---Nutrof - pytania do kategorii Oko i ucho

Monika (anonim, 188.29.165.) Bydgoszcz 4 lata temu

Czy muszę myć zakupy po przyjściu z nimi do domu, aby się nie zarazić koronawirusem?

Czy muszę myć zakupy po przyjściu z nimi do domu? W jaki sposób to robić, żeby się potem nie zatruć takim jedzeniem?

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Jak przypuszczam, chodzi Pani o ryzyko zakażenia się koronawirusem. Zatrucie pokarmowe związane są bowiem z bakteriami lub wirusami pochodzącymi np. z nieświeżego lub nieprawidłowo przygotowanego pożywienia i nie są bezpośrednio związane z "mycim zakupów", chociaż oczywiście należy pamiętać o myciu warzyw i owoców. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zatrucia-pokarmowe

Wirus przenosi się przede wszystkim od człowieka do człowieka drogą kropelkową. Na ten moment wydaje się, że ryzyko, iż produkty na półkach w sklepach mogą być "skażone" jest niewielkie. Takie jest też stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia wyrażone w dokumencie "COVID-19 and food safety: guidance for food businesses".

Sklepy zapewniają żele do dezynfekcji rąk oraz rękawiczki jednorazowe, ponadto niebawem w przestrzeni publicznej obywatele będą zasłaniać nos i usta, co z pewnością ograniczy dodatkowo ryzyko zanieczyszczenia powierzchni cząstkami wirusa. Niemniej może Pani stosować dodatkowe środki ostrożności. Oficjalne zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące bezpiecznych zakupów można znaleźć pod poniższym linkiem: https://pacjent.gov.pl/zakupy-pod-kontrola A informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego tutaj: https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa Jeśli bariera językowa Pani nie zniechęca, to można także zerknąć na stronę FDA: https://www.fda.gov/food/food-safety-during-emergencies/food-safety-and-coronavirus-disease-2019-covid-19

To, co można zrobić w praktyce, to przygotować sobie przestrzeń do wypakowania zakupów oraz przestrzeń do odkładania tych produktów, które przygotowaliśmy już do odłożenia na półkę czy do lodówki. Przekładając produkty ze strefy "brudnej" do "czystej" można: - Przecierać opakowania metalowe czy szklane chusteczką dezynfekcyjną lub ściereczką nasączoną środkiem do odkażania powierzchni. - Produkty opakowane w foliowe czy plastikowe woreczki można - zachowując środki ostrożności i higienę rąk - przełożyć do pojemników domowych. Przykładowo chleb z woreczka można "przerzucić" do miseczki lub chlebaka, a sam woreczek wyrzucić. - W przypadku produktów pakowanych podwójnie, czyli np. w woreczek i tekturowe opakowanie zewnętrzne, wystarczy ostrożnie wyjąć opakowanie ze środka, a kartonik można wyrzucić. - Myć owoce i warzywa, jak dotychczas - dokładnie, pod bieżącą wodą. Produkty ze strefy "czystej" należy dotykać czystymi, umytymi rękami.

Zamiast myć czy dezynfekować zakupy, produkty, które się nie psują, a których nie potrzebujemy natychmiast, można pozostawić "w kwarantannie" (np. w garażu, w sieni, w spiżarni) na kilka dni. Według najbardziej aktualnych informacji, do jakich udało mi się dotrzeć, SARS-Cov-2 na metalu i plastiku utrzymuje się do 3 dni, a na tekturze - do 24 godzin. Po tym czasie prawdopodobieństwo, że na ich powierzchni utrzymały się wirusy jest znikome.

Warto pamiętać, że wirus może utrzymywać się na powierzchniach (na które ktoś chory musiałby wcześniej np. nakichać, nakaszleć lub napluć), jednak liczba cząstek wirusa bez kontaktu z gospodarzem (organizmem człowieka) systematycznie na takich powierzchniach spada. Ponadto, aby się w ten sposób zakazić musielibyśmy np. dotknąć ustami lub polizać taką powierzchnię albo po dotknięciu go przenieść wirusa rękoma do ust, oczu czy nosa. Dlatego podstawowym środkiem profilaktycznym pozostaje mycie rąk lub ich dezynfekcja, jeśli nie mamy możliwości oby skorzystać z bieżącej wody i mydła.

Załączam nasze opracowania na temat koronawirusa, być może będą pomocne: https://www.gdziepolek.pl/blog/pandemia-koronawirusa-jak-spowolnic-rozprzestrzenianie-sie-sars-cov-2 https://www.gdziepolek.pl/blog/wiecej-lekow-zagrozonych-brakiem-dostepnosci-z-powodu-koronawirusa https://www.gdziepolek.pl/blog/ustawa-koronawirusowa-co-oznacza-dla-polakow https://www.gdziepolek.pl/blog/koronawirus-kiedy-bedzie-lek-i-szczepionka https://www.gdziepolek.pl/artykuly/koronawirus-jak-nie-zachorowac https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły