25 preparatów więcej, w tym antybiotyk na anginę, szczepionka przeciwko HPV czy silne leki przeciwbólowe. Żadna z pozycji nie została wykreślona. Tak wygląda nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności, którą cyklicznie publikuje Ministerstwo Zdrowia. Wykaz obowiązujący na dzień 15 lipca 2023 roku liczy 207 pozycji.
Spis treści
Silne leki przeciwbólowe na liście zagrożonych brakiem dostępności
Antybiotyk na anginę na liście antywowozowej
Szczepionka przeciwko HPV z zakazem wywozu
Antykoncepcja w wykazie leków zagrożonych
Jakie inne leki objęto dodatkowym monitorowaniem w lipcu 2023?
Silne leki przeciwbólowe na liście zagrożonych brakiem dostępności
W wykazie preparatów, które uznano za zagrożone brakiem dostępności ponownie znalazły się produkty z silnym, opioidowym lekiem przeciwbólowym - fentanylem w różnych dawkach i postaciach. Są to systemy transdermalne (plastry na skórę) pod nazwą handlową Durogesic oraz Matrifen, a także aerozol do nosa o nazwie Instanyl.
Do wykazu dołączył także przeciwbólowy OxyContin z oksykodonem w dawce 10 mg i 20 mg po 60 tabletek. Od producenta w ostatnich dniach maja otrzymaliśmy informację, iż OxyContin 10 mg ma być dostarczony do Polski w najbliższych tygodniach. Pozostałe dawki - zgodnie z tym komunikatem - mają być dostępne w sprzedaży.
W wykazie znalazł się także lek Poltram Combo - połączenie tramadolu i paracetamolu w dawce 37,5 mg + 325 mg po 20 tabl., 30 tabl., 60 tabl. i 90 tabl. Aktualnie ten lek jest raczej dobrze dostępny w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek - na stanie ma go 80-90% placówek.
Antybiotyk na anginę na liście antywowozowej
Ponownie brakuje leku Ospen. Jest to jedyna dostępna na polskim rynku marka penicyliny fenoksymetylowej. Ten antybiotyk jest stosowany w terapii zakażeń bakteriami wrażliwymi na penicylinę, w tym w leczeniu anginy, infekcji uszu, nosa i gardła, dróg oddechowych czy skóry i tkanek miękkich. W ministerialnym wykazie znalazł się lek Ospen 1000 i 1500 w tabletkach oraz Ospen 750 w postaci zawiesiny doustnej.
Szczepionka przeciwko HPV z zakazem wywozu
Nowością w wykazie jest Gardasil 9 - dziewięciowalentna (chroniąca przed 9 typami wirusa) szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Warto przy tej okazji przypomnieć, że 1 czerwca 2023 roku uruchomiono program powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. W programie wykorzystywana jest zarówno szczepionka Gardasil 9, jak i dwuwalentna Cervarix.
Antykoncepcja w wykazie leków zagrożonych
Do listy leków zagrożonych brakiem dostępności Ministerstwo Zdrowia dołączyło Rigevidon, refundowany preparat hormonalny ze wskazaniem w zapobieganiu ciąży, stanowiący połączenie etynyloestradiolu z levonorgestrelem po 21 tabletek. Według statystyk GdziePoLek dostępność tego leku istotnie zmalała pod koniec kwietnia (do ok. 44%), aktualnie - zgodnie z zapowiedziami, od początku maja podaż poprawiła się i ponad 70% aptek zintegrowanych z GdziePoLek ma na stanie ten produkt.
Jakie inne leki objęto dodatkowym monitorowaniem w lipcu 2023?
Do wykazu leków, które podlegają monitorowaniu i zakazowi wywozu znalazło się kilka pozycji z różnych grup terapeutycznych. Są to:
Budiair, który zawiera przeciwzapalny budezonid w postaci aerozolu inhalacyjnego (200 mcg/dawkę), wskazany w terapii astmy.
DuoResp Spiromax, połączenie budezonidu z formoterolem w dwóch dawkach, czyli leku zmniejszającego obrzęk i stan zapalny z substancją rozszerzającą drogi oddechowe. Preparat wykorzystywany jest w astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
Cirrus po 14 tabletek - połączenie przeciwalergicznej cetyryzyny z pseudoefedryną, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. Taka wielkość opakowania leku dostępna jest na receptę i można obserwować zauważalny spadek dostępności tego leku. Na przykład opakowanie zawierające 6 tabletek (Cirrus Duo) dostępne jest bez recepty i jest dobrze dostępne - dysponują nim prawie wszystkie apteki współpracujące z portalem. Lek stosowany jest w celu zwalczania objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak uczucie zatkanego nosa, katar czy kichanie.
Invokana - tabletki z kanagliflozyną 100 mg po 30 tabletek (opakowanie refundowane), stosowane w terapii cukrzycy typu 2.