Paula1551 (anonim, 5.173.136.)
około 9 miesięcy temu, Warszawa

W jakich przypadkach lek Neoparin może być darmowy dla kobiet w ciąży?

Dzień dobry. Chciałam zapytać o nowa ustawę dot darmowych leków dla kobiet w ciąży a konkretnie o lek neoparin który znajduje się na liście opublikowanych leków. Czy przyjmowanie heparyny zapobiegawczo w okresie ciąży z powodu powodu poronien w wywiadzie jednak bez stwierdzenia konkretnej jednostki chorobowe powoduje że mogę ubiegać się o refundacje na ten lek ? Nie mam stwierdzonej zakrzepicy ani żadnej innej choroby. Przyjmuje go zapobiegawczo w obecnej ciąży .

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Asia (anonim, 89.76.156.)
około 8 miesięcy temu

Mam taką samą sytuację. Neoparin przyjmowałam przez całą poprzednią ciąże, płaciłam ok 3,20 za opakowanie. Aktualnie jestem w ciąży i również muszę przyjmować ten lek, ale refundacji mi już nie przysługuje i musze płacić 100 %. Nie mam zakrzepicy, miałam wcześniej poronienia i dlatego zapobiegawczo go przyjmuję. W aptece farmaceutki robią wielkie oczy, bo lek jest na liście leków bezpłatnych dla kobiet w ciąży, a tu taki wałek..... ehh

Do @Aga: Trudno odpowiedzieć "konkretnie" skoro jeden lekarz zauważa w Pani przypadku wskazania refundacyjne, a pozostali nie. Ustalanie wskazań do zniżki dla pacjenta niestety nie należy do kompetencji farmaceuty - możemy jedynie poinformować w jakich sytuacjach zdrowotnych dopuszcza się możliwość wystawienia recepty zniżkowej, co też zostało podane w pierwotnej odpowiedzi. Jeśli lekarz na podstawie informacji z Pani dokumentacji medycznej nie jest w stanie "dopasować" wskazań refundacyjnych do tego, co w tej dokumentacji widnieje, to obawiając się konieczności zwrotu nienależnie przyznanej refundacji, nie wystawia recepty zniżkowej.

Aga (anonim, 194.127.209.)
około 9 miesięcy temu

Dzień dobry,

lekarze boją się wypisywać lek Neoparin na zniżkę. Ja mam problem ponieważ jeden lekarz wypsiuje mi ten lek na zniżke, a inni nie chcą tłumacząć, że biorę go zapobegawczo w obecnej ciąży i nie mają podstaw. Róznica w cenie jest ogromna, a lek należy brać nawet 2-4 tyg. po porodzie - więc mówimy tu o nie małych kwotach. Jak to jestże jedne lekarz może wypisać, a inny nie? Potrzebuję konkretnej odpowiedzi czy biorąc lek Neoparin zapobiegawczo mam prawo dostać zniżkę na niego?

Jednym ze wskazań refundacyjnych dla leku Neoparin jest leczenie, ale i profilaktyka żylnej choroby zakrzepowo - zatorowej u kobiet w ciąży. Zatory i zakrzepy mogą być przyczyną poronień i powikłań u matki. W takim przypadku lekarz może zdecydować o przeciwdziałaniu tym powikładniom z wykorzystaniem heparyn drobnocząsteczowych.
O poziomie odpłatności leku decyduje lekarz zaznajomiony z dokumentacją medyczną pacjentki i na jej podstawie. Proszę porozmawiać na temat refundacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Wydaje mi się, że mogą być przesłanki do stosowania leku z dodatkową zniżką, natomiast jak zaznaczyłam, jej ustalenie jest kompetencją lekarza.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/darmowe-leki-dla-kobiet-w-ciazy-ciaza-plus
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92384/neoparin-iniekcja/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/torba-do-szpitala-czyli-co-zabrac-na-porodowke
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/ciaza