Becia (anonim, 185.188.165.)
około roku temu, Warszawa

Czy skutkiem ubocznym leku Zahron mogą być bóle mięśni? Co zrobić w takiej sytuacji?

Czy skutkiem ubocznym leku Zahron mogą być bóle mięśni? I co w takiej sytuacji, zmienić lek?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zgadzam się - statyny mogą powodować choroby mięsni (miopatie) oraz rozpad mięsni - rabdomiolizę. Oczywiście nie u każdego taki objaw wystąpi.

Mirka (anonim, 79.191.222.)
około 2 miesięcy temu

Oczywiscie ,ze tak.Staryny rozwalaja miesnie Bolala mnie nawet skora na calym ciele.Mogą nawet spowodowac rozpad miesni

Ból mięśni to częste działanie niepożądane zgłaszane przez pacjentów stosujących statyny, do których należy rosuwastatyna - substancja czynna leku Zahron. Ten skutek uboczny występuje częściej niż u 1 na 100, ale nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów przyjmujących lek.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza, który ustali odpowiedni sposób postępowania.

Postępowanie przy objawach nietolerancji statyn związanych z bólem mięśni zależy od stężenia kinazy kreatynowej. Kinaza kreatynowa (CPK) to enzym obecny, między innymi, w mięśniach prążkowanych. Jego aktywność może być wskaźnikiem ich uszkodzeń lub zapaleń.

Kinazę kreatynową bada się z surowicy przez pobranie krwi z żyły zlokalizowanej w dole łokciowym. Badanie to zleca lekarz. Pacjent do badania powinien być na czczo. Przed wykonaniem badania należy poinformować lekarza o przyjmowanych witaminach, lekach oraz suplementach diety, które mogą wpłynąć na wynik badania.

Przy podwyższeniu stężenia kinazy kreatynowej, które nie przekracza 4-krotnie górnej granicy normy wskazane jest odstawienie leku Zahron na 2-4 tygodnie.
Jeżeli po ich upływie objawy w dalszym ciągu się utrzymują, to znaczy, że nie zostały wywołane przez statynę i możemy powrócić do jej przyjmowania.
Jeżeli dolegliwości się zmniejszają, zleca się inną bądź drugą statynę jako dodatkowy lek(np. atorwastatynę) w początkowej dawce. Gdy objawy nawracają stosujemy małą dawkę trzeciej statyny lub atorwastatynę czy rosuwastatynę (Zahron) co drugi dzień lub rzadziej.

Jeżeli kinaza kreatynowa przekracza 4-krotnie normę, lek należy odstawić na 6 tygodni, po czym zastosować jego niską niską dawkę, np. 5 mg.
Jeśli po tym czasie objawy osłabną, stosujemy niską dawkę leku Zahron lub ewentualnie możemy go stosować co drugi dzień lub rzadziej - raz lub dwa razy w tygodniu.

W sytuacji, gdy pacjent po zastosowanym schemacie, całkowicie nie toleruje statyn, pozostaje zastosowanie innego leku obniżającego poziom cholesterolu z innej grupy, np. ezetimibu:
https://www.gdziepolek.pl/substancje/ezetimibe

Proszę zatem udać się do lekarza. Oczywiście opisane przeze mnie postępowanie jest przykładowe i lekarz może drożyć inną, własną terapię.

Zahron zawiera rosuwastatynę i jest stosowany celem obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/wysoki-cholesterol
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-miazdzyce
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

Proszę pamiętać, że działania niepożądane leków powinno się zgłaszać nie tylko lekarzowi, ale także indywidualnie. Zgłaszając działania niepożądane pomaga Pan innym pacjentom, również swoim bliskim, którzy kiedyś także mogą potrzebować tego samego leku. Krok ten pozwala także zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych i aktualizować dane na ich temat.
O tym, jak to zrobić, pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane