicznych portalach można znaleźć informacje że w 2019 wyszczepiono tam na grype większość populacji powyżej 60 roku życia.

Angie (anonim, 188.146.165.) 2 lata temu

Co za bzdury! Szczepilam się w październiku 2020 Vaxigrip Tetra i moja odporność bardzo wzrosła. Tą samą szczepionkę zastosowałam w 2019r. Tak samo mój syn. Zero infekcji i zero covida, a mamy kwiecień 2021r. Za trzy tygodnie będę zaszczepiona p.Covid i w czerwcu lecę na wakacje!

Obserwator (anonim, 5.173.139.) 2 lata temu

Polecam lekturę science z 77 roku, co prawda artykuł dotyczy polio ale wyraźnie wskazuję związek pomiędzy żywa szczepionka i zachorowaniami odszczepiennymi o grozniejszym przebiegu niż dzikie polio. Nie znalazłam żadnych badań potwierdzajacych że jakąkolwiek żywa szczepionka wywołuje lepsza odpowiedź immunologiczna niż szczepionki pozostałe. Nie wiem dlaczego obecnie cześć z oferowanych szczepionek jest żywa, mimo że jest to niewielki %. Z ciekawostek żywa szczepionka fluenz tetra na grypę jesienia 2020 pojawiła się w ilość ok 100 tys sztuk na początku września i pod koniec listopada. Nie muszę nikomu przypominać kiedy byly skoki zachorowań. Staram się obserwowac ta szczepionkę też w tym roku i o dziwo pojawiła się na chwilę ok 2 mies temu i od 2 tyg jest niedostępna. Też zauważam zależność i zastanawiam się jaki jest sens tworzenia przez naukowców nowych wirusów i jakkolwiek są te szczepionki badane podawanie tych szczepionek dzieciom( z reguły są refundowane dla dzieci pod pretekstem braku wklucia) Ponadto po rozmowie ze znajomą która ma małe dziecko jestem przerażona faktem iż rodzice nie są informowani przez lekarza ze dziecko przez ok 2 tygodnie zaraża tym nowym wirusem i powinno być poddane kwarantannie, a już na pewno nie powinno mieć w tym czasie kontaktu z osobami starszymi i chorymi. Nasuwa mi się tylko jeden wniosek. Pozdrawiam.

Jowita (anonim, 95.174.53.) 3 lata temu

Ja tam żadnej korelacji między szczepieniami na grypę i występowaniem koronawirusa nie widzę. Co więcej, uważam, w przypadku zarówno jednej jak i drugiej choroby podstawą ochrony jest profilaktyka, tak jak napisano na portalu Zdrowy Kręgosłup.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Do @Kasia: Nie ma wytcznych, a przynajmniej ja ich nie znam, dotyczących szczepień a COVID-19. Z tego co mi wiadomo, stosuje sę ogólne zasady kwalifikacji do szczepień. Z pewnością szczepienie nie będzie zalecane w czasie występowania ostrych objawów. Szczepienie przeciwko grypie jest wskazane, ale można spotkać się z opinią, że warto wstrzymać się nieco ze szczepieniem, aby dać organizmowi szansę na regenerację. Jeśli przeszła Pani chorobę bezobjawowo, proszę zastosować się do rekomendacji Pani lekarza rodzinnego.

pablo1 (anonim, 84.17.55.) 3 lata temu

Jestem po 70-tce. Pierwszy raz w życiu szczepiłem się na grypę miesiąc temu. Żona nie. Żona miała dwa tygodnie temu pozytywny test na koronawirusa. A ja do tej pory jestem zdrów, a nie stosowaliśmy w domu żadnych szczególnych środków ostrożności oczywiście oprócz kwarantanny. Poza tym ja dużo wychodziłem na świeże powietrze (również na kwarantannie spacery po balkonie ok. 2 km dziennie!), a żona zaczęła chorować dzień po pierwszym wyjściu na świeże powietrze, po dwóch (!) tygodniach siedzenia w domu, na działce. Próbuję to skorelować, ale to nie są obserwacje naukowe.

Kasia  (anonim, 176.221.121.) 3 lata temu

Witam, po jakim czasie od zachorowania na koronawirusa (bezobjawowy przebieg) można zaszczepić się przeciwko grypie?

Wojtek (anonim, 88.220.82.) 3 lata temu

Pani Marto ja z kolei zauważyłem następującą korelację: w krajach które szczepią swoich obywateli na grypę jest mniej zachorowań na koronowirusa a co za tym idzie mniej zgonów z tego powodu.

Odpowiedź usunięta, ponieważ: jest spamem.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Z argumentami przemawiającymi na korzyść szczepień przeciwko grypie można zapoznać się w naszym filmie:

W.A.G. (anonim, 95.40.11.) 3 lata temu

Pani pytania powinny dać oficjelom do myślenia: w krajach, w rejonach, gdzie jest najwyższy odsetek szczepienia p. grypie obserwuje się najwyższą śmiertelność z powodu Covid-19? Należy udowodnić to twierdzenie lub je obalić! Jesteśmy na chwilę przed większymi szczepieniami p. grypie i co?

Agnieszka Soroko Farmaceuta

3 lata temu

Jeśli post/pytanie nie łamało zasad naszego regulaminu, to powinno nadal znajdować się na stronie:
https://www.gdziepolek.pl/zapytaj-farmaceute Pozdrawiam :)

Aga (anonim, 78.11.25.) 3 lata temu

Proszę o informację, gdzie zginął poprzedni post Marty?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Załączam interesującą opinię przewodniczącego Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adama Antczaka:
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C83080%2Cekspert-w-tym-roku-wszyscy-powinnismy-sie-zaszczepic-przeciw-grypie.html

Jednocześnie zamieszczam link z informacją o zasadach społeczności. Prosimy o dostosowanie się do nich i nie zamieszczanie wpisów wchodzących w obszar polityki: https://www.gdziepolek.pl/zasady-spolecznosci

Aga (anonim, 37.47.23.) 3 lata temu

Nie sprawdzałam na konkretnych szczepionkach ale spraedzilam korelacja wyszczepialnosci poszczególnych krajów w Europie że wzrostem śmiertelności na euromomo. Kraje ktore miały największą wyszczepialnosc osób 65+ miały również największy wzrost śmiertelności. Może rządzący chcą ukryć trafiona szzepionke na grypę poprzez wywołanie sztucznej pandemii? Dlaczego w nnyg krajach nie ma żadnego wzrostu?

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

W sezonie 2019/2020 udostępniono trzy szczepionki:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-przeciw-grypie

Za szczepionkę Vaxigrip Tetra odpowiedzialny jest Sanofi Pasteur z siedzibą we Francji i nie ma informacji, aby wytwarzał ją inny podmiot. Za Influvac Tetra odpowiada Mylan IRE Healthcare Ltd. z Irlandii, ale wytwórcą jest Abbott Biologicals B.V. z Holandii. Natomiast za szczepionkę donosową Fluenz Tetra odpowiada AstraZeneca AB ze Szwecji, ale wytwórcą biologicznych substancji czynnych jest MedImmune z siedzibą w UK. Nie mogę natomiast potwierdzić Pani, że z całą pewnością wszystkie etapy procesu wytwarzania odbywają się kraju właściwym dla wytwórcy. Moim zdaniem takie informacje nie są upubliczniane. Być może da się jakieś wiadomości uzyskać zwracając się bezpośrednio do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.

Jeśli chodzi o inne poruszone przez Panią kwestie, to osobiście za dramatyczną sytuację w Brazylii winię niekompetencję tamtejszych władz, a nasze ognisku na Śląsku wynika w mojej ocenie z braku możliwości zastosowania dystansowania społecznego w takich miejscach pracy jak kopalnie. Osoby starsze i z przewlekłymi chorobami są w sposób naturalny są mniej odporne i bardziej narażone na wszelkie choroby, nie tylko na COVID-19, zaś pracownicy ochrony zdrowia ulegają zarażeniu koronawirusem z racji wykonywanej pracy. Nie mam natomiast wiedzy ani nie znajduję źródła informacji pozwalającego stwierdzić, że kraje, które więcej szczepią przeciwko grypie miały wyższy stopień zachorowalności na COVID-19. Być może - jak Pani zauważyła - w przyszłości pojawią się dane statystyczne pozwalające na wyciągnięcie wniosków zgodnie z Evidence Based Medicine. Zanim to nastąpi preferuję i doradzam zasadę ekonomii myślenia. Mimo wszystko także bardziej niż domniemania cenię informacje choćby wstępnie oparte na jakichkolwiek naukowych podstawach, nawet takich bazujących na retrospekcji.

Jeśli chodzi o jakość szczepionek, to żaden z powyższych preparatów nie był objęty decyzją o wycofaniu z powodu wady jakościowej. Można to sprawdzić w publicznym rejestrze: https://rdg.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl

Marta (anonim, 142.116.194.) 3 lata temu

Witam serdecznie, dziękuje za odpowiedź i przesłane linki.
Niestety dotyczą one badań i opinii, które zrobione były lub wypowiedziane w latach poprzednich. Odnośnie obecnej pandemii określanej jak COVID-19 ani Pani nie może twierdzić, że nowa szczepionka przeciwko grypie tej pandemii nie wywołała ani ja nie mogę twierdzić, że ją wywołała, ponieważ nie dysponujemy wiarygodnymi badaniami przeprowadzonymi w tym kierunku. Zauważyłam jednak zadziwiające korelacje, 1. że kraje które szczepią więcej przeciwko grypie mają wyższy stopień zachorowalności na CODVID-19. 2. że osoby dotknięte epidemią CODVID-19 pokrywają się z grupą osób, którym na całym świecie zaleca się szczepienie przeciwko grypie tzn. osoby starsze, z przewlekłymi chorobami, służba zdrowia, osoby udające się w podróż. 3. Zadziwiającą jest również rzeczą, że wybuch CODVID-19 na półkuli południowej nakłada się z sezonowym terminem szczepień na grypę na tej półkuli - Brazylia Myślę, że Pani może łatwo sprawdzić, które tereny Polski zostały najbardziej dotknięte CODVID-19 i czy na tych terenach została użyta nowa szczepionka na grypę, która zresztą dotarła na rynek światowy z opóźnieniem. Może Pani również sprawdzić czy na Śląsku nie zostały przeprowadzone szczepienia przeciwko grypie nową szczepionką. Istnieje zawsze możliwość, że szczepionka jest za mocna dla grupy, do której została zastosowana lub duża partia tych szczepionek została zanieczyszczona w czasie produkcji, np. innymi wirusami. Z pewnością Pani wie, że historie takie zdarzały się w przeszłości Interesuje mnie tutaj i proszę o odpowiedź, gdzie obecne szczepionki na grypę zostały wyprodukowane, czyli dokładnie w jakim kraju znajdują się zakłady, które te szczepionki produkują. Zaznaczmy, że nie chodzi mi o oficjalnego producenta, ale miejsce, gdzie są fizyczne zrobione. Pozdrawiam serdecznie.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Załączam dodatkowo świeżo opublikowane badanie przeglądowe:
https://academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciaa626/5842161

W podsumowaniu czytamy, że skuteczność szczepionki przeciw grypie przeciwko wirusom grypy i nie-grypowym wirusom oddechowym (NIRV) została oceniona przy użyciu historycznych zestawów danych z kanadyjskiej sieci Sentinel Practitioner Surveillance Network (SPSN). Wnioski są takie, że szczepionka znacznie zmniejszyła ryzyko zachorowania na grypę bez wpływu na koronawirusy i inne wirusy niegrypowe.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Jeśli dotarła Pani do źródeł podających, że "można stwierdzić, że tam gdzie jest ta szczepionka jest więcej zachorowań na koronawirusa" to warto przede wszystkim sprawdzić ich wiarygodność. Z pewnością nie jest prawdą, że "szczepionka na grypę powoduje koronawirusa". Szczepionka na grypę uodparnia przeciwko wirusowi grypy. Koronawirus jest innym typem patogenu, wywołującym chorobę COVID-19. Szczepionka na grypę nie chroni przed COVID-19, ale również nie wywołuje tej choroby.

GdziePoLek nie prowadzi statystycznych badań epidemiologicznych. Więcej na temat tego, czym się zajmujemy można przeczytać w naszym opracowaniu:
https://www.gdziepolek.pl/blog/w-czym-moze-pomoc-ci-gdziepolek Mogę natomiast podzielić się opinią i źródłami, które uważam za godne uwagi.

W mojej ocenie informacje dotyczące możliwości tak zwanej "interferencji wirusowej" pomiędzy szczepionką na grypę a koronawirusem, nie mają na ten moment wystarczająco mocnego ugruntowania. Badanie podające informacje o takim związku, miało miejsce w latach 2017/2018, dotyczyło koronawirusów sezonowych i trudno odnosić je w mojej ocenie do SARS-CoV-2.

Zachęcam ponadto do zapoznania się z poniższymi wypowiedziami ekspertów: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/04/01/fact-check-flu-shot-coronavirus-not-connected-medical-experts-say/2933900001 https://healthfeedback.org/claimreview/claim-that-flu-vaccine-increases-coronavirus-infection-is-unsupported-misinterprets-scientific-studies

Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że zaszczepienie się na grypę chroni przed ewentualnym współzakażeniem (czyli infekcją wirusem grypy i koronawirusem w tym samym czasie), które mogłoby przebiegać ciężej. Sama infekcja grypowa powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, co również może być rozpatrywane w kategoriach ryzyka.

Załączam dodatkowe informacje, które mogą być interesujące: https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2 https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac https://www.gdziepolek.pl/artykuly/szczepienia-na-grype-dla-kogo-sa-przeznaczone

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły