Farmaceuta wystawi darmową receptę na tabletkę „dzień po” - znamy listę aptek!

udostępnij:

Coraz więcej aptek przystępuje do programu pilotażowego, który umożliwia farmaceutom wystawianie darmowych recept na tabletkę „dzień po”. Sprawdź, w której aptece i kto może otrzymać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną!

Lista aptek wystawiających darmowe recepty na tabletkę „dzień po”

Spis treści

Kto może otrzymać receptę na tabletkę „dzień po” w aptece?

Jak wygląda wywiad farmaceutyczny poprzedzający otrzymanie recepty na tabletkę „dzień po”?

Czy farmaceuta może odmówić wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną?

Źródła

Kto może otrzymać receptę na tabletkę „dzień po” w aptece?

Każda kobieta powyżej 15. roku życia, która jest ubezpieczona może w aptece otrzymać darmową receptę na antykoncepcję awaryjną z octanem uliprystalu (ellaOne). Farmaceuta, po krótkiej rozmowie wystawi receptę farmaceutyczną, dzięki której pacjentka będzie mogła kupić lek w aptece bez konieczności wizyty u ginekologa. Z usługi można skorzystać nie częściej niż raz na 30 dni.

Sama recepta jest darmowa, jednak za tabletkę trzeba będzie zapłacić — ponieważ jest to lek nierefundowany, ceny mogą się różnić w zależności od apteki. Obecnie cena ellaOne waha się od 63,95 zł do nawet 159,99 zł za tabletkę.

Bezpłatna recepta może być wystawiona w aptece, która ma podpisaną umowę na program pilotażowy z NFZ — docelowo program ma obejmować ok. 2 tys. aptek w Polsce.

O tym, kiedy należy rozważyć przyjęcie tabletki „dzień po”, przeczytać można w naszym artykule: Tabletka po, czyli antykoncepcja awaryjna

Jak wygląda wywiad farmaceutyczny poprzedzający otrzymanie recepty na tabletkę „dzień po”?

Przebieg wywiadu farmaceuty z kobietą chcącą otrzymać receptę na tabletkę „dzień po” jest określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Wywiad nie powinien odbywać się przy „okienku” w aptece, w obecności innych pacjentów. Pacjentka, która chce dostać darmową receptę na tabletkę „dzień po” powinna zostać zaproszona do pokoju konsultacji lub specjalnie odizolowanej w tym celu strefy, aby zachować komfort i intymność.

Wywiad może mieć formę kwestionariusza do wypełnienia przez pacjentkę. W kwestionariuszu, pacjentka zostanie zapytana, ile czasu minęło od niebezpiecznego stosunku, jaka jest długość jej cyklu miesiączkowego oraz, kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka.

Dodatkowo, pacjenta będzie poproszona o odpowiedź na pytania: jakie leki przyjmuje przewlekle, czy jest uczulona na octan uliprystalu, czy stosuje środki antykoncepcyjne, czy cierpi na niewydolność wątroby, czy ma stwierdzoną nietolerancję pokarmową, czy karmi piersią oraz czy stosowała już w tym samym cyklu antykoncepcję awaryjną?

W dalszej części wywiadu, farmaceuta wyjaśni, jak działa lek oraz poinstruuje, jak prawidłowo zastosować tabletkę i jakie mogą być ewentualne skutki uboczne. Powie również, jak skontrolować skuteczność leku — czyli w praktyce, kiedy wykonać kontrolnie domowy test ciążowy oraz co zrobić, jeśli zastosowana metoda okaże się nieskuteczna i pacjentka zajdzie w ciążę.

Aby skutecznie zapobiec ciąży, tabletkę ellaOne należy przyjąć nie później niż do 120 godzin od stosunku. Warto mieć świadomość, iż odsetek ciąż pomimo zastosowania antykoncepcji awaryjnej w dużym przybliżeniu wynosi około 2% (2 na 100 kobiet zajdą w ciążę mimo prawidłowego przyjęcia tabletki).

Farmaceuta poprosi o dane niezbędne do wystawienia recepty farmaceutycznej (imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, datę urodzenia). W celu zweryfikowania tożsamość oraz wieku pacjentki, konieczne będzie okazanie dokumentu ze zdjęciem (legitymacji, dowodu lub paszportu).

Po wywiadzie pacjentkę czeka jeszcze krótka ankieta mająca ocenić skuteczność programu pilotażowego. Oceni w skali od 1 do 5 (gdzie 1 odzwierciedla ocenę najniższą, a 5 najwyższą), w jakim stopniu informacje przekazane podczas wywiadu były dla niej zrozumiałe i przydatne oraz, czy dzięki uzyskanym informacjom zmieni swoje zachowania dotyczące antykoncepcji w przyszłości.

Po przeprowadzeniu wywiadu i ankiety, farmaceuta kwalifikuje pacjentkę do programu pilotażowego wystawiając dokument w programie apteczny, na jego podstawie będzie mógł wydać pacjentce tabletkę, za którą zapłaci ona przy aptecznym „okienku”.

Sprawdź, które apteki wystawiają darmową receptę na tabletkę „dzień po”: Lista aptek

Czy farmaceuta może odmówić wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną?

Farmaceuta może odmówić wydania darmowej recepty farmaceutycznej na tabletkę „dzień po” jeśli pacjentka będzie osobą poniżej 15. roku życia lub w ciągu ostatnich 30 dni korzystała już z usługi w tej lub innej aptece. Jeśli w trakcie wywiadu farmaceuta uzna, że nie ma konieczności zastosowania antykoncepcji awaryjnej w danym wypadku — również może odmówić wydania recepty. Wówczas jeśli pacjenta nadal będzie miała wątpliwości, powinna skonsultować się ze swoim ginekologiem.

Źródła:

  1. Dziennik Ustaw RP Rozporządzenie MZ z dnia 29 kwietnia 2024 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

  2. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pilotaz-uslug-farmaceuty-w-zakresie-zdrowia-reprodukcyjnego-trwa-nabor-wnioskow-dla-aptek-lista-naborow,8602.html

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu