Michał (anonim, 78.8.206.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Czy można palić papierosy i stosować lek Neoparin?

czy mozna palic papierosy i brac lek podskorny Neoparin

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Tak, skoro minęło 8 dni od złamania, a noga miała być na podwyższeniu przez 7 dni, można ją trzymać na łóżku.

Michał (anonim, 78.8.206.)
około 1 miesięcy temu

Jeszcze pytankoa bo mialem 8 dni temu zlamana noge w 2 miejscach i przez tydzien musialem noge na poduszce trzymac zeby zeszla opuchlizna i czy po tym czas juz moge normalnie noge trzymac na lozku?

Większość interakcji zachodzących między dymem tytoniowym a substancjami leczniczymi odbywa się na etapie ich metabolizmu w wątrobie. Liczne badania kliniczne pokazują, że wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, powstające w trakcie spalania tytoniu, takie jak: benzopiren, benzofluoren czy benzoantracen, powodują indukcję izoenzymów odpowiedzialnych za rozkład leków: CYP1A1, CYP1A2, CYP2E1.
Obecne w dymie tytoniowym cyjanki oraz tlenek węgla działają natomiast hamująco, w związku z czym może dojść do podwyższenia stężenia leków we krwi.

Jeśli chodzi o lek Neoparin to jego substancją czynną jest enoksaparyna - drobnocząsteczkowa heparyna do podawania pozajelitowego o działaniu przeciwzakrzepowym.
Palenie tytoniu ma wpływ na siłę działania leków przeciwzakrzepowych takich jak heparyna.
Mówiąc krótko - można palić papierosy i stosować lek Neoparin, jednak palacze wymagają zastosowania wyższych dawek heparyn w porównaniu z osobami niepalącymi z uwagi na krótszy biologiczny okres półtrwania i szybszą eliminację tej substancji leczniczej z ustroju. Przyspieszony metabolizm u osób palących może być przyczyną mniejszej skuteczności działania leków przeciwzakrzepowych, jeśli dawka nie zostanie podwyższona po konsultacji z lekarzem, dlatego tak ważne jest informowanie specjalisty o paleniu papierosów.

Liczne węglowodory występujące w dymie tytoniowym mają zdolność uszkadzania śródbłonka naczyń krwionośnych. Mało tego - redukują jego ochronne działanie przeciwzakrzepowe, zwiększając ryzyko pojawienia się zakrzepu wewnątrz naczynia.

W mojej ocenie stosowanie leków przeciwzakrzepowych oraz palenie papierosów prowadzi do mechanizmu tzw. błędnego koła - z jednej strony staramy się uniknąć zakrzepów, z drugiej natomiast wprowadzamy czynnik (palenie papierosów), który może zwiększać ryzyko choroby zakrzepowej.

Za pewne nie będzie dla Pana obce stwierdzenie, iż szczególnie w świetle obecnej sytuacji, warto byłby rzucić palenie, nie tylko po to, aby móc stosować mniejsze dawki leków, ale także dla własnego zdrowia.

Polecam także lekturę naszych artykułów, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-skutecznie-rzucic-palenie
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/przewodnik-po-lekach-przeciwzakrzepowych
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/92384/neoparin-iniekcja/ulotka
- https://www.gdziepolek.pl/tematy/rzucanie-palenia