mAESTRO52 (anonim, 83.26.192.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Dlaczego lek Forxiga jest teraz droższy niż przed objęciem go refundacją?

Lek przed refundacją można było kupić za 100 złoty.Po refundacji która obejmie około 5 procent chorych na cukrzycę kosztuje teraz 180 zloty i nie można jej kupić taniej.Tak zwana refundacja zaszkodziła tym co nie spełniają jej warunków kosztuje o wiele drożej.Zrobili dobrze tylko firmom farmaceutycznym.Brawo MZ.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Diabet (anonim, 83.30.163.)
około 9 dni temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: wchodzi w obszary polityki, religii lub ideologii.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

W razie dalszych wątpliwości - zawsze można zadać pytanie na naszym forum :)

Patii (anonim, 178.239.10.)
około 4 miesięcy temu

Odpowiedź została usunięta. Powód: niezgodność z zasadami społeczności.

Zasady społeczności znajdziesz tutaj. Jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź została usunięta przez pomyłkę, skontaktuj się z nami. Dziękujemy!

Zamieszczona przeze mnie odpowiedź wyjaśnia wszystko od strony technicznej. Jeśli natomiast chodzi o kulisy ustalania wysokości ceny urzędowej, przebieg negocjacji cenowych z producentem czy też informacje, na jakiej podstawie wartość leku została ustalona na 178,14 zł - to z takim pytaniem należałoby się zwrócić do Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji przy Ministerstwie Zdrowia.

cukrzyk typ 2 (anonim, 37.248.155.)
około 5 miesięcy temu

Najwyższa rynkowa cena forxigi przed refundacją wynosiła 150 zł. Co się więc takiego stało, że teraz wynosi prawie 180 zl? Czyżbyśmy musieli "sfinansować" tą refundację osobom do niej uprawnionym? Zamieszczona odpowiedź p. redaktor niczego nie wyjaśnia!

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią. Opisaną przez Pana sytuację omówiliśmy w naszym podsumowaniu listy leków refundowanych, jaka obowiązuje od 1 listopada, opisując w szczególności refundację leków z grupy "flozyn" do których zalicza się preparat Forxiga:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-listopada-2019
"W momencie objęcia leku refundacją jego cena „usztywnia się”. Obecnie zauważalne różnice w cenach są tak duże, że ta sytuacja niekoniecznie będzie korzystna dla pacjentów, którzy nie będą spełniali kryteriów zniżki refundacyjnej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że wszystkie trzy leki zarejestrowane są w wyborze dawek i opakowań, a refundacją objęto tylko konkretne z nich."

Temat wskazań do refundacji flozyn poruszyliśmy natomiast w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-nowoczesne-leczenie-cukrzycy-flozynami-bedzie-refundowane
Zwracaliśmy w nim uwagę, że wskazania refundacyjne wydają się dosyć ostre.

Sami jesteśmy ciekawi, jak duża populacja pacjentów już stosujących flozyny będzie spełniała kryteria refundacji. Można było spotkać się z szacunkami, ze będzie to 100.000-200.000, jednak nie mamy danych, ile osób te leki stosowało dotychczas.

Ministerstwo Zdrowia kryteria do refundacji flozyn określiło jako "opracowane w porozumieniu z ekspertami", nie zamknęło się jednak całkowicie na możliwość ich poszerzenia w przyszłości. Zachęcam do śledzenia naszych materiałów na ten temat.

Załączam również dodatkowe informacje na temat leku Forxiga:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92331/forxiga-tabletki-powlekane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92331/forxiga-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce
oaz artykuł związany z kosztami, jakie trzeba ponieść lecząc się na cukrzycę:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca