Jak podać glukagon cukrzykowi?

Jak podać glukagon cukrzykowi?

udostępnij:

Hipoglikemia, czyli obniżony poziom glukozy we krwi, to stan mogący wystąpić u pacjentów z cukrzycą, którzy są leczeni insuliną. Wówczas diabetycy mogą potrzebować pomocy od drugiej osoby - czy wiesz jak prawidłowo udzielić im pierwszej pomocy i zrobić zastrzyk z glukagonu?

Co to jest glukagon?

Glukagon to hormon, który odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. Działa przeciwstawnie do insuliny, czyli zwiększa stężenie glukozy we krwi.

Dlaczego choremu na cukrzycę podaje się glukagon w sytuacji nagłej?

Glukagon dostępny jest w gotowych zestawach ratunkowych przeznaczonych dla osób chorych na cukrzycę stosujących insulinę. Podaje się go w sytuacji ciężkiej hipoglikemii.

Jak to się dzieje, że osoba chora na cukrzycę może mieć nagle niski poziom cukru? Powodów takiego stanu może być mnóstwo. Od zbyt dużej, źle zaplanowanej dawki insuliny, przez pomylenie rodzaju insuliny, złe miejsce jej podania, pominięcie posiłku, spożycie alkoholu, do błędu pomiaru glukometru, który nie pozwolił na odpowiednio wczesne wychwycenie spadku poziomu glikemii.

Hipoglikemia, czyli kiedy można podać glukagon?

Łagodna, ale klinicznie istotna hipoglikemia to wynik poziomu cukru poniżej 70 mg/dl (ale powyżej 30 mg/dl). W takim stanie nie podajemy glukagonu. Wystarczy wypić np. mały soczek w kartoniku czy zjeść glukozę w żelu, aby zapobiec dalszemu spadkowi glikemii. Jeśli w grę wchodzi podanie zastrzyku z glukagonem, mówimy o ciężkiej hipoglikemii, czyli zbyt niskim poziomie cukru we krwi (poniżej 30 mg/dl) i utracie przytomności przez pacjenta. W takiej sytuacji nie możemy podać soku czy glukozy doustnie, ponieważ jest to niebezpieczne.

Spadek poziomu cukru - jak udzielić pierwszej pomocy?

Widząc nieprzytomną osobę z opaską na ręce “choruję na cukrzycę” od razu wzywamy pogotowie i nie odkładamy słuchawki, dopóki dyspozytor sam się nie rozłączy. Jest to bardzo ważne, bo w ten sposób dyspozytor może pomagać nam udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu - nawet gdy sami w stresie nie będziemy wiedzieli jak się zachować.

Sprawdzamy, czy osoba oddycha - jeśli tak, to układamy ją w pozycji bocznej ustalonej. Poszukajmy w torbie diabetyka glukometru i zmierzmy mu poziom cukru we krwi z palca - to upewni nas, czy faktycznie mamy do czynienia z hipoglikemią, ponieważ z powodu hiperglikemii (czyli zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi) chory również może być nieprzytomny - mógł wpaść w śpiączkę.

Jeśli wynik poziomu cukru jest w okolicach 30 mg/dl lub mniej to mamy do czynienia z ciężką hipoglikemią. Glukometr może w takiej sytuacji pokazać też wynik "LO" - oznacza to, że cukier jest tak niski, że glukometr nie może go oznaczyć. Taka wiadomość bardzo pomoże dyspozytorowi, który może jednocześnie rozmawiać z nami i pomóc w udzielaniu pierwszej pomocy.

W torbie osoby chorującej na cukrzycę powinien znajdować się (oprócz glukometru) zestaw ratunkowy (np. Glucagen 1 mg Hypokit). Zwykle jest w plastikowym, pomarańczowym pojemniku. W środku znajduje się strzykawka wypełniona roztworem oraz fiolka z proszkiem zawierającym glukagon.

Jak zrobić zastrzyk z glukagonu?

  1. Zdejmujemy pomarańczową osłonę z fiolki z glukagonem.
  2. Wbijamy strzykawkę w gumowy korek fiolki i wprowadzamy roztwór znajdujący się w strzykawce do środka fiolki (nie wyjmujemy igły).
  3. Lekko wstrząsamy, aby zawartość “buteleczki” się rozpuściła.
  4. Pobieramy gotową mieszaninę, usuwamy powietrze z igły trzymając ją ku górze - można w tym celu delikatnie puknąć w obudowę strzykawki. U dzieci ważących poniżej 25 kg lub mających mniej niż 8 lat podajemy połowę zawartości przygotowanego roztworu z fiolki.
  5. Wykonujemy zastrzyk podskórnie lub domięśniowo - wbijamy igłę na tyle głęboko, abyśmy mieli pewność, że preparat został podany (można dla pewności wbić całą igłę). Dobrym miejscem jest udo. Robimy to spokojnie i ze skupieniem - zapomnijmy o scenach z filmów, w których ktoś z całej siły uderza strzykawką w nogę. Zastrzyk można wykonać przez materiał, ale w taki sposób, żebyśmy mieli pewność, że preparat został podany. Dla ułatwienia można też chwycić fałd skóry i w niego wbić igłę.
  6. Reakcja osoby chorej powinna nastąpić w ciągu ok. 15 minut. W tym czasie monitorujemy jej podstawowe funkcje życiowe - np. sprawdzamy czy oddycha.
  7. Po odzyskaniu przytomności podajemy choremu np. sok, ciastko lub inny produkt zawierający węglowodany.
  8. Zostajemy z osobą chorą do momentu przyjazdu pogotowia i obserwujemy jej samopoczucie.

Jeśli znaleźliście się kiedyś w sytuacji, w której diabetyk potrzebował waszej pomocy - może nie było to podanie glukagonu, ale tylko zakup soku w sklepie na rogu - możecie być pewni, że uratowaliście mu zdrowie lub nawet życie!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:31:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Glucagen 1 mg Hypokit

iniekcja, 1 fiolka + rozpuszczalnik 1 mililitr w strzykawce

glucagon

lek na receptę

w 63% aptek

od 65,74 zł

Płynna glukoza 1 WW smak pomarańczowy

płyn, 10 torebek 12 mililitrów = 19 gramów

fructose+glucose+maltose

środek spożywczy

w 11% aptek

od 22,52 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy