← powrót do głównej strony opinii i pytań

Kryk (anonim, 31.0.33.)
około miesiąca temu, Warszawa

W jakich przypadkach można stosować lek Accordeon?

W jakih pszpatkah morzna stosować

Tabletki Accordeon zawierają substancję czynną oksykodon, która jest silnie działającym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Accordeon ma formę tabletek o przedłużonym uwalnianiu - oznacza to, iż lek uwalnia się stopniowo, a czas jego działania wynosi około 12 godzin. W związku z takimi właściwościami preparat ten wskazany jest do stosowania w leczeniu silnego, przewlekłego bólu, w którym nie przynoszą już ulgi leki z innych grup - przede wszystkim bólu związanego z nowotworami. Jeżeli chodzi o leczenie bólu nienowotworowego, opioidy nie są lekami pierwszego wyboru i nie zaleca się stosowania ich w monoterapii (jako jedynego leku), jednak wiadomo, iż mogą łagodzić przewlekły ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz chorobie krążka międzykręgowego. W każdym przypadku, w którym zachodzi konieczność zastosowania Accordeonu, leku należy używać w jak najniższej skutecznej dawce i przez jak najkrótszy czas. Jest to związane z licznymi działaniami niepożądanymi opioidów, takimi jak potencjał uzależniający, ryzyko depresji oddechowej czy uciążliwe, przewlekłe zaparcia. Decyzję o zastosowaniu leku Accordeon podejmuje wyłącznie lekarz. Lek dostępny jest jedynie na receptę, która musi dodatkowo spełniać kryteria recepty na środki odurzające (kategoria dostępności Rpw). Więcej informacji na ten temat we wcześniejszym wątku:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/9892/accordeon-na-jaka-recepte-wypisywany-jest-lek-accordeon

Lek Accordeon jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na oksykodon lub inne opioidy. Nie wolno go również stosować w sytuacjach niedotlenienia organizmu lub przy zaburzeniach oddechowych (np. ciężka niewydolność oddechowa, ciężka POChP, astma oskrzelowa, serce płucne), w przypadku zaburzeń perystaltyki czy wypróżniania, lub też problemów z funkcjonowaniem wątroby. Opioidów nie stosuje się również np. w leczeniu bólu o niejasnym pochodzeniu lub bólu psychosomatycznego (np. fibromialgii).

Więcej informacji na temat leku Accordeon znaleźć można w jego ulotce, którą załączam poniżej:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89734/accordeon-tabletki/ulotka

Podaję również link do sprawdzenia dostępności leku Accordeon w aptekach na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/89734/accordeon-tabletki/apteki/w-warszawie
Preparat Accordeon występuje w różnych dawkach i wielkościach opakowań - kryteria wyszukiwania można zmienić na pasku pod mapką. Z reguły lek jest dostępny od ręki w niewielu aptekach - jest to spowodowane faktem, iż jest on zazwyczaj stosowany w lecznictwie zamkniętym, np. w zakładach opieki paliatywnej.

Być może przydatne okażą się również nasze artykuły związane z tematem:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/opieka-nad-pacjentem-onkologicznym
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zaparcia-jak-z-nimi-walczyc