Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

Nudności, wymioty, bóle głowy, zmęczenie - choroba lokomocyjna potrafi zepsuć nam wymarzone wakacje, gdy podczas podróży czujemy się źle. Przeczytaj nasze wskazówki, które pomogą Ci uniknąć złego samopoczucia, a gdy jednak dopadnie Cię choroba lokomocyjna - zobacz jak z nią walczyć.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Gdy błędnik - narząd odpowiadający za zmysł równowagi - odbiera sygnały, które nie pokrywają się z bodźcami wzrokowymi, pojawia się choroba lokomocyjna. Taka sytuacja ma miejsce w różnych okolicznościach, np. podczas podróży samochodem wzrok informuje mózg, że się przemieszczamy, a błędnik wysyła sygnały, że siedzimy nieruchomo w fotelu.

Podobnie sprawa ma się podczas rejsu statkiem czy lotu samolotem, szczególnie w czasie turbulencji. Nadmierne przeciążenia występujące podczas jazdy na kolejce górskiej w wesołym miasteczku również mogą wywołać chorobę lokomocyjną.

Czynniki psychiczne także mają wpływ na tę chorobę - stres przed podróżą może potęgować występowanie objawów, a zajęcie się czymś podczas drogi odwrotnie - może pomóc w uzyskaniu lepszego samopoczucia.

Kogo dotyczy choroba lokomocyjna?

Pod wpływem mocno nasilonych bodźców, objawy mogą dotknąć każdego, lecz istnieją czynniki zwiększające ryzyko rozwinięcia się choroby lokomocyjnej:

Nasze nastawienie też jest ważne - niepokój i oczekiwanie objawów zwiększają naszą podatność na wystąpienie złego samopoczucia w trakcie podróży.

Pamiętajmy, że również nasi zwierzęcy pupile mogą cierpieć z powodu choroby lokomocyjnej, o czym pisaliśmy w artykule Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Objawy choroby lokomocyjnej

Początkowo można zauważyć brak apetytu, ogólne osłabienie i zmęczenie. Następnie występują typowe objawy:

Do tego mogą dojść szumy uszne, słabe tętno, a nawet trudności z oddychaniem. Po wyjściu z pojazdu, osoba chora może mieć problemy z utrzymaniem równowagi.

Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej?

  • Zacznijmy od pozytywnego nastawienia się na podróż.
  • Przed wyjazdem zjedzmy lekki posiłek i nie pijmy napojów gazowanych.
  • Usiądźmy w środkowej części pojazdu, jak najdalej od osi kół, przodem do kierunku jazdy.
  • Jeśli to możliwe, wybierzmy pozycję półleżącą z podpartą głową.
  • Patrzmy w nieruchomy, mocno oddalony punkt na horyzoncie.
  • Zajmijmy myśli czymś innym - rozmowa czy słuchanie muzyki jak najbardziej się sprawdzi, jednak unikamy czytania lub korzystania z komputera w trakcie podróży.

Jeśli już poczujesz się źle, spróbuj uspokoić oddech i zaczerpnąć świeżego powietrza, a gdy to możliwe - zrób przerwę w podróży. Możesz również spróbować cukierków lub gumy do żucia o smaku miętowym, a jeśli wiesz, że takie problemy dotyczą Ciebie, Twojego dziecka lub Twojego zwierzaka - zaopatrz się w odpowiednie preparaty w aptece przed wyjazdem.

Preparaty dostępne bez recepty na chorobę lokomocyjną

Gdy doszło do wymiotów, warto nawodnić się i uzupełnić elektrolity odpowiednim preparatem, np. Orsalit dla dorosłych, Orsalit dla dzieci, Elektrolity smak pomarańczowy i truskawkowy, Litorsal.

Pamiętajmy, że produkty z apteki są najskuteczniejsze, gdy zażyte są już przed podróżą, a nie dopiero w trakcie występowania objawów.

Kiedy iść do lekarza z chorobą lokomocyjną?

Najczęściej choroba lokomocyjna nie wymaga wizyty u specjalisty, gdyż jej objawy mijają samoistnie po zakończeniu podróży. Gdy dolegliwości są jednak szczególnie dokuczliwe i z każdym wyjazdem się nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Pomóc może lekarz rodzinny, a w szczególnych przypadkach może skierować on do otolaryngologa lub neurologa.

Leki na chorobę lokomocyjną na receptę

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 22.10.2019 13:39:27

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy istnieje możliwość zakupu w jednej aptece następujących produktów: boraks, amarin, Edelan lub Momecutan?
Witam. Poszukuję trzech produktów z jednej apteki. - boraks - 100g - 1 szt - edelan 30g lub momecutan 50g- 2 szt. - amarin - 4 szt Czy byłaby możl...
odpowiada Marta Janocha

Jakie zamienniki Dipherganu dostępne są w aptekach?
Witam,jaki zamiennik moge podawac zamiast dipherganu.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy istnieje zamiennik leku Metoclopramidum Polpharma?
co zamiast metoclopramidum
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czy podczas stosowania Dutiloxu mogę wziąć syrop Diphergan?
Czy pod czas stosowania dutiloxu moge wziasc syrop diphergan
odpowiada Karolina Zygmunt

Na Twoje pytania w temacie jak zapobiec chorobie lokomocyjnej? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.