Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Nudności, wymioty, bóle głowy, zmęczenie - choroba lokomocyjna potrafi zepsuć nam wymarzone wakacje, gdy podczas podróży czujemy się źle. Przeczytaj nasze wskazówki, które pomogą Ci uniknąć złego samopoczucia, a gdy jednak dopadnie Cię choroba lokomocyjna - zobacz jak z nią walczyć.

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film!

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Gdy błędnik - narząd odpowiadający za zmysł równowagi - odbiera sygnały, które nie pokrywają się z bodźcami wzrokowymi, pojawia się choroba lokomocyjna. Taka sytuacja ma miejsce w różnych okolicznościach, np. podczas podróży samochodem wzrok informuje mózg, że się przemieszczamy, a błędnik wysyła sygnały, że siedzimy nieruchomo w fotelu.

Podobnie sprawa ma się podczas rejsu statkiem czy lotu samolotem, szczególnie w czasie turbulencji. Nadmierne przeciążenia występujące podczas jazdy na kolejce górskiej w wesołym miasteczku również mogą wywołać chorobę lokomocyjną.

Czynniki psychiczne także mają wpływ na tę chorobę - stres przed podróżą może potęgować występowanie objawów, a zajęcie się czymś podczas drogi odwrotnie - może pomóc w uzyskaniu lepszego samopoczucia.

Kogo dotyczy choroba lokomocyjna?

Pod wpływem mocno nasilonych bodźców, objawy mogą dotknąć każdego, lecz istnieją czynniki zwiększające ryzyko rozwinięcia się choroby lokomocyjnej:

Nasze nastawienie też jest ważne - niepokój i oczekiwanie objawów zwiększają naszą podatność na wystąpienie złego samopoczucia w trakcie podróży.

Pamiętajmy, że również nasi zwierzęcy pupile mogą cierpieć z powodu choroby lokomocyjnej, o czym pisaliśmy w artykule Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Objawy choroby lokomocyjnej

Początkowo można zauważyć brak apetytu, ogólne osłabienie i zmęczenie. Następnie występują typowe objawy:

Do tego mogą dojść szumy uszne, słabe tętno, a nawet trudności z oddychaniem. Po wyjściu z pojazdu, osoba chora może mieć problemy z utrzymaniem równowagi.

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

  • Zacznijmy od pozytywnego nastawienia się na podróż.
  • Przed wyjazdem zjedzmy lekki posiłek i nie pijmy napojów gazowanych.
  • Usiądźmy w środkowej części pojazdu, jak najdalej od osi kół, przodem do kierunku jazdy.
  • Jeśli to możliwe, wybierzmy pozycję półleżącą z podpartą głową.
  • Patrzmy w nieruchomy, mocno oddalony punkt na horyzoncie.
  • Zajmijmy myśli czymś innym - rozmowa czy słuchanie muzyki jak najbardziej się sprawdzi, jednak unikamy czytania lub korzystania z komputera w trakcie podróży.

Jeśli już poczujesz się źle, spróbuj uspokoić oddech i zaczerpnąć świeżego powietrza, a gdy to możliwe - zrób przerwę w podróży. Możesz również spróbować cukierków lub gumy do żucia o smaku miętowym, a jeśli wiesz, że takie problemy dotyczą Ciebie, Twojego dziecka lub Twojego zwierzaka - zaopatrz się w odpowiednie preparaty w aptece przed wyjazdem.

Preparaty dostępne bez recepty na chorobę lokomocyjną

Gdy doszło do wymiotów, warto nawodnić się i uzupełnić elektrolity odpowiednim preparatem, np. Orsalit dla dorosłych, Orsalit dla dzieci, Elektrolity smak pomarańczowy i truskawkowy, Litorsal.

Pamiętajmy, że produkty z apteki są najskuteczniejsze, gdy zażyte są już przed podróżą, a nie dopiero w trakcie występowania objawów.

Kiedy iść do lekarza z chorobą lokomocyjną?

Najczęściej choroba lokomocyjna nie wymaga wizyty u specjalisty, gdyż jej objawy mijają samoistnie po zakończeniu podróży. Gdy dolegliwości są jednak szczególnie dokuczliwe i z każdym wyjazdem się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Pomóc może lekarz rodzinny, a w szczególnych przypadkach może skierować on do otolaryngologa lub neurologa.

Leki na chorobę lokomocyjną na receptę

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 16.11.2020 15:12:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy metoklopramid może być stosowany u osób z chorobami naczyń?
Jutro idę na badanie poziomu prolaktyny. Mam mieć podaną jedna tabletkę metoklopramidu. Czy przyjęcie tego leku może być niebezpieczne przy malformacj...
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

W jakim celu stosuje się metoklopramid przed badaniem krwi?
Witam. Dostałam ten lek tzn. Jedna tabletkę od pani endokrynolog, która mam wziąć w trakcie drugiego badania krwi. A co ona ma spowodować ?skoro przez...
odpowiada Aleksandra Mroczkowska

Jaki jest zamiennik Metoclopramidu bez recepty?
zamiennik metoklopromid bez recepty
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Metoclopramidum Polpharma ma zamiennik bez recepty?
Czy jest zamiennik leku przeciwwymiotnego Metoclopramidum który można kupić bez recepty jeslu tak to jaki
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki zamiennik Scopolanu nie jest przeciwwskazany u osób z rozrostem gruczołu krokowego?
Czy jest jakiś zamiennik scopolan który mogą stosować osoby z przerostem gruczołu i jest bez recepty?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Scopolan może stosować osoba z przerostem gruczołu krokowego?
Witam czy scopolan mogą stosować osoby z przerostem gruczołu krokowego? Przeczytalam n aulotce że to przeciwwskazanie ale lekarz mimo to zlecił? Brać ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak zapobiec chorobie lokomocyjnej? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.