Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2020

Kolejna edycja raportu o brakach leków, przypadająca na okres luzowania restrykcji po pierwszej fali epidemii, przynosi kontynuację pozytywnego trendu. Mimo obaw o wpływ utrudnień gospodarczych i logistycznych na dostępność leków, ogólna liczba brakujących preparatów jest znowu mniejsza. Poprawa dotyczy też deficytów stosowanych przez duże grupy pacjentów, takich jak leki dla chorych na tarczycę czy cukrzycę.

W rezultacie obecna liczba brakujących leków na receptę bez łatwo dostępnych zamienników - 34 - jest najniższa w całym okresie, w którym co dwa miesiące podsumowujemy dostępność leków w aptekach.

Zmiana liczby leków na liście braków

Wykres liczby brakujących leków od sierpnia 2019 do czerwca 2020 r.

Źródło: raporty GdziePoLek o brakach od sierpnia 2019 r.

Oprócz samej liczby pozycji, istotna jest także dobra dostępność kluczowych leków, takich jak Euthyrox dla chorych na tarczycę (poza dawką 88 mikrogramów) lub metforminy pod różnymi nazwami handlowymi, która jest podstawowym lekiem przy cukrzycy.

Dodatkowo po dacie raportu, tj. 1 czerwca, w aptekach niespodziewanie pojawił się preparat Jodid w obu dawkach (zarówno 100 µg, jak i 200 µg). Według wcześniejszych doniesień ten preparat jodowy miał być dostępny dopiero w grudniu 2020 roku. W następnym raporcie lista może się więc jeszcze skrócić, jeśli dostawy Jodidu okażą się wystarczające.

Obecna lista

Raport brakujących leków tworzony jest tradycyjnie na podstawie twardych danych GdziePoLek o dostępności leków, zbieranych na ten moment już prawie z 1500 aptek.

Brane pod uwagę są tylko leki na receptę dostępne wcześniej w co najmniej 10% aptek, których dostępność spadła o co najmniej 50%. Na listę trafiają jednak tylko te produkty, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników.

Jak pisaliśmy przy okazji poprzedniego raportu, z perspektywy pacjenta dostępność poprawiła się ostatnio w sposób systemowy, dzięki szerszemu wykorzystaniu recepty farmaceutycznej. Dzięki poszerzeniu uprawnień farmaceutów, pacjent nie musi wracać do lekarza, jeśli dostępny jest produkt niebędący dokładnym odpowiednikiem brakującego leku, ale zapewniający brak różnic terapeutycznych (np. lek w dawce wyższej niż przepisana, ale z możliwością podziału tabletki lub zaproponowanie dwóch osobnych leków w miejsce brakującego preparatu dwuskładnikowego).

Lista brakujących leków na czerwiec 2020

Lista brakujących leków GdziePoLek na czerwiec 2020 r.

Źródło: GdziePoLek

10 pozycji na liście to nowe braki w stosunku do poprzedniego raportu. Są one opisane indywidualnie poniżej. W problematycznej sytuacji mogą być pacjenci stosujący preparat Fevarin, ponieważ w przypadku terapii schorzeń psychicznych szybkie przestawienie na inny lek jest trudne. Kłopot mają także pacjencji przyjmujący przewlekle Nitrendypinę z powodu schorzeń krążeniowych - dotychczas swój lek mogli otrzymać niemal we wszystkich aptekach. Pozostałe leki były już uznane za deficytowe w poprzednim raporcie.

Leki wyczekiwane przez pacjentów

Od pewnego czasu pacjenci mogą zapisywać się na powiadomienia email o każdej nowej wiadomości związanej z brakującym lekiem. Dostarcza to dodatkowej informacji, które produkty rzeczywiście są wyczekiwane.

Leki według liczby nowych abonentów email od 1. kwietnia

Źródło: GdziePoLek.pl

Zainteresowanie pacjentów pokrywa się w dużej mierze z listą leków brakujących w okresie raportu.

Poprzednia lista

Lista braków z kwietnia liczyła 39 pozycji (więcej: Leki, które zniknęły z aptek: kwiecień 2020), z których do czerwca mogliśmy usunąć 15.

Poprzednia lista braków z czerwca 2020 r. z naniesionymi zmianami

Lista braków leków z kwietnia 2020 r. z naniesionymi zmianami do czerwca

Źródło: GdziePoLek.pl

Najbardziej istotna dla dużej grupy chorych jest poprawa dostępności leku Euthyrox w dwóch dawkach - 112 i 137 mikrogramów. Na liście pozostaje ciągle dawka 88 mikrogramów, której dostępność ciągle się pogarsza.

Poprawie uległa także dostępność szeregu leków z przeciwpadaczkowym lewetyracetamem w dawce 500 mg. Pojawiły się także plastry transdermalne z estradiolem, stosowane w hormonalnej terapii zastępczej.

Z listy deficytów zniknął lek Arechin. Poprawę dostępności można wiązać z faktem, że od 13 maja apteki mogą zamawiać większe, chociaż nadal ograniczone ilości leku, a zamówienie nie musi być już dokonywane "pod konkretną receptę".

Zgodnie z metodyką z listy usuwamy też produkty, których produkcja została zakończona, gdyż trudno spodziewać się poprawy ich dostępności. W tej edycji z listy usunięty został z tego powodu Theovent 100.

Nowe produkty na liście

Asamax – spada dostępność leku w postaci tabletek w dawce 500 mg. Asamax zawiera mesalazynę, która wywiera bezpośrednie działanie przeciwzapalne w obrębie przewodu pokarmowego. Preparat stosuje się we wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz w chorobie Crohna w obrębie okrężnicy. Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Asamaxu: „miejscowo działające preparaty zawierające mesalazynę różnią się farmakokinetyką i nie należy ich stosować zamiennie”. Wynika to z doboru substancji pomocniczych (Eudragit S, L, etyloceluloza), które odpowiadają za uwalnianie leku.

Fevarin - jedyny preparat zawierający fluwoksaminę, stosowaną w leczeniu depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Braki dotyczą zarówno dawki 50 mg, jak i 100 mg. Podmiot odpowiedzialny poinformował, że przyczyną są opóźnienia w produkcji. Planowana dostawa leku Fevarin 50 mg to druga połowa czerwca, a Fevarin 100 mg ma wrócić do aptek na początku lipca 2020 roku.

Gynazol - krem dopochwowy z przeciwgrzybicznym butakonazolem, bez dostępnej alternatywy. Przyczyną kłopotów z dostępnością leku są problemy z jego dystrybucją. Gynazol ma być ponownie dostępny w aptekach w drugiej połowie czerwca 2020 roku.

Neurol SR i Xanax SR – leki zawierające 0,5 mg przeciwlękowego alprazolamu w formule o przedłużonym uwalnianiu. Wchłanianie alprazolamu z tych leków jest wolniejsze, a maksymalne stężenie leku w surowicy jest o połowę niższe, niż w po przyjęciu tradycyjnej tabletki. Niewielka jest także dostępność leku Zomiren SR, którego spadki dostępności obserwowaliśmy już dwa miesiące temu.

Nitrendypina Egis - jest to jedyna marka handlowa nitrendypiny dostępna na polskim rynku. Lek jest stosowany w nadciśnieniu tętniczym. Brakuje obu zarejestrowanych dawek - 10 mg i 20 mg. Z uwagi na problemy z dystrybucją, Nitrendypina Egis ma być dostępna w aptekach w lipcu 2020 roku.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki, które zniknęły z aptek: grudzień 2020

Nie przybywa leków deficytowych. Tak wynika z naszej analizy, która w wydaniu grudniowym - podobnie jak w październiku - wskazuje na 18 pozycji, które mogą być krytyczne z punktu widzenia chorych. Bohaterem bieżącej edycji jest lek Viregyt-K stosowany w chorobie Parkinsona, którego jednak zaczęło brakować z powodu epidemii koronawirusa. Pacjenci nadal poszukują szczepionki przeciwko grypie, pomimo sprowadzenia w ramach importu interwencyjnego preparatu VaxiFlu 4. Nasiliły się także problemy pacjentów z chorobami zapalnymi jelit, a na naszą listę trafiły kolejne leki stosowane w tym wskazaniu.

Leki, które zniknęły z aptek: październik 2020

Utrzymuje się pozytywny trend dobrej dostępności leków na receptę, a lista braków skróciła się do 18 pozycji. Nie uwzględnia ona jednak produktów sezonowych, a do tych zaliczają się najbardziej obecnie poszukiwane szczepionki przeciwko grypie. Znalazła się na niej natomiast szczepionka przeciwko pneumokokom, która w warunkach zagrożenia koronawirusem jest również rekordowo popularna. Dobrą wiadomością jest, że dzięki importowi interwencyjnemu z raportu zniknął preparat na nadciśnienie Nitrendypina Egis, który był najważniejszym z deficytów w sierpniu.

Leki, które zniknęły z aptek: kwiecień 2020

Co działo się z dostępnością leków w czasie, gdy od miesiąca stała produkcja w Chinach, a epidemia w Polsce właśnie się rozpoczynała? Można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się. Jej głównym bohaterem pozostają Euthyrox N oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym z czynników zmniejszających problem braków są poszerzone uprawnienia farmaceutów, które zwiększają liczbę opcji umożliwiających zapewnienie pacjentowi alternatywy dla brakującego leku.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?