Wojtek (anonim, 91.231.60.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Jaki inny lek na nadciśnienie, należący do tej samej grupy, co Enarenal, nie będzie wpływał negatywnie na stan skóry dotkniętej łuszczycą?

Enarenal 20mg działa szkodliwie na moją łuszczycę chciałbym zapytać jaki mogę mogę przyjąć z tej grupy inny lek

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki z tej samej grupy terapeutycznej mogą wywierać podobny wpływ na stan Pana skóry, jak Enarenal. Nie otrzyma ich Pan także w aptece zamiennie - farmaceuta na receptę, na której widnieje Enarenal może wydać lek zawierający dokładnie tę samą substancję w tej samej lub niższej dawce, a co za tym idzie - wywierającą ten sam efekt zarówno leczniczy, jak i uboczny.

Potrzebna będzie nowa recepta, co wiąże się z koniecznością kontaktu z lekarzem. Wtedy też lekarz zadecyduje, jaki lek może Pan przyjmować podczas łuszczycy.

Faktycznie, przyjmowanie niektórych z tych leków może przyczynić się do nasilenia objawów wcześniej istniejącej łuszczycy.

Enarenal zawiera enalapril - substancję czynną należącą do inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACEI). Angiotensyna II to związek regulujący ciśnienie krwi - wywołując silny skurcz mięśni gładkich naczyń krwionośnych, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz zwiększa częstotliwość pracy serca.
Enalapril hamuje proces przekształcania nieaktywnej angiotensyny I do aktywnej angiotensyny II, zapobiegając zwyżce ciśnienia.

Leki przeciwnadciśnieniowe można podzielić na dwie grupy:
- leki z udokumentowanym wpływem na nasilenie łuszczycy, jak: antagoniści receptorów beta-adrenergicznych, np. praktolol, propranolol, pindolol, alprenolol i oksprenolol, metoprolol, atenolol, cetamolol, nadolol i timolol,
- leki, które w nielicznych przypadkach mogą mieć związek z zaostrzeniem się łuszczycy, jak: inhibitory konwertazy angiotensyny (głównie kaptopril i ramipril), antagoniści receptora angiotensyny
II (sartany), leki blokujące kanał wapniowy, klonidyna i chlortalidon.

Wydaje się więc, że lekarz wypisując Panu lek na nadciśnienie wybrał dobrą grupę, obarczoną najmniejszym ryzykiem nasilenia zmian skórnych, a w dodatku wybrał też dobrą substancję z tej grupy - enalapril - taką, którą badacze wymieniają jako jedną z najrzadziej wywołujących jakiekolwiek objawy skórne.

Prawdę mówiąc, lekarz decydując się teraz na zmianę leku nadal "wędruje" w grupie leków mających najmniejszy wpływ na łuszczycę. Pomijając zażywane już przez Pana inhibitory konwertazy angiotensyny, pozostają mu do wyboru sartany, antagoniści kanału wapniowego lub chlortalidon. Wątpię, aby specjalista wybrał klonidynę, jednak nie mogę tego wykluczyć.

W tym momencie, aby dobrać konkretną substancję, potrzebna jest już dokładna wiedza o stanie zdrowia pacjenta, dostęp do jego wyników badań, a nawet do terapii łuszczycy. Niestety, nie mam takiej wiedzy o Panu, więc bardzo ciężko mi cokolwiek zasugerować. Musiałabym po prostu "strzelić" w jakąkolwiek substancję, a przecież nie na tym polega dobranie skutecznej i bezpiecznej terapii.

Uważam także, że zasugerowanie lekarzowi wypisania czegoś, co mogłabym Panu podpowiedzieć byłoby niezbyt stosowane i mogłoby się wiązać z odmową ze strony lekarza - w końcu to lekarz zna Pana najlepiej i decyduje, jakie leki ma Pan stosować, nie farmaceuta.

Na podstawie tego, co ustaliłam, lekarz wybrał bardzo dobry trop, więc proszę mu także zaufać podczas doboru nowego leku.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-leczyc-luszczyce
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow