Zośka (anonim, 176.101.163.)
około roku temu, Warszawa

Czy silne pieczenie po zakropieniu kropli Ikervis jest normalne?

Witam serdecznie.
Mój tata ma przepisane krople Ikervis. Po jednym zastosowaniu odczuwał silne pieczenie, które mija po kilkunastu minutach. Czy to normalne? Minęło 10 lat od wykrycia raka jelita grubego czy krople nie wpłyną negatywnie na stan zdrowia?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W przypadku kropli Ikervis najczęstsze działania niepożądane, jakie stwierdzono u pacjentów stosujących ten preparat to: ból oka (19,2%), podrażnienie oka (17,8%), łzawienie (6,4%), przekrwienie oka (5,5%) i rumień powieki (1,7%). Według materiałów na temat tych kropli były one "przeważnie przemijające i występowały podczas zakraplania".
Za te działania może odpowiadać cyklosporyna - składnik aktywny kropli. Ponadto lek zawiera chlorek cetalkonium, który także może powodować podrażnienie oczu.

Jeśli chodzi o działania niepożądane, to cyklosporyna "może osłabiać mechanizmy obronne organizmu pacjenta, chroniące przed miejscowymi zakażeniami i nowotworami złośliwymi". Miejscowymi w tym przypadku oznacza, że dotyczącymi oka. Materiały w związku z tym zalecają "regularne badania oka (oczu), np. co 6 miesięcy, w razie długotrwałego (lata) stosowania produktu". Aby dodatkowo zapobiec wchłanianiu się leku do krwi należy po aplikacji ucisnąć przewód nosowo-łzowego oraz zamknąć powieki na 2 minuty po zakropleniu leku.

Jeśli jesteście Państwo zaniepokojeni silnym pieczeniem po aplikacji kropli lub sytuacją związaną z przebytą chorobą nowotworową, dodatkowe wyjaśnienia może przynieść rozmowa z lekarzem.

Wskazania do stosowania kropli Ikervis to "leczenie ciężkiego zapalenia rogówki u dorosłych pacjentów z zespołem suchego oka, u których nie nastąpiła poprawa pomimo stosowania preparatów sztucznych łez". Załączam nasze materiały, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-stosowac-krople-do-oczu
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
a o zgłaszaniu działań niepożądanych, także indywidualnie można przeczytać tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane