Ola (anonim, 178.235.147.)
około roku temu, Polska

Czy refundacja leku Forxiga to "wielkie oszustwo"?

To kolejne wielkie oszustwo z tą refundacją , jeśli lek mi miał być refundowany dla wszystkich którzy mają cukrzycę typu 2 to proszę dobrze przeczytać kto może rzeczywiście ten lek dostać po niższej cenie bo niestety nie każdy . Okazuje się ,że tylko osoby z chorobami naczyniowo - sercowymi i są inne również zastrzeżenia . Więc ja chorując na cukrzycę typu 2 i utrzymując w miarę przyzwoite zdrowie wg diabetologa nie zasługuję na lek z refundacją chociaż mam cukrzycę orzeczoną . Jak zrobiło się teraz zamieszanie wokół tego leku to wszystkie apteki nagle podniosły ceny a jeszcze miesiąc temu ja sama kupowałam lek za 120 zł nagle wszyscy go mają ale za 178 zł minimum . Totalne oszustwo!!!!
Chyba , że jednak ktoś z Was znalazł lek obecnie taniej to będę wdzięczna z a informację .
A ogólnie to lek przynajmniej w godzinach rannych rzeczywiście pozwala uregulować cukier w granicach 100 .

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Forxiga 10 mg po 30 tabletek posiada cenę urzędową, która jest jednakowa w każdej aptece w Polsce:
Odpłatność 30%: 53,44 zł
Odpłatność 100% 178,14 zł

Opakowanie leku Forxiga 10 mg po 28 tabletek nie jest refundowane i nie ma "sztywnej ceny". Takie opakowanie jest dostępne w około 27% aptek zintegrowanych z GdziePoLek w cenie od 99,00 zł do 263,90 zł za opakowanie.

Pacjent, który nie może korzystać z refundacji na lek Forxiga 10 mg, a ma przepisany ten lek, może oczywiście poszukiwać preparatu w wersji nierefundowanej w najbardziej korzystnej dla siebie cenie.

Teresa (anonim, 82.160.125.)
około 23 dni temu

Forxiga10 mg ilość tabletek 30 kosztuje 178 zł i ta jest na refundację.
Po ref ok 55 zł.
Forxiga10mg ilość 28 tabl 102 zł bez refundacji.
Miłe Panie w aptece powinny poinformować . Mnie się udało dowiedzieć .
Ważny szczegół.

Dziękujemy za podzielenie się tą opinią. Opisaną przez Pani sytuację omówiliśmy w naszym podsumowaniu listy leków refundowanych, jaka obowiązuje od 1 listopada, opisując w szczególności refundację leków z grupy "flozyn" do których zalicza się preparat Forxiga:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-nowego-w-refundacji-lekow-zmiany-od-listopada-2019
"W momencie objęcia leku refundacją jego cena „usztywnia się”. Obecnie zauważalne różnice w cenach są tak duże, że ta sytuacja niekoniecznie będzie korzystna dla pacjentów, którzy nie będą spełniali kryteriów zniżki refundacyjnej."

W odniesieniu do powyższego, chciałabym stanowczo podkreślić i wyjaśnić, że to nie apteki podniosły cenę. Cena została ustalona i "usztywniona" przez Ministerstwa Zdrowia w momencie objęcia leku refundacją. Pacjent uprawniony do zniżki wnosi dopłatę w wysokości 53,44 zł, a pacjent, który nie spełnia kryteriów do objęcia refundacją - 178,14 zł. Apteka nie ma prawa pobrać ani miej, ani więcej. Więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kiedy-lek-nalezy-sie-na-znizke

Temat wskazań do refundacji flozyn poruszyliśmy natomiast w poniższym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/blog/czy-nowoczesne-leczenie-cukrzycy-flozynami-bedzie-refundowane
Zwracaliśmy w nim uwagę, że wskazania refundacyjne wydają się dosyć ostre. Obecnie są to: "cukrzyca typu 2, u pacjentów przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy, z HbA1c ≥ 8 % oraz bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym rozumianym jako: 1)potwierdzona choroba sercowo-naczyniowa, lub 2)uszkodzenie innych narządów objawiające się poprzez: białkomocz lub przerost lewej komory lub retinopatię, lub 3) obecność 3 lub więcej głównych czynników ryzyka spośród wymienionych poniżej: -wiek ≥ 55 lat dla mężczyzn, ≥60 lat dla kobiet, -dyslipidemia, -nadciśnienie tętnicze, -palenie tytoniu, -otyłość".

Nie mam wiedzy, czy były zapowiedzi, że lek będzie "refundowany dla wszystkich, którzy mają cukrzycę". Ministerstwo Zdrowia kryteria do refundacji flozyn określiło jako "opracowane w porozumieniu z ekspertami", nie zamknęło się jednak całkowicie na możliwość ich poszerzenia w przyszłości. Zachęcam do śledzenia naszych materiałów na ten temat.

Załączam również dodatkowe informacje na temat leku Forxiga:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92331/forxiga-tabletki-powlekane
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92331/forxiga-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce
oaz artykuł związany z kosztami, jakie trzeba ponieść lecząc się na cukrzycę:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/ile-kosztuje-zycie-z-cukrzyca