Jakich leków może zabraknąć w Polsce (marzec 2022)?

udostępnij:

Ukazała się kolejna edycja "listy antywywozowej". Jest ona krótsza od poprzedniej. Wcześniejsze obwieszczenie liczyło sobie 215 pozycji, z czego usunięto 15, a dodano 7. Tym samym wykaz na dzień 1 marca 2022 roku to 207 produktów zagrożonych brakiem dostępności na terenie Polski.

Zmiany nie wydają się radykalne. Nie widać ruchów związanych z obecną sytuacją epidemiczną, która powoli się uspokaja, ani z eskalującym kryzysem humanitarnym wywołanym wojną w Ukrainie. W wykazie nie pojawiły się także produkty, których spadki były w ostatnim czasie widocznie zauważalne w aptekach. Czytaj więcej: Leki, które zniknęły z aptek: luty 2022.

Jakie pozycje zostały usunięte z wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności?

Z listy wykreślono Combigan - połączenie brimonidyny i timololu pod postacią kropli do oczu przeznaczonych do leczenia jaskry. Aktualnie około 71% aptek zintegrowanych z GdziePoLek posiada ten preparat na stanie. Nie ma on jednak zamienników.

Znikają z listy także produkty z diltiazemem: Dilzem 120 retard, Dilzem 180 retard, Dilzem retard (zawiera 90 mg substancji czynnej), Oxycardil 60 oraz Oxycardil 120. Diltiazem należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia, które rozkurczają mięśnie gładkie naczyń oraz działają na mięsień sercowy. Z tego powodu stosowane są w chorobie niedokrwiennej serca oraz nadciśnieniu tętniczym.

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie ma już potrzeby nadzorowania leku Enbrel z etanerceptem (w wyborze dawek) o działaniu przeciwzapalnym, który jest stosowany w ramach kilku programów lekowych poświęconych terapii chorób stawów oraz łuszczycy. Podobne wskazania ma również wykreślony z wykazu produkt leczniczy Xeljanz z tofacytynibem w dawce 5 mg. Oprócz zapaleń stawów podawany jest także pacjentom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Z listy wykreślono również cztery dawki leku Envarsus z takrolimusem, stosowanego w profilaktyce i leczeniu odrzucania przeszczepu nerki lub wątroby.

Jakie preparaty objęto monitorowaniem i zakazem wywozu z Polski?

Wykaz uzupełnił przeciwastmatyczny preparat Alvesco 160 w postaci aerozolu inhalacyjnego. To jedyny na polskim rynku produkt zawierający glikokortykosteroid cyklezonid. Charakterystyczną cechą tej substancji jest to, że jest prolekiem. Po podaniu wziewnym cyklezonid ulega w drogach oddechowych enzymatycznej przemianie do aktywnej farmakologicznie cząsteczki, która wykazuje działanie przeciwzapalne. Ponieważ proces ten zachodzi tylko w miejscu podania, swoistość narządowa jest bardzo wysoka, a ryzyko działań ubocznych małe. Alvesco 160 posiada obecnie na stanie 91% aptek zintegrowanych z GdziePoLek. W obrocie znajduje się także dawka 80 mcg, ale nie została ona uwzględniona w wykazie.

Listę uzupełniła także kolejna albumina ludzka - dwie wielkości produktu leczniczego Flexbumin 200 g/l. Na liście jest już od dawna szeroki wybór produktów z tej grupy. Wymienić można chociażby leki Flebogamma DIF, HyQvia, Hizentra, Ig Vena, Kiovig czy Octagam. Albuminy to leki stosowane w lecznictwie szpitalnym do uzupełniania i utrzymywania objętości krwi krążącej w przypadku, gdy jej objętość jest zbyt mała.

Nową pozycją w wykazie jest także Menopur z menotropiną, która zawiera dwa hormony płciowe: hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH), regulujące pracę układu rozrodczego. Lek stosuje się w leczeniu niepłodności.

Dodano także pozycje odnoszące się do leku Pentasa w tabletkach o przedłużonym uwalnianiu w dawce 500 mg i 1 g oraz w zawiesinie doodbytniczej 1 g/100 ml. Składnik aktywny leku - mesalazyna - działa miejscowo przeciwzapalnie w obrębie ściany jelita cienkiego i grubego. Lek stosowany jest w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz w chorobie Crohn’a.

Uwagi - aerozol inhalacyjny

W pozycji zajmującej na nowej liście pozycję 185 dokonano modyfikacji w zakresie nazwy leku, jednak w części "kod GTIN lub inny kod odpowiadający kodowi GTIN" znajduje się nieprawidłowa wartość. Należy założyć, że chodzi o aerozol inhalacyjny Symbicort o kodzie 05000456011648. Tym samym zmiana nie wpływa na skład wykazu.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;