Agta (anonim, 5.173.160.)
około 7 miesięcy temu, Warszawa

Czy lek Monural jest bezpieczny w ciąży?

Dostałam ten lek jestem w ciąży w 15 tygodniu mogę go brać normalnie nic mi nie grozi

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 7 miesięcy temu

Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, Monural w ciąży należy stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności i zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską.
Dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania u kobiet w ciąży i nie wskazują, aby fosfomycyna (substancja aktywna leku Monural) wywoływała wady rozwojowe lub wykazywała jakikolwiek inny szkodliwy wpływ na zdrowie płodu lub noworodka.
Według klasyfikacji FDA (Agencji Żywności i Leków USA) fofomycyna zaliczana jest do kategorii B, co oznacza, że badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi.
Reasumując, proszę zaufać lekarzowi, który przepisał lek. Nieleczone infekcje, mogą być niebezpieczne dla Pani ciąży. W razie wątpliwości proszę ponownie skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Monural jako substancję aktywną zawiera fosfomycynę i jest syntetycznym lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym między innymi w ostrym, niepowikłanym bakteryjnym zapaleniu pęcherza moczowego.
Załączam ulotkę leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/50320/monural-granulat-do-wytworzenia-plynu/ulotka

Polecam nasze artykuły:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ciaza
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zakazenie-drog-moczowych

Zgodnie z zaleceniami producenta leku Monural:
"Uważa się, że antybiotykoterapia polegająca na podaniu jednorazowej dawki nie jest właściwa w leczeniu zakażeń dróg moczowych u kobiet w ciąży. Podczas ciąży Monural należy stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności i zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską."

Monural jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania, stosowanym w leczeniu zakażeń układu moczowego. Lek działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne najczęściej występujące w zakażeniach układu moczowego, np. E. coli.
Badania pokazują, że Escherichia coli jest najczęstszym patogenem odpowiedzialnym za infekcje w układzie moczowym u kobiet w ciąży.

Z racji tego, że Monural jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza (na receptę), to specjalista ocenia, czy leczenie jest w danym momencie ciąży bezpieczne oraz czy inne, dostępne środki mogą być zastosowane, czy jednak istnieje konieczność podania leku Monural.

Zgodnie z wytycznymi FDA, fosfomycyna - substancja czynna leku Monural należy do wykazu B leków stosowanych w ciąży, co oznacza, że badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, lecz nie potwierdzono tego u kobiet w ciąży. Podkreśla także, że leku należy unikać w I trymestrze ciąży, natomiast w pozostałym okresie decyzję o stosowaniu leku podejmuje lekarz oceniając ryzyko.

Udało mi się także dotrzeć do badań, które wykazują, że w leczeniu infekcji dolnych dróg moczowych w okresie ciąży, najbardziej efektywnym i wygodnym w użyciu lekiem, ze względu na możliwość zastosowania pojedynczej dawki, jest fosfomycyna.
Terapię z wykorzystaniem tego antybiotyku porównano ze stosowaniem innych substancji, np. amoksycyliny czy cefuroksymu, które podawano pacjentkom przez 5 dni.
Według autorów badania największymi zaletami fosfomycyny są: bardzo dobra tolerancja, korzystny profil działań niepożądanych (ich niewielka ilość) oraz niewielka oporność bakterii (ok. 1%) w porównaniu np. z trimetoprimem, czy amoksycyliną (30-50%) oraz fluorochinolonami.

Załączam artykuł, który może okazać się przydatny:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/ciaza-i-dziecko
-